28-01-21
Gm. Czersk. Przedstawienie sylwetki
Dziś Nadleśniczy Nadleśnictwa Czersk przechodzi na emeryturę

Dziś  28 stycznia 2021 roku , po 40 latach pracy w Lasach Państwowych pracę zawodową kończy nadleśniczy Nadleśnictwa Czersk mgr inż Ireneusz Bojanowski.

 Ireneusz Bojanowski , syn Ryszarda i Haliny urodził się 16 sierpnia 1955 roku w Chojnicach. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Asmusie, Małych i Wielkich Chełmach. Wychowywał się w rodzinie leśnika – ojciec był leśniczym w leśnictwie Młynek (Nadleśnictwo Laska- później Przymuszewo), starszy o 3 lata brat rozpoczął naukę w technikum leśnym , toteż Ireneusz również podjął naukę w tej szkole. Do Technikum Leśnego w Tucholi uczęszczał w latach 1970-1974.  W latach 1975 – 1980 studiował na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie obronił pracę magisterską.

   Po ukończeniu studiów podjął pracę w Nadleśnictwie Osie, pracował tam od lutego 1981 roku do końca września 1992 roku. Przechodził tam kolejno przez stanowiska stażysty, adiunkta i nadleśniczego terenowego kolejno na wszystkich trzech obrębach.  

   W dniu 1 października 1992 roku Ireneusz Bojanowski został powołany na stanowisko nadleśniczego Nadleśnictwa Czersk. Przyszło mu rozpocząć pracę w trudnym czasie po zmianie ustroju państwa. Po objęciu stanowiska od podstaw budował Służbę Leśną nadleśnictwa, był to czas podejmowania często trudnych i niepopularnych decyzji. Dodatkowo od stycznia 1993 do powstającego nadleśnictwa Woziwoda przyłączony został obręb Twarożnica , co również wiązało się z z decyzjami personalnymi.

   Po latach prowadzenia „normalnej” gospodarki leśnej nastąpiła tragiczna nawałnica z 11 sierpnia 2017 roku. To był czas podejmowania szybkich decyzji mających na celu opanowanie skutków żywiołu. Wszystkie działania doprowadziły do tego, że  w roku zakończenia pracy przez Ireneusz Bojanowskiego, zakończone zostaną prace odnowieniowe na powierzchniach poklęskowych .
   Podczas swojej pracy zawodowej Ireneusz Bojanowski aktywnie brał udział w życiu społeczności, wśród której żył i mieszkał, najpierw w Osiu, później w Czersku. Przez 22 lata był radnym Rady Miejskiej w Czersku, której był przewodniczącym i wiceprzewodniczącym. Aktywnie udzielał się w służbach Ochotniczej Straży Pożarnej.

   Jest człowiekiem wielu pasji. Od ponad 40 lat aktywnie poluje, był prezesem koła łowieckiego, jest zapalonym wędkarzem, sportowcem – osiągał sukcesy w piłce siatkowej i tenisie stołowym, w ostatnich latach zaraził się pszczelarstwem.

Z żoną Urszulą wychował córkę Małgorzatę, doczekał się wnuka.

W dniu 28 stycznia 2021 roku nadleśniczy Ireneusz Bojanowski przechodzi na emeryturę.  

Szefie - życzymy Ci spokoju, spełniania się w pasjach, radości z dorastania wnuka i cieszenia się tym wszystkim przez długie lata w zdrowiu. Darz Bór!

Nadleśnictwo Czersk
Fot. Łukasz Łangowski, Rafał Grabanski


 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.