31-05-19
Czersk. Dyrektor prowadzi rozmowy. Wkrótce programy profilaktyczne
Czerski SP ZOZ bez kardiologa

31 maja br. jest ostatnim dniem pracy lekarza Macieja Nawrota w SP ZOZ w Czersku. Nie udało się burmistrzowi Czerska przekonać go do pozostania w placówce. Pacjenci ubolewają, że z ośrodka odchodzi tak cenny lekarz, co ważne kardiolog.

Od niespełna miesiąca czerską jednostką zarządza nowa dyrektor Hanna Jasińska (na zdjęciu), której również nie udało się przekonać wspomnianego lekarza do kontynuowania pracy w dotychczasowym miejscu zatrudnienia.

Pytamy panią dyrektor czy pacjenci mogą liczyć teraz – od przyszłego tygodnia - na nowego kardiologa?

- Prowadzę rozmowy z kilkoma kardiologami. Na razie nie ma z ich strony decyzji o pracy w SP ZOZ w Czersku. Niestety nasza placówka nie posiada kontraktu z NFZ na funkcjonowanie poradni kardiologicznej, a lekarze o tej specjalizacji wolą przyjmować pacjentów w ramach właśnie takiej formuły, a nie Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Zaznaczę, że kwestie oferty finansowej z naszej strony dla lekarzy nie stanowią przeszkody do podpisania stosownej umowy jeśli będzie finansowanie tych świadczeń. Zatem będziemy starali się uzyskać przedmiotowy kontrakt (poradnia kardiologiczna), jeśli pojawią się ku temu możliwości. Szansą może być też wprowadzenie przez ustawodawcę tzw. budżetu powierzonego,  który będzie pozwalał przychodniom finansowanie m.in. porad kardiologicznych - na razie w tej materii są prowadzone pilotaże w wyznaczonych miejscach w kraju. Chciałam zaznaczyć, że pan Maciej Nawrot zadeklarował, iż wróci do pracy w Czersku, jeśli powstanie tutaj poradnia kardiologiczna – mówi  dyrektor Hanna Jasińska.

Dyrektor informuje też o swoich poczynaniach w kwestii funkcjonowania jednostki, wspomina np. o już lepszej rejestracji telefonicznej w poradni dziecięcej.  Wyjaśnia, że stara się wdrażać rozwiązania, które mają zaowocować poprawą dostępności do lekarza. Luka po odchodzącym doktorze ma być zapełniona zwiększeniem ilości dodatkowych godzin (10 godz. tygodniowo) przyjmowania pacjentów  dorosłych przez jednego z lekarzy medycyny rodzinnej . Jeśli będzie potrzeba, to zostaną podjęte inne decyzje. Szef czerskiej przychodni wspomina o uruchomieniu od lipca rehabilitacji dedykowanej dzieciom. Ponadto zostanie wdrożony wkrótce program profilaktyki kardiologicznej, a następnie profilaktyki nowotworów skóry i cukrzycy typu II. Założenia trzech programów profilaktycznych przedstawimy w osobnym artykule.

(red)

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.