16-10-20
Gm. Czersk. Zestawienie planu wydatków – link poniżej
Fundusze sołecki i osiedlowy podzielone.
Na co mieszkańcy przeznaczyli pieniądze?

Za nami zebrania mieszkańców w jednostkach pomocniczych w naszej gminie. W przyszłym roku środki budżetu naszego samorządu przeznaczone dla sołectw i osiedli sięgną prawie miliona złotych. Niespełna połowę mieszkańcy przeznaczyli na budowę i modernizację dróg oraz chodników.

Prawie 780 tysięcy złotych dla sołectw i ponad 200 tys. do samorządów osiedlowych. W sumie gmina Czersk w swoim budżecie na 2021 rok zarezerwuje dla jednostek pomocniczych prawie milion złotych. Na zebraniach mieszkańcy zadecydowali na co przeznaczą te pieniądze. W większości przyjęli propozycje przedstawione przez rady sołeckie i zarządy osiedli.

Połowa na drogi
Najwięcej środków do dyspozycji mają sołectwa Rytel (148 tys. zł) i Łąg (74 tys.). Samorządy osiedlowe z Czerska dysponują kwotami po około 51 tys. zł.
Większość jednostek pomocniczych zdecydowała o przeznaczeniu największych sum pieniędzy na budowę czy modernizację dróg. W sumie z całej puli sołeckiej na ten cel zostanie przeznaczone 48 procent środków. Największą część swoich wydatków na drogi przeznaczają sołectwa Kurcze (95%), Gutowiec (91%), Mokre (88%) i Malachin (84%). Jednak są też jednostki, które zdecydowały się nie inwestować w drogi. To Rytel, Mosna i Klaskawa. Z tym, że to ostatnie sołectwo zarezerwowało pieniądze na bieżące utrzymanie dróg. Z kolei mieszkańcy Mosnej, która dysponuje najmniejszym budżetem, całe pieniądze z funduszu przeznaczą w przyszłym roku na doposażenie swojej wiaty.

Chodniki na osiedlach
Jeśli chodzi o samorządy osiedlowe, to trzy z nich dużą część swojego budżetu poświęcają na budowę chodników. Osiedle nr 2 „Chojnickie” – 36 tys. zł (71% budżetu), Osiedle nr 3 „Starogardzkie” – 42 tys. zł (83% budżetu), Osiedle nr 4 „Tucholskie” – 23,8 tys. zł (47% budżetu). Jednak ten ostatni samorząd wyda dodatkowo 25,5 tys. zł na modernizację dróg – połowa całego budżetu.
Wyjątkiem jest tu Osiedle nr 1 „Centrum”. Jednak w tej części miasta nie ma potrzeby budowy chodników. Mieszkańcy na zebraniu zdecydowali, że prawie cały budżet tej jednostki zostanie przeznaczony na budowę siłowni zewnętrznej przy ulicy Gen. Hallera (48 tys. zł).

Na co jeszcze wydadzą pieniądze?
Sporą część swoich wydatków jednostki przeznaczają też na montaż punktów świetlnych. Na przykład sołectwo Rytel na ten cel przeznaczy ponad 50% środków, które otrzyma z budżetu gminy Czersk (78 tys. zł). Mniej kwotowo, ale większą część własnego budżetu na nowe lampy wydadzą w sołectwie Łąg. Tu na tę inwestycję przewidziano 55 tys. zł, a więc 75% całej puli.

Oprócz większych sum na drogi i lampy jednostki przeznaczą też środki na utrzymanie czystości, dbanie o zieleń, przystanki autobusowe, doposażenie placów zabaw czy na organizację imprez.

Pełne zestawienie planu wydatków znajduje się w załączniku. PDF można powiększać.

UM Czersk


Podział środków fundusz sołecki i osiedlowy na rok 2021 (pdf) - TUTAJ

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.