Artykuł reklamowy
Formowanie tui Brabant - zobacz, jak przycinać
popularnego iglaka
Tuje Brabant, z racji swojej budowy i szybkiego czasu wzrostu są idealnym żywopłotem. Jeżeli chcemy oddzielić się nieco od otaczających nas budynków mieszkalnych lub – co gorsza, budynków przemysłowych, hal etc. – żywopłot będzie idealnym sposobem, aby tego dokonać. Łączy zarówno estetykę, jak i szczelność, którą zapewniłby wysoki mur lub płot. Tuja Brabant idealnie nadaje się do przedsięwzięć tego typu, gdyż przyrasta ok. 40 cm rocznie, w szczytowym momencie osiągając ok. 10 metrów wysokości. W ten sposób z nawet wysokich, dwupiętrowych budynków nikt nie będzie w stanie dojrzeć, co robimy na naszej posesji. I bardzo dobrze! Warto wiedzieć, jak zadbać o taki żywotnik, aby należycie spełniał swoją rolę.
Sadzenie odmiany Brabant odbywa się w bardzo prosty sposób, jednak opłaca się znać kilka zasad, którymi pokierujemy się podczas obsadzania przestrzeni przeznaczonej pod żywopłot. Przede wszystkim, tuje Brabant bardzo lubią wodę i mocno cierpią, kiedy gleba jest zasuszona. Pamiętajmy o tym zwłaszcza podczas pierwszych miesięcy po posadzeniu. Drugą ważną rzeczą jest odstęp pomiędzy krzewami. Aby docelowy żywopłot był spójny a iglaki zachowały potrzebną do komfortowej egzystencji przestrzeń, trzeba zachować odstępy pomiędzy sadzonkami. Powinno to być pomiędzy 50 cm a maksymalnie 70 cm odstępu.
Tuje Brabant nie są szczególnie wymagającym iglakiem. Wystarczy im nawet niskiej jakości podłoże. Warunki atmosferyczne także nie są straszne żywotnikowi z tego rodzaju tuj. Z powodzeniem może on zostać posadzony w warunkach surowego, zanieczyszczonego, miejskiego powietrza. Musimy jednak pamiętać, że im lepiej zadbamy o ten rodzaj krzewu, tworzącego nasz żywopłot, tym szybciej się rozwinie. Co więcej, nada mu to zdrowszy wygląd. Dlatego też, należy regularnie nawozić tuje, jeżeli chcemy utrzymać wysoką jakość żywotnika. Oczywiście, w początkowej fazie rozwoju ważnym jest także nawadnianie. Tak czy inaczej, tuje Brabant prędzej czy później wystrzelą pod niebiosa, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak je potem przycinać
Przycinanie tui Brabant
Jako roślina typowo ozdobna, popularnie wykorzystywana, jako żywopłot, tuja Brabant bardzo szybko się regeneruje. Regeneracja oznacza oczywiście szybkie rozrastanie się. W takim wypadku przycinanie krzewu jest nie tylko bezpieczne, ale i konieczne.
Nie obejdzie się bez wspomnienia o tym, że w przypadku młodych krzewów Brabant przycinanie może odbywać się dopiero po osiągnięciu określonej wysokości. Przedwczesne przycinanie rośliny mogłoby zakłócić jej rozwój. Dlatego też, pierwsze przycinanie wykonujemy nie wcześniej, niż kiedy roślina osiągnie wysokość ok. 1,5 metra. W tym stadium rozwoju przycinanie nie zaszkodzi już roślinie – odtąd można ją dowolnie formować.
Pierwsze przycinanie gotowej, dostatecznie rozwiniętej już tui powinno się odbywać w czasie, kiedy roślina wypuszcza pierwsze pąki. Następuje to zazwyczaj późną zimą lub na początku wiosny, zależnie od warunków atmosferycznych, które ostatnimi czasy są dosyć niekonwencjonalne. Jest to pierwsze przycinanie w sezonie. Kolejne następuje dopiero w czerwcu. W tym miesiącu młode końcówki tui powinny osiągnąć szczyt rozwoju. Poznajemy to po pociemnionych pędach, które wcześniej są w kolorze jasnej zieleni. Ostatnie przycinanie wykonujemy u schyłku sezonu, przed jesienią. Z uwagi na ryzyko, że młode pędy nie zdążą pociemnieć (zdrewnieć) przed zimą, musimy wykonać przycinanie jeszcze w sierpniu. Po ostatnim przycinaniu pozostaje nam jedynie czekać na następny sezon.
Cena, opinie i szersze zastosowanie
Cena tui Brabant oscyluje na poziomie 9-20 złotych za sadzonkę. Mogą też zdarzyć się droższe oferty. Wszystko zależy od aktualnego poziomu rozwoju rośliny. Z racji, że tuja ta rozwija się w bardzo dynamicznym, szybkim tempie, nie opłaca się kupować zbyt dużych sadzonek. Chyba że chcemy mieć żywopłot „na już”, jednak warto poczekać.
Opinie na temat tui Brabant są różne. Świetnie sprawdza się ona, jako żywotnik. Rośnie gęsto i szybko, co jest niewątpliwym atutem. Gorzej, jeżeli chcielibyśmy wykorzystać ten krzew, jako pojedynczą roślinę ozdobną. Nie jest ona zbyt urodziwa „solo”. W tym wypadku lepiej skorzystać z odmiany „Szmaragd”. Szmaragdy są o wiele bardziej urodziwymi roślinami. Są też bardziej wymagające, ale jeżeli mówimy o wykorzystywaniu którejś z tych odmian, jako odosobnione rośliny ozdobne, Szmaragd będzie najlepszym wyborem.
Kompleksowy poradnik na temat tui Brabant oraz źródło wiedzy na temat tej odmiany krzewu, znajdziesz tutaj: https://fajnyogrod.pl/porady/tuja-brabant-sadzenie-uprawa-przycinanie-cena-opinie/
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.