14-12-20
Gm. Czersk. Do sprawy odnosi się dyrektor ZUK w Czersku
Czytelnik: Woda bardzo mocno śmierdzi chlorem

W czwartek (10.12) do redakcji dotarła informacja (poniżej) oraz zdjęcie wyniku wykonanego testu wody z sieci wodociągowej w Łęgu.

„Chlorowanie sieci wodociągowej SUW Łąg
W miejscowości Łąg notorycznie występuje chlorowanie sieci wodociągowej (2 razy w miesiącu). Od kilku dni woda bardzo mocno śmierdzi chlorem i z własnej ciekawości zrobiłem zwykły test wody testerem basenowym. Z wyników wynika że PH wody jest w normie a chlor jest przekroczony ponad skalę. Według tego testu woda nie nadaje się nawet do kąpania, ponieważ poziom chloru jest przekroczony kilkukrotnie co może powodować poważne skutki uboczne (norma to od 0.3 do 0.6mg/l). Czy woda miejska w ujęciu SUW Łąg jest przebadana i nadaje się do użytkowania?”
- pyta czytelnik, załączając zdjęcie z wyniku testu (poniżej).

Do sprawy odnosi się dziś (14.12) dyrektor czerskiego ZUK.

„Wykonaliśmy regularne badanie wody na sieci. Z otrzymanego wyniku wynikało, że przekroczona jest dopuszczalna, ogólna liczba mikroorganizmów w 22°C powyżej 300 jtk/1 ml przy zalecanej wartości do 200 jtk/1 ml. W związku z powyższym zleciliśmy badanie wody równolegle w dwóch akredytowanych laboratoriach w następstwie czego otrzymaliśmy dwa różne wyniki, a mianowicie jeden pozytywny drugi negatywny (z prób pobranych w tym samym czasie).
Mając na uwadze powyższe nie czekając już na ewentualne wszczęcie postępowania administracyjnego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Chojnicach zwiększyliśmy dawki podawanego chloru do sieci do jego górnych, dopuszczalnych granic, określonych na pompie dozującej stąd zapewne pojawiła się jego bardziej intensywna woń.
Odpowiadając na pytanie czytelnika, woda nadaje się do użytkowania, przy czym do spożycia należy ją uprzednio przegotować. Do wyniku testu nie będę się odnosił, gdyż uważam, że nie jest on miarodajny. Jeżeli za pośrednictwem (jak zakładam redakcji) otrzymam jego nazwę i producenta, to mogę go zweryfikować z badaniem wykonanym w akredytowanym laboratorium pod kątem kalibracji urządzenia dozującego podchloryn sodu.
Nadmienię, że dzień 11.12.2020 był ostatnim dniem zapowiedzianego chlorowania i płukania sieci wodociągowej zasilanej z ujęcia w Łęgu"
– informuje Paweł Garbacki – dyrektor ZUK w Czersku.

(red)

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.