2-07-24
Czersk. ZDJĘCIA
CZERSK. Zebranie „Tucholskiego”. Nowy przewodniczący i zarząd. Najwięcej sygnałów w sprawie dróg. Firma od kebabów wycofała się

W Domu Kultury w Czersku odbyło się wczoraj (1.07) zebranie sprawozdawczo-wyborcze osiedla mieszkaniowego nr 4 "Tucholskie" w Czersku.

Na stanowisko przewodniczącego zarządu osiedla kandydowali: Sylwia Matuszewska, która zdobyła 10 głosów, Kamil Klunder – 19 głosów oraz Mariusz Jażdżewski (na fot. powyżej), który zdobył 35 głosów i wygrał wybory – został nowym szefem osiedla `Tucholskiego` (zobacz artykuł - wybory, zdjęcia - TUTAJ).

Dotychczasowy przewodniczący Werner Śpica nie ubiegał się o stanowisko. Otrzymał podziękowania od burmistrza Daniela Szpręgi za minioną kadencję. Podziękował mu również Maciej Jakubowski prezes MKS Handball Czersk za wsparcie klubu oraz Kazimierz Miszke za pomoc finansową dla „biegów rodzinnych”.

W zebraniu uczestniczyli przedstawiciele UM w Czersku – m.in. burmistrz i wiceburmistrz, radni Rady Miejskiej w Czersku i Powiatu Chojnickiego.



Mieszkańcy wybrali również skład Zarządu „Tucholskiego”: Werner Śpica, Kamil Klunder, Sylwia Matuszewska, Renata Filipowicz, Daniela Łobocka, Rafał Orlikowski. Przewodniczący – Mariusz Jażdżewski.

Na początku burmistrz Daniel Szpręga przedstawił informacje z zakresu bieżącej działalności samorządu. Z inwestycji wspomniał m.in. o ruszających właśnie (po przerwie) pracach na ul. Szkolnej. Wyjaśnił też jak będzie wyglądał harmonogram działań.

Spotkanie zdominowały sprawy dotyczące jakości osiedlowych dróg, które wymagają utwardzenia oraz dodatkowego oświetlenia. Ludzie sygnalizowali problemy w konkretnych miejscach. Sam przewodniczący zarządu stwierdził, że osiedle pod tym względem jest zaniedbane. Pojawiły się pytania o nowe inwestycje, m.in. już zaplanowane wcześniej. I tak przebudowa skrzyżowania ul. Tucholskiej ze Starego Urzędu, Czerwonych Maków i Łosińską najprawdopodobniej ruszy w przyszłym roku. Natomiast przebudowa ronda u zbiegu ul. Łukowskiej, Alei 1000-lecia, Podleśnej i Starego Urzędu wraz z odcinkiem do Łąkowej i skrzyżowaniem nie będzie teraz wykonywana ponieważ pod koniec ubiegłego roku na ofertę samorządu nie odpowiedziała żadna firma. Czas na podpisanie umowy był ustalony odgórnie do końca 2023 roku, w konsekwencji został projekt, dofinansowania na razie nie ma (informację w tej sprawie uzupełnił po zebraniu naczelnik Przemysław Bloch). Mieszkańcy apelowali też o zsynchronizowanie oświetlenia ulicznego, które teraz zapala się w różnym czasie, często niepotrzebnie, gdy jest jeszcze jasno.  
Jedno z pytań dotyczyło planów uruchomienia przetwórstwa mięsnego w byłych zakładach mięsnych przy ul. Starego Urzędu (włodarz zapowiadał wcześniej, że firma niemiecka chce nabyć obiekt i wytwarzać mięso do kebabów). Burmistrz oznajmił na zebraniu, że wspomniany inwestor wycofał się.
Podejmowano również temat budowy wieży telefonii komórkowej przy ul. Poziomkowej. Zebrani usłyszeli, że sprawa będzie przedmiotem konsultacji.

(red)





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.