22-07-21
Czersk. Stanowisko dyrektora AZK w Czersku
Czytelnik: Roślinność nie wygląda estetycznie
Czytelnik przesłał wczoraj do redakcji zdjęcia z Parku Borowiackiego oraz ul. Dworcowej w Czersku, na których - jak informuje - widać zapuszczoną roślinność, która według niego nie jest przycinana na czas, co wygląda nieestetycznie – zdjęcia poniżej.
Stanowisko Dyrektora Administracji Zasobów Komunalnych w Czersku - Macieja Janikowskiego:
"Termin cięcia krzewów ozdobnych oraz traw i sposób wykonania tego zabiegu to bardzo ważne czynności w pracach związanych z utrzymaniem zieleni miejskiej. Prawidłowy termin i sposób cięcia krzewów decyduje o ich wyglądzie i kwitnieniu.
Cięcie roślin (nie wszystkich gatunków) korzystnie wpływa na pokrój roślin oraz ich kwitnienie, natomiast źle przeprowadzone zabiegi mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić do zamierania i usychania roślin.
Administracja Zasobów Komunalnych w Czersku przeprowadza na wiosnę tzw. „cięcie sanitarne” krzewów, ma to za zadanie utrzymanie roślin w dobrej kondycji i zdrowiu. Zgodnie ze sztuką ogrodową cięcie sanitarne najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną, gdy rośliny są w stanie bezlistnym. Usuwa się wówczas stare kwiatostany, wszystkie chore i uszkodzone pędy. O tej porze roku widać cały pokrój roślin, więc łatwiej przeprowadzić cięcie prześwietlające, wycina się wszystkie cienkie i słabe pędy, dzięki tym zabiegom rośliny lepiej kwitną i wydają nowe zdrowe pędy. Optymalnym terminem cięcia wiosennego jest miesiąc marzec i kwiecień.
Ważnym elementem w pracach pielęgnacyjnych jest również panująca pogoda. Podczas przycinania krzewów powinna panować umiarkowana pogoda – najlepiej gdy jest to suchy, ale pochmurny dzień. Krzewów nie przycina się podczas deszczowej pogody ani w czasie upałów.
AZK przeprowadza również na wiosnę formujące cięcie krzewów, ma ona za zadanie uwypuklenie walorów ozdobnych rośliny. Wykonując je należy pamiętać o podstawowych zasadach: krzewy kwitnące latem kwitną na pędach jednorocznych i tniemy je wiosną, natomiast krzewy kwitnące wiosną można przyciąć późnym latem, po całkowitym przekwitnięciu, nie później jednak jak do końca sierpnia.
Cięcie wiosenne przeprowadzamy m.in. przy takich roślinach jak: tawuły japońskie, hortensje bukietowe i drzewiaste oraz krzewy róż.
Wiosną również przycinamy krzewy ozdobne z liści lub pędów, takie jak berberysy, pęcherznice oraz derenie.
Podczas pielęgnacji miejskiej zieleni zależy nam, aby krzewy pięknie zakwitły a nie zdobiły tylko masą dekoracyjnych liści.
Natomiast grupa roślin zimozielonych, czyli „iglaki” przycinamy, gdy wznowią wiosną wegetację i zaczynają pojawiać się nowe przyrosty.
Odnosząc się do nadesłanych zdjęć informuję, że pęcherznice rosnące przy ul. Dworcowej zostały bardzo mocno przycięte na wiosnę w celu ich odmłodzenia, dzięki temu zabiegowi krzewy wzmocniły się, a obecna pora nie jest właściwa do kolejnego ich cięcia, ponieważ nie zakwitłyby w przyszłym roku.
Natomiast krzewy berberysów również zostały przycięte na wiosnę. Cięcie to było tylko korygujące wygląd krzewu, dzięki temu pięknie w tym roku zakwitły, silne ich cięcie pozbawiłoby te krzewy kwiatów oraz zawiązania ozdobnych owoców. Dodam, że niedawno krzewy berberysów zostały przycięte od strony chodnika, aby pędy nie przeszkadzały przechodniom. Obecnie nie planuje się kolejnego ich cięcia.
Tawuły japońskie również zostały przycięte na wiosnę, zostały usunięte ubiegłoroczne kwiatostany oraz uszkodzone pędy. Tawuły zakwitają na tegorocznych pędach i sposób ich cięcia sprawdza się, zatem kolejne ich cięcie zostanie przeprowadzone w kolejnym sezonie.
Sugerowane przez autora zdjęć cięcie krzewów ozdobnych w tym czasie nie jest zgodne z podstawowymi zasadami ich pielęgnacji, spowodowałoby to, że nie zakwitłyby w kolejnym sezonie. A głównie kwiaty w okresie letnim są walorem ozdobnym, a co również ważne – są pożytkiem dla wszelkich owadów i zapylaczy.
W grupie roślin iglastych na wiosnę w br. zostały wykonane prace związane z przycięciem oraz zabiegi formujące, nadające roślinom iglastym odpowiedni kształt.
Przycinanie krzewów o tej porze spowodowałoby zmniejszenie powierzchnia liściowej, która dostarcza tlen do atmosfery. Gęste nasadzenia pozwalają zatrzymywać w glebie większe ilości wilgoci oraz pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza a to jest korzystne dla nas wszystkich.
Natomiast kwestia związana z koszeniem trawników była już poruszana kilka razy. Już w ubiegłym roku odstąpiono od wykaszania wszystkich powierzchni trawników, zwłaszcza w czasie suszy czy upałów. Koszenie w Parku Borowiackim zostało ograniczone do minimum, tereny pozostawiono w stanie naturalnym. Z takiego postepowania płynie wiele korzyści, taką zasadę przyjęto w wielu miastach Polski, ponieważ:
- wysoka trawa to nasz sprzymierzeniec w walce ze skutkami kryzysu klimatycznego, ponieważ produkując tlen i pochłaniając dwutlenek węgla oczyszcza powietrze.
- wysoka trawa obniża temperaturę otoczenia – im jest wyższa tym lepiej.
Krótka trawa wysycha jako pierwsza a wraz z nią gleba, ponieważ zatrzymuje znacznie mniej wilgoci i ułatwia jej parowanie z ziemi. Intensywne koszenie trawy zabija owady zapylające. Częste przycinanie trawników pogłębia kryzys owadów zapylających, które masowo wymierają przede wszystkim przez utratę siedlisk i kwiatów, będących ich źródłem pożywienia.
Dla dobra środowiska coraz częściej w wielu miejscach pozwala się trawom rosnąć, wysokie trawy to także bioróżnorodność. To w nich mieszkają jeże, jaszczurki lub żaby. Im większa jest bioróżnorodność, tym lepiej z punktu widzenia ochrony środowiska. Im wyższa trawa, tym więcej owadów, a te z kolei przyciągają ptaki.
Wszyscy powinniśmy mieć na uwadze zmiany klimatyczne i problemy ekologiczne i traktować je bardzo poważnie.
Dla informacji autora zdjęć dodam, że rozpoczęto wykaszanie traw od dnia 19.07.2021 r., które będzie sukcesywnie kontynuowane."
(red)
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.