3-03-20
Gm. Czersk. Wiceburmistrz odpowiada
Czytelniczka pyta o zabezpieczenia
przed możliwością ewentualnego zakażenia
koronawirusem w szkołach i czerskim SP ZOZ
Pani Magdalena z Czerska podnosi w swoim liście (poniżej) do redakcji kwestie dotyczące wprowadzenia zabezpieczeń przed możliwością ewentualnego zakażenia koronawirusem w szkołach i czerskim SP ZOZ. O odniesienie się do spostrzeżeń kobiety poprosiliśmy wiceburmistrz Bogumiłę Ropińską.
„Jestem mamą dziecka szkolnego i mam obawy co do możliwej epidemii koronawirusa. W mediach pojawiły się komunikaty, że należy między innymi myć i dezynfekować dłonie, aby ograniczyć ryzyko zakażenia. Uważam, że w naszych szkołach powinny być dozowniki z płynem dezynfekcyjnym przy drzwiach wejściowych i dzieci powinny dezynfekować ręce. Może warto wydać kilkadziesiąt złotych i chronić nasze dzieci. Może warto podsunąć pomysł dyrektorom.
Druga sprawa, to uważam że powinno się w naszym ośrodku zdrowia wydzielić strefy dla pacjentów z objawami grypopochodnymi i dla pozostałych. Z porad lekarskich korzystają ludzie np. z cukrzycą, nadciśnieniem, a to sprawia, że są mają słabszy układ odpornościowy i przy obecnym systemie przyjmowania pacjentów są bardziej narażani na zakażenie wirusami.
Magdalena”
„W związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem odbyło się spotkanie dyrektorów szkół i placówek z terenu powiatu chojnickiego zorganizowane przez Kuratorium Oświaty na temat zagrożeń oraz działań profilaktycznych. Szkoły i przedszkola otrzymały z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chojnicach wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, odbędzie się również spotkanie dyrektorów szkół i przedszkoli na temat potencjalnego ryzyka zakażenia koronawirusem.
Podjęte działania przez szkoły i przedszkola w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem
1. Rozwieszono informację dotyczące koronawirusa.
2. Zapoznano pracowników z informacjami na temat zagrożeń.
3. Na stronach internetowych umieszczane są komunikaty i informacje dotyczące koronawirusa.
4. Wywieszono instrukcję dotyczącą prawidłowego mycia rąk.
5. Przesłano informacje do rodziców na temat potencjalnego ryzyka zakażeniem koronawirusem wraz z apelem aby dzieci przeziębione i chore nie posyłać do szkoły.
6. Przeprowadzono pogadanki z uczniami na godzinach wychowawczych na temat potencjalnego zakażenia koronawirusem oraz przypomniano podstawowe zasady higieny (częste mycie rąk, ochrona podczas kaszlu i kichania).
7. Wzmożono dezynfekcję pomieszczeń w szczególności klamek, poręczy, uchwytów.
Nasze placówki są wyposażone w odpowiednie zapasy mydła, a niektóre z nich także w zapasy płynu dezynfekującego ręce.
Na razie nie ma żadnych wytycznych, które wskazywałyby na konieczność wdrażania procedur bezpieczeństwa w ośrodkach zdrowia. Jedyne wskazówki to takie, żeby pacjenci podejrzewający u siebie koronawirusa kontaktowali się bezpośrednio z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Chojnicach lub udawali się na oddział zakaźny chojnickiego szpitala.
Dla przypomnienia podajemy numery telefonów całodobowej infolinii w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chojnicach – 608 521 874 i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku – 605 602 195” – wyjaśnia wiceburmistrz Bogumiła Ropińska.
(red)
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.