30-03-19
Powiat chojnicki. Wicestarosta: Może będziemy mieli tutaj taki mały Amsterdam
Egzaminy na prawo jazdy
w Chojnicach już we wrześniu

Chojnice spełniają wszystkie wymogi do przeprowadzenia egzaminów dla przyszłych kierowców. Wczoraj (29.03) miasto testowali egzaminatorzy. Pierwsi chętni na kategorię B będą mogli zdawać tu już za pół roku.


Roman Nowak, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego (w środku) w towarzystwie wicestarosty Mariusza Palucha i członka zarządu powiatu Stanisława Skai.   |  fot. (olo)

Kilka miesięcy później będzie można zdawać na kategorię A, czyli motocykl. - Wizyta dyrektora Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego Romana Nowaka jest początkiem ciekawej inicjatywy, która dawno temu wyrosła w starostwie powiatowym w porozumieniu z marszałkiem województwa. Ten projekt rodził się powolutku, ale w tym roku zaczyna nabierać ciała i być wdrażany – rozpoczął wczorajszą konferencję prasową z dyrektorem PORD Romanem Nowakiem wicestarosta Mariusz Paluch.

Wraz z Romanem Nowakiem do Chojnic przyjechali wczoraj wszyscy egzaminatorzy z Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, którzy poznawali miasto i jego infrastrukturę w ramach własnych warsztatów, ale także pod kątem przyszłych egzaminów. Te, jak zdradził dyrektor rozpoczną się w Chojnicach najpóźniej jesienią, a plan jest taki, by był to maksymalnie wrzesień.

- Chojnice spełniają wszystkie wymogi do przeprowadzania egzaminów. Ostatni wymóg został spełniony w zeszłym roku, a chodzi tu o podwyższenie prędkości na pewnym odcinku – mówił Roman Nowak (chodzi o fragment ulicy Towarowej). - Jesteśmy już więc na bardzo dobrej drodze do otwarcia punktu egzaminacyjnego oraz punktu przeprowadzania szkoleń z zakresu kierowania ruchem czy zajęć reedukacyjnych, które będą pozwalały kierowcom zmniejszyć liczbę „złapanych” punktów.

Jak wyjaśnił dyrektor PORD w Chojnicach będą mogły być przeprowadzane egzaminy na kategorię B oraz A, A1, A2 i AM (motocykle, motorowery, lekkie czterokołowce). Nie będzie możliwości egzaminowania kierowców na „ciężkie samochody”. Pierwsze egzaminy na „osobówkę” są w planach już we wrześniu, a na motocykle kilka miesięcy później (może to ulec przyspieszeniu).

PORD wyłonił już wykonawcę projektu przebudowy budynku ośrodka egzaminacyjnego i potrzebnej infrastruktury na placu manewrowym – będzie to przy ul. Gdańskiej w okolicach byłej giełdy samochodowej. Dyrektor PORD odniósł się też do pytań dziennikarzy: czy kierowcy, którzy zdadzą egzaminy w Chojnicach nie będą bali się jeździć po dużych miastach i czy powstanie tego punktu nie sparaliżuje miasta, które będzie „zalane” nie tylko przez samochody egzaminacyjne, ale głównie przez „elki” z całego regionu.

- Jeździć możemy nauczyć się wszędzie, w każdym mieście, nawet mniejszym. Przepisy i znaki są wszędzie takie same. Nie powinno być sytuacji, że ktoś , kto zda w Chojnicach będzie się bał jechać do innego, większego miasta – mówił Nowak. - Zawsze przy budowie oddziału terenowego pojawiają się kontrowersje i obawy czy te miasta nie będą zakorkowane. Uważam, że nie jest powiedziane, że Chojnice będą zakorkowane. Jeśli nie spróbujemy, to się nie przekonamy, ale uważam, że sobie poradzimy i znajdziemy rozwiązania – dodał Nowak.

Zaplanowano, że w Chojnicach będą odbywały się jednocześnie trzy egzaminy, a więc w jednym momencie będą poruszały się maksymalnie trzy auta egzaminacyjne. Egzaminy mają zaczynać się po rannym szczycie, po godz. 8.00 i kończyć przed kolejnym szczytem przed 15.00. Nowak zdradził, że egzaminy będą odbywały się samochodami Kia Rio. Egzaminatorzy będą przyjeżdżali do Chojnic z Trójmiasta, a o tym będą dowiadywali się na dwa dni wcześniej, tak jak odbywa się to teraz w PORD. Planuje się, że egzaminy w Chojnicach będą przeprowadzane w cztery dni w ciągu tygodnia, chyba, że będzie inna potrzeba.

Jak podkreślano – m.in. osoby prowadzące ośrodki nauki jazdy – pierwsze godziny nauki jazdy i tak odbywają się w Chojnicach, więc nie powinno to przełożyć się na większe zakorkowanie miasta. Według Leszka Zawadzkiego, który lata temu starał się, by taki punkt egzaminacyjny w Chojnicach powstał, do Chojnic przyjedzie maksymalnie 40 samochodów więcej – uczących się i zdających egzaminy. - A tyle Chojnice są w stanie przyjąć samochodów – powiedział i zaapelował do obecnych kierowców, by ci byli wyrozumiali dla tych, którzy dopiero się uczą.

Jak zauważył wicestarosta Mariusz Paluch, podpierając się przykładem z Danii, że im wyższe natężenie ruchu tym mniejsza liczba potrąceń pieszych czy rowerzystów, a więc może to wpłynąć na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dodatkowo jak zauważył, jak będą korki to być może więcej osób zdecyduje się przesiąść na rowery i będą korzystali z infrastruktury rowerowej. - Może będziemy mieli tutaj taki mały Amsterdam – powiedział Paluch.

Były starosta Stanisław Skaja przypomniał, że w ankietach mieszkańcy byli za powstaniem takiego ośrodka w Chojnicach i że jest to powrót do korzeni, bo już kiedyś w Chojnicach można było zdawać na prawo jazdy. Jak dodał, Chojnice się rozwijają i to jest kolejny tego przykład. Jak przyznał dyrektor PORD Roman Nowak Chojnice są jedynym miastem w województwie pomorskim, w którym powstaje taki ośrodek zamiejscowy. Przeważyło o tym położenie miasta względem innych najbliższych ośrodków egzaminacyjnych – średnio z Chojnic jest po sto kilometrów na egzamin. - Przeważył czynnik społeczny, by mieszkańcy Chojnic i okolic mieli bliżej – dodał Nowak.

Modlitwy tych, którzy byli przeciwni powstaniu tego ośrodka nie zostały wysłuchane. Cieszą się za to ci, którzy będą wkrótce zdawać na prawo jazdy. Czy po odejściu dalekich wyjazdów będzie taniej? Czy będzie łatwiej zdać na „prawko”? Czy Chojnice staną i zakorkują się w przypływie „elek” z całego regionu? Na te i inne pytania odpowiedzi poznamy za kilka miesięcy, gdy na miasto wyjadą pierwsi zdający. Kilka tygodni wcześniej pojawią się pewnie kursanci z regionu, którzy zaczną się przygotowywać pod okiem instruktorów.

Tekst i fot. (olo)

O deklaracji w/s PORD – zobacz WIDEO - TUTAJ

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.