29-09-22
Czersk. ZDJĘCIA
CZERSK. Zebranie osiedla nr 1 ‘Centrum’



Wczoraj (28.09) w Centrum Informacji Turystycznej w Czersku odbyło się zebranie osiedla nr 1 ‘Centrum’. Przewodnicząca zarządu osiedla powitała burmistrza Przemysława Bieska-Talewskiego, kilkoro radnych oraz mieszkańców. Przewodniczącym zebrania został Maciej Jakubowski, radny Rady Powiatu Chojnickiego.


Przewodnicząca zarządu osiedla przedstawiła sprawozdanie za okres między zebraniami,  a także wydatki sfinansowane z budżetu osiedlowego i gminnego. Wymieniła m.in. budowę siłowni zewnętrznej, udział w spotkaniach wielkanocnych i dożynkach gminnych, a także zainstalowaniu nowych kamer monitoringu miejskiego i modernizacji rolkowiska.  

Jednogłośnie przyjęto następujący podział w ramach funduszu osiedlowego 2023:

1) Modernizacja boiska przy ul. Hallera - 25.000,00 zł
2) Rozbudowa systemu monitoringu w centrum Czerska - 28.180,00 zł
3) Współorganizowanie imprez kulturalnych - 1.700,00 zł
4) Współorganizowanie imprez sportowych  - 1.700,00 zł
5) Zakup umundurowania dla MDP OSP Czersk - 2.000,00 zł

Łącznie: 58.580,00 zł

Wnioski do budżetu gminy na 2023:

1) Przebudowa ul. Hallera wzdłuż Placu Józefa Piekarka i ul. Dr Zielińskiego,
2) Doświetlenie terenu przy Cmentarzu Honorowym w Czersku,
3) Przebudowa Placu Kalinowskich w Czersku.



W sprawach bieżących i wolnych wnioskach wspominano o przekształceniu ul. Kr. Jadwigi z drogi powiatowej na gminną, które ma nastąpić 1 stycznia 2023 r. To ma ułatwić wszelkie działania gminy związane ze zmianami na tej drodze. Przebudowa czeka również ul. Dr Zielińskiego - ma nastąpić przeniesienie przystanku autobusowego prawdopodobnie na ul. Dworcową w okolice SP1.

Zmiany mają nastąpić też w okolicach dworca PKP i PKS - mają tam powstać nowe parkingi, a stare będą unowocześnione. Sam budynek dworca jest w trakcie przebudowy. W części środkowej mają być toalety dla pasażerów oraz biletomaty zamiast tradycyjnych kas.

Rozmawiano także o modernizacji linii kolejowej Czersk - Tczew oraz Laskowice - Czersk - Bąk. Tutaj przebudowę czekają perony i wiadukty na ul. Lipowej i ul. Kr. Jadwigi. Wspominano o petycji (na zebraniu zbierano podpisy) dotyczącej planowanego przejścia podziemnego pod peronami, które według mieszkańców powinno sięgać aż do ul. Towarowej, a nie kończyć się na ostatnim peronie.
 
Nie zabrakło pytań o cmentarz parafialny - o naprawę ogrodzenia, które jest w złym stanie oraz o poszerzenie cmentarza. Burmistrz wspominał o tym, że nie ma już możliwości zwiększenia jego obszaru, a temat powstania nowego cmentarza jest bardzo skomplikowany - jest to kwestia przyzwyczajeń mieszkańców i braku odpowiedniej działki ze względu na rozproszoną zabudowę. Remont ogrodzenia może nastąpić podczas modernizacji ul. Dr Zielińskiego.

Zapytano również o to, kto jest właścicielem budynku na ul. Kolejowej 1D - burmistrz udzielił odpowiedzi, że jest on własnością PKP, a dzierżawi go gmina, która w ramach AZK wynajmuje mieszkania i nawet gdyby gmina została właścicielem budynku, to nie będzie możliwe wykupienie mieszkań, a taką chęć wyrażają osoby tam zamieszkałe - gminie potrzebne są zasoby mieszkaniowe.

Zgromadzeni na zebraniu skarżyli się również na parkowanie przed budynkiem poczty, zły stan chodników na ul. Hallera, odchody psów na chodnikach, słabą widoczność na skrzyżowaniu ul. Lipowej i Wrzosowej ze względu na skarpę oraz zatłoczone ulice w godzinach porannych w okolicach SP1.

(red)





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.