14-01-21
Czersk. Policja wyjaśnia
Czytelniczka: Czy można palić papierosy
na przystankach autobusowych?


- Rozumiem, że ktoś musi sobie zapalić, ale niech to robi w ustronnym miejscu, a nie tak jak ostatnio w Czersku - na przystanku autobusowym i to jeszcze zadaszonym, w którym siedzą ludzie - mówi nasza rozmówczyni, informując o zdarzeniu, którego była świadkiem w bieżącym tygodniu przy ul. Dr Zielińskiego w Czersku. Kobieta dopytuje również, jak kwestię możliwości palenia papierosów regulują obecne przepisy, m.in. na przystankach autobusowych.

„W roku 2010 w życie weszła tzw. ustawa antynikotynowa. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych, z zastrzeżeniem art. 5a:
1) na terenie przedsiębiorstw podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
2) na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej,
3) na terenie uczelni,
4) w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2,
5) w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
6) w lokalach gastronomiczno- rozrywkowych,
7) w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,
8) na przystankach komunikacji publicznej,
9) w pomieszczeniach obiektów sportowych,
10) w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,
11) w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

Na liście miejsc zakazanych dla palaczy są dworce kolejowe, autobusowe i lotnicze. Palić można na ulicy, plaży, pod warunkiem, że nie widnieje tam zakaz.
Jakie kary grożą za złamanie  prawa? Może to być upomnienie albo mandat w wysokości od 20 do nawet 500 złotych.
Nie można już palić e-papierosów w miejscach publicznych. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
Według nowego brzmienia przepisów używanie elektronicznych papierosów ma być obłożone takimi samymi ograniczeniami, jak palenie tradycyjnego tytoniu. Elektronicznego dymka nie można już więc puszczać w miejscach publicznych – na przystankach, obiektach sportowych, w szkołach czy szpitalach.” - informuje policja.

Zatem palić na przystankach autobusowych nie wolno.

(red)







Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.