20-09-22
Czersk. ZDJĘCIA
CZERSK. Zebranie osiedla nr 2 ‘Chojnickie’.
Mieszkańcy zgłosili szereg sprawWczoraj (19.09) w Centrum Informacji Turystycznej w Czersku odbyło się zebranie osiedla nr 2 ‘Chojnickie’. Przewodnicząca zarządu osiedla Teresa Smyk powitała burmistrza Przemysława Biesek-Talewskiego (już uczestniczy w tegorocznych, wrześniowych spotkaniach - przyp. red.) oraz kilkoro radnych powiatowych i miejskich, którzy również przybyli na zebranie. Przewodniczącym zebrania został Marek Lipinski.


Przewodnicząca zarządu osiedla przedstawiła sprawozdanie za okres między zebraniami. Wymieniła m.in. wykonane nasadzenia w Parku Kaszubskim, na ul. Transportowców, wspomniała również, że jesienią zostanie zagospodarowana skarpa na ul. Wojska Polskiego. Utworzono nowy wjazd do żłobka gminnego (będącego w trakcie przygotowań przed nadchodzącym otwarciem) i przedszkola nr 2 oraz utworzono tam skwer. Na ul. Transportowców powstała siłownia zewnętrzna.

Przyjęto następujący podział w ramach funduszu osiedlowego 2023:

1) Utwardzenie drogi bocznej, fragment ul. Wielewskiej (35.000,00 zł)
2) Oświetlenie ul. Wrzosowej, Jarzębinowej (20.000,00 zł)
3) Współorganizowanie imprez kulturalnych (2.000,00 zł)
4) Współorganizowanie imprez sportowych (1.000,00 zł)

Łącznie: 58.580,00 zł

Wnioski do budżetu gminy na 2023:

1) Wymiana urządzeń na placu zabaw w Parku Kaszubskim,
2) Wymiana i modernizacja urządzeń w Lasku Miejskim.Nie zabrakło również tematu petycji mieszkańców Czerska do PKP Polskie Linie Kolejowe w sprawie zaprojektowania i wybudowania przejścia podziemnego pod torami kolejowymi na stacji PKP Czersk pomiędzy ul. Kolejową, a ul. Towarową ponieważ jak na razie planuje się tylko przejście do poszczególnych peronów. Przy okazji modernizacji linii kolejowych 203 i 215 można by przeprowadzić tego typu rozbudowaną modernizację. Ma ona na celu poprawę bezpieczeństwa oraz skrócenie czasu dojścia pieszych np. do ogródków działkowych znajdujących się po drugiej stronie torów.

W wolnych wnioskach mieszkańcy wspominali o problemie nadmiaru wody podczas ulew na ul. Wojska Polskiego - tutaj rozwiązaniem ma być planowana przebudowa ul. Leśnej i przebudowa kanalizacji deszczowej. Apelowano również o położenie płyt yomb na odcinek bardzo dziurawej drogi przy garażach, która łączy 2 duże markety przy ul. Jana Pawła II - okazją do pozyskania płyt może być modernizacja ul. Ogrodowej, ta kwestia zostanie sprawdzona. Mieszkańcy skarżyli się także na nieporządek panujący przy jednym z tych marketów - a dokładniej na jego zapleczu. Burmistrz odpowiedział, że w kwestii porządku na terenach prywatnych (a takim jest zaplecze marketu) można tylko apelować, więc informacja o utrzymanie porządku zostanie przekazana właścicielowi.

Problemem jest też stan dróg gruntowych - ul. Modrzewiowej, Sosnowej, Bukowej - są one mocno rozjeżdżone - mieszkaniec zapytał, czy będą utwardzone? Mieszkańcy otrzymali odpowiedź, że tutaj pierwszeństwo ma ul. Leśna oraz budowa kanalizacji deszczowej i że nie warto kłaść teraz płyt yomb, tylko czekać na docelowe utwardzenie (perspektywa kilku lat). Jedna z mieszkanek podkreśliła, że Czersk jest zadbany i wspomniała, że jego sprzątanie nie musi odbywać się także w niedzielę, bo każdy powinien ten czas spędzać z rodziną - jednak burmistrz odpowiedział, że po sobocie i sobotniej nocy niektóre miejsca w mieście wymagają sprzątania i żeby nie zatrzeć tego dobrego wrażenia zadbanego miasta, te porządki niedzielne są niezbędne.Przewodnicząca zarządu otrzymała podziękowanie od zastępcy dyrektora przedszkola nr 2 za owocną współpracę i wsparcie, a na koniec podziękowała wszystkim za przybycie oraz mieszkańcom za bezinteresowną pomoc przy roznoszeniu wniosków do Czerskiego Budżetu Obywatelskiego.

(red)

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.