3-11-19
Gm. Czersk. Wolni od uzależnień rozwijamy swoje pasje!
Działania profilaktyczne
w Szkole Podstawowej w Gotelpiu

Październik w Szkole Podstawowej w Gotelpiu był miesiącem intensywnych działań w obszarze profilaktyki uzależnień. Od 21 do 25 października 2019 roku uczniowie wiele się nauczyli, doświadczyli i przeżyli.

Początek tygodnia rozpoczął się od konkursu plastycznego: „Alkohol niszczy życie!” i projektu edukacyjnego dla klasy ósmej: „ Ile kosztuje palenie papierosów?”. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na holu szkolnym. Ta edukacyjno – profilaktyczna wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i ich rodziców.  

Niewątpliwie, wielką atrakcją dla dzieci była wycieczka do Szymbarka – miejscowości znanej nie tylko z „domu do góry nogami”, ale również jako miejsca przepełnionego różnorodnymi atrakcjami, związanymi z kulturą i historią Kaszub. Tam nasi uczniowie mieli okazję  uczestniczenia w zajęciach edukacyjnych, polegających na wypiekaniu chleba. Każdy uczestnik wyjazdu przygotował i upiekł  swój bochenek na naturalnym zakwasie.  

Tradycyjnie, w czasie profilaktycznego tygodnia postawiliśmy na specjalistyczne warsztaty. Gościliśmy psychologa z firmy „Immunis - Profilaktyka Uzależnień i Przemocy”, który zapoznał młodzież z negatywnym  działaniem alkoholu  i narkotyków na organizm człowieka. Uczniowie poprzez rozmowę i pracę w grupach poszerzyli i usystematyzowali swoją wiedzę na temat substancji psychoaktywnych. Również rodzice naszych uczniów mieli okazję, podczas popołudniowego spotkania z psychologiem, poznać zagrożenia występujące we współczesnym świecie. Zostali oni zaznajomieni ze sposobami rodzicielskiej ochrony dziecka przed różnymi zagrożeniami w trudnych sytuacjach życiowych. 

Wielką atrakcją w gotelpskiej podstawówce było kino sferyczne. Za pomocą systemu sferycznej projekcji w środku kopuły, rozstawionej na sali gimnastycznej, uczniowie oglądali ciekawe obrazy w technologii 3D. Takie zajęcia lekcyjne bardzo się wszystkim podobały, a przy okazji przyniosły nową wiedzę na tematy związane z głębią oceanu, przestrzenią kosmiczną oraz zjawiskami fizycznymi.   

Dodatkowo, uczniowie w czasie przerw mogli wziąć udział w akcji: „Aktywna przerwa - nasz sposób na nudę!”. Aby zainteresować jak największą grupę osób, została zorganizowana strefa sportowa oraz strefa gier planszowych, kart i łamigłówek.  Strefy aktywności były doskonałą okazją do zabawy, rozwijającej zdolności sportowe i umysłowe. Najważniejszym przesłaniem działań profilaktycznych w szkole było wzbogacanie zainteresowań i doświadczeń uczniów, inspirowanie ich do kreatywności, zdobywanie przez nich różnorodnych umiejętności.  

Wszystkie podjęte działania szkolne były elementami projektu profilaktycznego: „Wolni od uzależnień rozwijamy swoje pasje!”, dofinansowanego przez Urząd Miejski w Czersku, a zrealizowanego przez Stowarzyszenia Mieszkańców Sołectwa Gotelp „Wszyscy Razem” oraz pracowników Szkoły Podstawowej w Gotelpiu.

SP Gotelp

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.