21-05-19
Powiat chojnicki. Kolejna „porcja” banerów
Do sądu za obraźliwe plakaty szerzące homofobię

Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster złożył do sądu w Chojnicach zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Chodzi o kolejną „porcję” banerów przy ul. Tucholskiej. Tym razem dotyczą one osób o orientacji homoseksualnej.


Burmistrz Arseniusz Finster pokazuje zdjęcia banerów z ulicy Tucholskiej.   |  fot. (olo)

Na banerach jest sporo napisów, m.in. takie, że homoseksualizm to wczesna śmierć, homoseksualizm wiąże się z pedofilią i inne tego typu. Wcześniej w tym samym miejscu widniały zdjęcia martwych płodów. I w tamtym i w tym przypadku z ratusza poszło do sądu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez organizatorów tej „wystawy”. Banery stoją na działce prywatnej, w miejscu publicznym, wzdłuż drogi wojewódzkiej.

- Z uwagi na występujący ważny interes społeczny złożyłem zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia  przestępstwa polegający na pomawianiu grupy osób o orientacji homoseksualnej, które może poniżyć tę grupę w oczach opinii publicznej -  mówi burmistrz Arseniusz Finster. - Tego typu banery tylko i wyłącznie prowadzą do eskalacji zachowań w stosunku do osób o orientacji homoseksualnej, są one niczym innym jak mową nienawiści, której w ostatnim czasie jest wiele. Z tego typu mową należy walczyć i eliminować z życia publicznego.

Cała treść zawiadomienia w materiale wideo (TUTAJ). Jednak burmistrz obawia się że podobnie jak w przypadku zawiadomienia w sprawie „wystawy” zdjęć martwych płodów, prokuratura odmówi wszczęcia postępowania z urzędu. - Osoby, które to dotyka, mogą składać zawiadomienia w trybie prywatnym i wówczas prokuratura musi wszcząć postępowanie. To może być zawiadomienie jednej osoby lub zbiorowe. Ja się pod tym też podpiszę – dodaje Finster, który nie chce być w tym przypadku obrońcą osób o innej orientacji. - Chodzi o mowę nienawiści, która jest na wyciągnięcie ręki, bo widzimy te banery z samochodu.

Tekst i fot. (olo)

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.