26-02-21
POMORSKIE. Kolejna akcja policji
DZIAŁANIA „NIECHRONIENI UCZESTNICY
RUCHU DROGOWEGO”


Już od samego rana policjanci prowadzą dzisiaj (26.02) działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na miejsca, w których najczęściej dochodzi do popełniania wykroczeń.

Dzisiaj na terenie całego województwa pomorskiego prowadzone są działania pod nazwą „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Policjanci szczególną uwagę zwrócają na egzekwowanie stosowania się uczestników ruchu do przepisów dotyczących relacji kierujący – pieszy oraz kierujący – rowerzysta. Celem tych działań jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz przypomnienie, że są oni pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego

Zarówno pieszy, jak i rowerzysta nie są chronieni przez poduszki powietrzne, strefy zgniotu, czy pasy bezpieczeństwa. Jedyną ochroną rowerzysty jest kask. Z tego powodu tak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz stosowanie się do zasad bezpieczeństwa na drodze.   

Policjanci będą reagować na wszelkie zachowania mogące stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu. W ramach działań „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” należy spodziewać się większej liczby patroli ruchu drogowego. Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na miejsca, w których najczęściej dochodzi do popełniania wykroczeń tj. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na wyznaczonych przejściach dla pieszych, wyprzedzania na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, przekraczania prędkości w rejonach przejść dla pieszych, omijania pojazdów, które zatrzymały się w celu umożliwienia pieszemu przejścia na drugą stronę ulicy.

Policjanci także apelują do rodziców i opiekunów o pilnowanie swoich pociech na drodze oraz w jej pobliżu. Niefrasobliwość dorosłych i brak należytej uwagi poświęconej dzieciom może skończyć się dramatem.

Jednocześnie przypominamy, że poza obszarem zabudowanym, od zmierzchu do świtu, pieszy jest zobowiązany do używania elementów odblaskowych. W tym zakresie prowadzona jest policyjna akcja profilaktyczna „Świeć przykładem”. Nawet niewielki odblask sprawia, że pieszy staje się widoczny dla kierującego. Pamiętajmy także, że podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych nie możemy patrzeć się w telefon. Zdarzały się już takie przypadki, gdzie pieszy bez rozglądania się, wtargnął na jezdnię z telefonem w ręku i doszło do jego potrącenia. Dlatego też w ramach akcji „Patrz i słuchaj” apelujemy o zachowanie rozsądku i ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię.

KPP Starogard Gdański

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.