27-09-18
Gm. Czersk. Wybory samorządowe 2018
GKW zarejestrowała trzech kandydatów na burmistrza Czerska. Lipski zapowiada interwencję u Rzecznika Praw Obywatelskich. Bieliński: Czego obawia się komisja?

Wczoraj (26.09) minął termin rejestracji kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Gminna Komisja Wyborcza w Czersku zarejestrowała trzech kandydatów: Przemysława Bieska-Talewskiego, Andrzeja Sabiniarza oraz Daniela Szpręgę.

Roman Lipski zapowiada interwencję u Rzecznika Praw Obywatelskich

Państwowa Komisja Wyborcza podzieliła stanowisko Komisarza Wyborczego w Słupsku, który z kolei zgadzał się z decyzją Gminnej Komisji Wyborczej w Czersku odmawiającą KWW Romana Lipskiego rejestracji listy w okręgu nr 2 (brak wystarczającej ilości poparcia wśród wyborców, zakwestionowano kilka wpisów na listach). Tym samym Roman Lipski nie został zarejestrowany jako kandydat na burmistrza Czerska. Mężczyzna uważa, że stanowiska - GKW, Komisarza Wyborczego oraz PKW - są błędne. Zapowiada interwencję u Rzecznika Praw Obywatelskich – pismo w tej sprawie ma zostać wysłane jeszcze dziś. Mówi, że w Polsce jest chyba jeszcze najważniejsza Konstytucja, w jego ocenie w tym przypadku demokracja została pogwałcona.

Przypomnijmy, rejestracji jednej z list odmówiono również KWW Porozumienie Czerskie (zobacz artykuł). Pełnomocnik wyborczy tego komitetu zwrócił się o wydanie protokołu z obrad GKW. Dokumentu, podobnie jak Roman Lipski, nie otrzymał. Zbigniew Bieliński zadaje pytanie – Czego obawia się komisja, że nie udostępnia protokołu z posiedzenia w dniu, w którym miała być podejmowana decyzja dotycząca odmowy rejestracji list? Dodaje, że jeśli nie było głosowania nad stosowną uchwałą (a takie są podejrzenia), to taka uchwała, w jego przekonaniu, nie jest ważna. Ponadto pełnomocnik uważa, że w powyższej sprawie nie jest stosowany Kodeks postępowania administracyjnego.

W Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Słupsku słyszymy, że gminne komisje wyborcze nie znajdują się w katalogu instytucji wskazanych w ustawie o dostępie do informacji publicznej. Protokoły z GKW będą mogły być do wglądu, po wyborach, gdy trafią do archiwów. Według KBW w Słupsku decyzja PKW potwierdza zasadność postępowania GKW oraz Komisarza Wyborczego. Od decyzji Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie nie ma już możliwości odwołania (Aktualizacja - decyzję PKW w sprawie złożonej skargi przez KWW Romana Lipskiego, jego odwołanie i pismo z GKW publikujemy poniżej).

Zbigniew Bieliński jeszcze nie otrzymał odpowiedzi od Komisarza Wyborczego w Słupsku. Zaznacza, że jego komitet (KWW Porozumienie Czerskie) nie wystawił kandydata na burmistrza, nie ma też decyzji czy kogoś z obecnych kandydatów poprze.

Na stanowisku przewodniczącego Gminnej Komisji Wyborczej w Czersku nastąpiła zmiana. Wcześniej pisaliśmy o rezygnacji poprzedniego szefa GKW. Obecnie komisji przewodniczy Sylwia Dołęcka, do składu komisji powołano też kolejnego członka – Jadwigę Główczak. Komisja liczy 9 osób.

(red)

 
Pisma:

 

 

 Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.