9-07-20
Czersk. Do sygnału odnosi się naczelnik
Czytelnik: Apeluję do burmistrza o zakup
odstraszaczy, bądź imitacji drapieżnych ptaków
Publikujemy list czytelnika w sprawie ptaków. Do sygnału odnosi się Wojciech Laska, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Środowiska UM w Czersku.
„Witam, piszę w sprawie ptaków w Czersku. Chodzi o kawki. Ich ilość w mieście z roku na rok się powiększa, chodniki oraz ławki są cały czas pokryte odchodami tych ptaków. Jest ich zdecydowanie za dużo, apeluję do burmistrza o zakup odstraszaczy, bądź imitacji drapieżnych ptaków, aby wygonić te ptaki z miasta. Musimy mieć świadomość, że te ptaki zjadają wszystko co leży na chodnikach i ulicach więc stanowią ryzyko przenoszenia chorób.
Czytelnik”
Do sygnału odnosi się Wojciech Laska, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Środowiska UM w Czersku:
„Kawka jest pod ochroną ścisłą. W celu przeprowadzenia jakichkolwiek działań związanych z zarządzaniem populacją kawki niezbędne jest uzyskanie zgody na odstępstwa od zakazów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 16.12.2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Zgodę taką wydaje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku i dotyczy ona:
1. Niszczenia siedlisk lub ostoi, będących ich obszarem rozrodu, wychowania młodych, odpoczynku migracyjnego lub żerowania
2. Umyślnego płoszenia lub niepokojenie w miejscach noclegu, w okresie lęgowym lub wychowania młodych (od 1 marca do 15 października).
Do tego typu wniosków o wydanie zezwolenia na w/w odstępstwa niezbędna jest ekspertyza ornitologiczna, co i tak nie gwarantuje otrzymania takiej zgody.
Gmina Czersk w 2019 r. zleciła opracowanie takiej ekspertyzy, gdzie na podstawie obserwacji terenowych trwających od marca do listopada 2019 r. w celu zmniejszenia uciążliwości występowania licznej populacji kawki na terenie Czerska zalecono następujące sposoby zarządzania tą populacją zmierzające do ograniczenia jej negatywnego wpływu na estetykę miasta:
1. Ograniczenie bazy pokarmowej (m.in. zamykane pojemniki na odpady i kosze uliczne)
2. Zabezpieczenia utrudniające siadanie i gniazdowanie kawek (dotyczy głównie budynków prywatnych)
3. Płoszenie kawek poprzez:
- Odstraszacze dźwiękowe (zasięg około 10 m)
- Płoszenie przez sokolników.
Wniosek do RDOŚ sprawie płoszenia ptaków jest przygotowywany. W przypadku zgody tej instytucji planujemy pilotażowy zakup odstraszacza dźwiękowego i przetestowanie skuteczności jego działania.
Należy jednak pamiętać, że żaden ze wskazanych wyżej sposobów nie gwarantuje skutecznego i ostatecznego rozwiązania problemu. Ptaki chwilowo przeniosą się w inne miejsce, a po ustąpienia zagrożenia i tak powrócą na swoje dawne tereny.
Wojciech Laska
Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Środowiska UM w Czersku”
(red)
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.