26-06-20
Region. Do gminy Czersk ma trafić niespełna 2,5 mln zł. Czy zostanie zawieszony Czerski Budżet Obywatelski?
Fundusz Inwestycji Samorządowych.
385 mln złotych dla Pomorza

- Samorządy województwa pomorskiego otrzymają łącznie 385 400 719 zł , w tym 337 976 997 zł na inwestycje gminne i 47 423 722 zł na powiatowe – poinformował  na wczorajszej konferencji prasowej Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. – Dopłaty do inwestycji lokalnych, blisko domu w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych, zainicjowanego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, w skali kraju wyniosą 6 miliardów złotych ,5 mld zł dla gmin i 1 mld zł dla powiatów.

Pieniądze są przeznaczone na inwestycje bliskie mieszkańcom to m.in. szkoły, żłobki,  przedszkola, wodociągi, szpitale, domy pomocy społecznej itd. Dopłaty będą przekazywane w formie przelewów na wniosek samorządów i mogą wynosić od 0,5 mln zł do 93 mln zł.

Wysokość dotacji dla poszczególnych samorządów będzie wynikała z relacji wydatków majątkowych i zamożności samorządów.

Wiele gmin i powiatów ma problem z wkładem własnym do inwestycji, a środki z programu czyli Tarczy dla samorządów pozwolą na uzyskanie niezbędnych gwarancji dla realizacji zadań inwestycyjnych.

– Myślę, że samorządy skorzystają z możliwości, by środki z programu wykorzystać jako wkład własny. Liczę, że pomoże to w realizacji zaplanowanych inwestycji bez konieczności cięcia wydatków. Wszystkie gminy i powiaty bez wyjątku dostaną dofinansowanie – podkreślił wojewoda. - Największą dotację, ze względu na liczbę mieszkańców i wysokość budżetu pośród miast na prawach powiatu, otrzyma Gdańsk ponad 81 mln zł. Kolejna jest Gdynia z ponad 38 mln zł , na trzecim miejscu Słupsk z kwotą prawie 9,5 mln zł , a czwartym Sopot z ponad 6, 7 mln zł.

Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19.  Wsparcie jest bezzwrotne.

Fundusz będzie wsparciem dla:
•    samorządów, które odpowiadają za 40% publicznych wydatków inwestycyjnych. Fundusz pozwoli im realizować kolejne plany, a gminy nie będą musiały się zadłużać lub zwalniać pracowników, żeby móc prowadzić zaplanowane inwestycje.
•    małych i średnich firm – realizatorów zadań inwestycyjnych samorządów. To kolejny zastrzyk środków, który pozwala nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także na rozwój firmy.
•    Mieszkańców – bo ważne dla nich inwestycje będą bez oporów mogły być inicjowane i kontynuowane, co przyczyni się do podnoszenia jakości życia. Jednocześnie pieniądz inwestycyjny będzie krążył w lokalnej gospodarce: firmy kupują materiały w miejscowych hurtowniach i wypłacają wynagrodzenia pracownikom, którzy z kolei robią zakupy w na najbliższym targowisku.
Wnioski będą kierowane do Prezesa Rady Ministrów elektronicznie, za pośrednictwem wojewody. Środki trafią do samorządów w ciągu kilku tygodni.

Nie ma ostatecznego terminu na wydatkowanie środków przez samorządy.

Lista samorządów i kwoty wsparcia w załączeniu.

Pliki do pobrania:
POMORSKIE - FUNDUSZ INWESTYCJI SAMORZĄDOWYCH - TUTAJ (plik.xlsx)

Pomorski Urząd Wojewódzki


Co z CZBO 2021 w CZERSKU?

Po pojawieniu się perspektywy przekazania dodatkowych środków pytamy burmistrza Czerska - Czy w związku z zapowiedzią uruchomienia, w ciągu kilku tygodni, Funduszu Inwestycji Samorządowych, z którego dla Pomorza trafi 385 mln złotych, dla gminy Czersk niespełna 2,5 mln zł (na zadania inwestycje) , zostanie wycofana inicjatywa zawieszenia Czerskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok?

Przypomnijmy, podjęcie inicjatywy przez burmistrza Czerska motywowane było ograniczeniem wpływów do gminnego budżetu z powodu pandemii koronawirusa.
(zobacz projekt uchwały - TUTAJ)W 2020 roku wramach CZBO przewidziano zadania za kwotę 740 tys. zł.

- Projekt uchwały jest w materiałach na sesję. Dyskusja w tej sprawie odbędzie się we wtorek na sesji – informuje dziś (26.06) Przemysław Biesek-Talewski, burmistrz Czerska.

Poniżej publikujemy uzasadnienie projektu uchwały w sprawie zawieszenia CzBO 2021:
"W związku z pandemiąCOVID-19 i będącym jej następstwem kryzysem  ekonomicznym, który spowodował spadek  wpływów do budżetu Gminy Czersk z tytułu PIT, CIT, a także podatków i opłat lokalnych, zaistniała konieczność redukcji wydatków budżetowych,  w tym również  zawieszenia na okres jednego roku Czerskiego Budżetu Obywatelskiego."

(red)

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.