27-12-19
Czersk.  W czerskim CIT
Demony ludowe na Kociewiu – spotkanie autorskie

18 grudnia 2019 r. w Centrum Informacji Turystycznej w Czersku odbyło się spotkanie autorskie z Natalią Zacharek, autorką książki „Kociewskie demony ludowe”. Ta etnograficzna pozycja prezentuje szereg opowieści i postaci wszystkich tych demonów ludowych, które przetrwały do początku XX wieku  i zostały spisane przez etnografów badających Kociewie.

Książka powstała  w ramach stypendium twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego na 2019 rok. Autorka w niezwykle barwny i teatralny sposób  snuła opowieść  o strzygach, farmazonach, wieszczych
, skrzatach, Borowej Ciotce czy żitnej babie. Ci, którzy zdecydowali się uczestniczyć w spotkaniu w tym gorącym przedświątecznym czasie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali, co trzeba zrobić, aby ujść z życiem w konfrontacji  z wymienionymi zjawami i demonami. Pani Natalia przybliżyła również uczestnikom spotkania działalność Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych Manowce, którego jest prezesem, a które to realizuje spektakle teatralne promujące obrzędowość wybranych regionów Polski.

Na zakończenie autorka opowiedziała o swoich planach zawodowych.  W najbliższym czasie pani Natalia przyjrzy się bliżej legendom na Pomorzu.

Mat. Biblioteka Publiczna w Czersku

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.