26-09-24
Gm. Czersk. WIDEO
GM. CZERSK. Czy w gminie Czersk jest bezpiecznie? Kontrole z pasami do wykrywania narkotyków w szkole w Malachinie? Zagrożenie dla ekspedientki w sklepie – inne tematy
Szef KPP Chojnice Sebastian Pastucha (na zdjęciu) apelował również do radnych o wsparcie finansowe w zakupie nowego samochodu (suv) - nieoznakowanego.
Długa dyskusja bo i sprawa ważna – radni debatowali nad bezpieczeństwem w gminie i mieście Czersk. Służby przygotowały specjalne raporty.
Na sesji był czas na zadawanie pytań i odpowiedzi – większość opisaliśmy poniżej. Szczegóły w nagraniu WIDEO – od 20:30 – TUTAJ nagranie WIDEO (należy kliknąć zakładkę archiwum i wybrać nagranie)
Informacja z policji:
Poziom bezpieczeństwa jest na bardzo dobrym poziomie, nie obniża się, a nawet się zwiększa. Przestępstw jest mniej, wykrywalność jest porównywalna rok do roku. Nasza aktywność skupia się też na cyberbezpieczeństwie.
Komendant KP w Czersku - Jacek Słomiński: wzrost przestępczości nieletnich. Prewencja – ponad 7200 interwencji, w tym ponad 4500 kontroli drogowych. Zatrzymaliśmy na gorącym uczynku 24 sprawców przestępstw pospolitych. Założyliśmy 65 niebieskich kart, ich ilość utrzymuje się na porównywalnym poziomie. Część naruszeń prawa zgłaszana była bezpośrednio dzielnicowym. Przez aplikację Mapa Zagrożeń najczęściej zgłaszane jest przekraczanie prędkości.
Radni:
Elwira Bieszke-Binnebesel: Apel o częstsze pojawianie się w rejonie Zespołu Szkół w Malachinie w okolicach g.10.30. Czy wejście na teren szkoły z psem szkolonym do wykrywania narkotyków w celach prewencyjnych jest niezgodne z przepisami?
Bogumiła Ropińska: jak wygląda kwestia wyścigów samochodowych na terenie dk 22, kiedy była interwencja i czy mieszkańcy się skarżą?
Zbigniew Bieliński: m. Krzyż i „burdy” w sklepie – co policja robi ze zgłoszeniami pracowników? Nie wystarczy nałożyć mandatów, sprawcy to osoby z rodziny dysfunkcyjnej, bez stałego źródła dochodu, być może wspierane przez GOPS. Mieszkańcy boją się o swoje bezpieczeństwo, stąd prośba o izolowanie agresywnych jednostek.
Jacek Argasiński: hulajnogi, rowerzyści i piesi. Czy były prowadzone interwencje dot. Przejazdu jednośladów przez przejścia dla pieszych? Nagminnie również widać niepoprawne korzystanie z przejść przez pieszych. Ile interwencji podjęła policja w ww. tematach?
Łukasz Ossowski: gratuluje wykrywalności. Problem profilaktyczny dot. Bezpieczeństwa na drodze jest istotny, należy zacząć od edukacji, nie karania. Jest też problem w rytlu dot. Samozwańczych rajdów quadów w okolicach Wielkiego Kanału Brdy (wielokrotnie zgłaszane) – jak będzie rozwiązane?
Justyna Kozłowska: miejsca newralgiczne- teren wokół SP1, podczas dowozu dzieci do szkoły – edukacja kierowców, okolice baraku przy Transportowców – obniżone obiektywne poczucie bezpieczeństwa mieszkańców ze względu na często zgłaszane spotykanie się w okolicy jednostek zdemoralizowanych celem spożycia napojów alkoholowych, las przy Bema – rajdy quadami i spotkania młodzieży spożywającej alkohol oraz być może inne substancje psychoaktywne.
Przemysław Biesek-Talewski: droga krajowa 22- bezpieczeństwo, problemem brak oznakowania i zwiększenie kontroli drogowych, nagminny problem: nieprawidłowe parkowanie na chodnikach.
49.22: odniesienie się komendanta KP Czersk:
Malachin – znamy temat, patrole są często kierowane w newralgicznych godzinach. Psy służbowe – nie jest to dobry pomysł, kierunek.
DK22 – większa ilość kolizji spowodowana wahadłami przez ostatnie dwa lata, obecnie problemem zaczyna być prędkość.
Krzyż – niektóre sprawy są w toku. Kwestie izolowania – funkcjonariusz na służbie działa na zasadach ściśle określonych w prawie, a przepisy nie zawsze umożliwiają izolację.
SP1 – akcja „bezpieczna droga do szkoły”, w wypadku SP2 w godzinach popołudniowych zagrożenia, policja kierowana w newralgiczne miejsca.
Las przy Bema- odnotowane.
Parkowanie – stały problem. W 2023 ponad 600 ujawnionych przypadków. Osoby zostały rozliczone.
Komendant powiatowy (od 58,30):
Profilaktyczne użycie psów służbowych na terenie szkół – absolutnie nie, tylko w momencie wystąpienia przesłanek uzasadniających.
Radna Zofia Łącka (1:01:30): czy ludzie garną się do pracy w policji? Prośba o częstsze kontrole w obszarze SP2 w piątkowe oraz sobotnie wieczory.
Odniesienie się: braki kadrowe są charakterystyczne dla całej formacji, obecnie mamy 13 wakatów. W gdańskiej wojewódzkiej 90 ślubowań, ilość podań do policji rośnie.
Burmistrz: podziękowanie za udział w zebraniach wiejskich i współpracę. Problemy: plac Ostrowskiego w sezonie letnim i osoby w kryzysie bezdomności rozkoszujące się alkoholem, młodzi ludzie jeżdżący na hulajnogach parami oraz problem zbiórek, dokładniej osób pojawiających się przed sklepami – prośba o weryfikację czy są to prawdziwi wolontariusze. Odnotowane.
Straż – PSP i OSP. (1:08:00)
Dyskusja od: 1:32:00
Radny Łukasz Ossowski: nie ma pytań, bo Straż Pożarna cieszy się największym zaufaniem społecznym.
Radny Zenon Konefka: 2017 był niespodzianką skutkującą alertami RCB, które przychodzą nawet kiedy ma się zachmurzyć. Przez to uśpiła czujność mieszkańców. Czy w sytuacji, w której sytuacja metrologiczna robiłaby się naprawdę poważna (w domyśle: jak w 2017 u nas czy obecnie na południu Polski) to czy istnieją jakieś dodatkowe systemy ostrzegawcze?
Burmistrz: podziękowanie za współpracę. Problem agregatów zostanie rozwiązany najpóźniej w przyszłym roku.
Odniesienie się (1:36:41):
Dziękujemy za słowa wsparcia, najbardziej należą się one Ochotnikom, którzy na każdym wyjeździe robią tak znakomitą robotę, że zawodowym strażakom po przyjeździe nie zostaje nic poza zebraniem danych
(red)
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.