3-07-21
Gm. Czersk. Do sprawy odnosi się urząd i policja
Czytelnik: Ewidentnie było widać, że psy czegoś szukają
Czytelnik informuje, że w dniu 27 czerwca tj. w niedzielę na teren posesji jego rodziny w Wojtalu przybiegły psy, jak mówi ufne, zadbane, nie były agresywne. Zwierzęta były za to zziajane, mokre, więc dostały wodę i pobiegły dalej. Za pół godziny wróciły ponownie, udały się w inną stronę i taka sytuacja powtarzała się jeszcze kilkukrotnie. Ewidentnie było widać, że czegoś szukają, dlatego otrzymały jedzenie i wodę.
Czytelnik postanowił je przytrzymać i zgłosić ten fakt instytucjom zajmującym się zwierzętami. Zadzwonił do chojnickiego schroniska dla zwierząt, gdzie dowiedział się, że ma skontaktować się z policją lub straż miejską. Zgodnie z sugestią próbował połączyć się z czerskim komisariatem, ale bezskutecznie. Udało się w komendą powiatową policji w Chojnicach. Tam usłyszał z kolei, że to nie ich sprawa i kazali mężczyźnie dzwonić pod 112. Tak uczynił. Dowiedział się, że to nie jest numer dla tego typu spraw, z czym czytelnik się zgodził, więc ponownie połączył się z komendą policji. Tym razem funkcjonariusz podpowiedział mu, że może warto udać się do sołtysa. Sołtys wskazał mężczyźnie numer telefonu pracownika urzędu, który nie zajmuje się już zwierzętami z ramienia czerskiego ratusza. Pomimo tego urzędnik skierował tymczasowego opiekuna zwierząt do swoich kolegów zajmujących się w/w sprawami od których usłyszał, że w niedzielę nie można nic zrobić. Otrzymał za to numer telefonu do naczelnika wydziału bezpieczeństwa czerskiego magistratu, który powiedział, że postara się zebrać ekipę. I rzeczywiście po około godzinie przyjechała ekipa, która zabrała psy.
Czytelnik musiał wykonać wiele połączeń telefonicznych...
W związku z zaistniałą sytuacją czytelnik uważa, że powinien być znany wszystkim sołtysom numer telefonu, jak się okazuje do naczelnika wydziału, gdzie można przekazać podobną sprawę po godzinach pracy urzędu w niedzielę i święta. Ponadto ratusz powinien poinstruować i przekazać skutecznie informację do funkcjonariuszy komendy policji o takich danych kontaktowych. Według mężczyzny należy też rozważyć podanie numeru naczelnika do opinii publicznej, mieszkańcom, na przykład przy okazji tego artykułu przedstawiającego sprawę z ostatniej niedzieli. Dodatkowo według naszego rozmówcy urząd powinien być wyposażony w urządzenie odczytujące „zaczipowane psy”, aby szybko ustalić ich właściciela.
Do powyższej sprawy odnoszą się przedstawiciele czerskiego ratusza oraz policji.
„Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U. 2020. poz. 638) w art.11 ust. 1 stanowi, iż zapobieganie bezdomności zwierząt i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gmin. Natomiast art. 11 a, tej ustawy mówi, że Rada gminy wypełnia ten obowiązek, w drodze uchwały, przyjmując corocznie do dnia 31 marca, program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.
Rada Miejska W Czersku wypełniła ten obowiązek podejmując Uchwałę XXX/363/21 z dnia 30 marca 2021 r. w sprawie Rocznego programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Gminie Czersk gdzie w § 7 określono:
Zgłoszenia o zwierzętach przebywających na terenach ogólnodostępnych, co do których istnieje przypuszczenie, że są bezdomne, przyjmuje Urząd lub AZK, które podejmują działania zmierzające do ustalenia właściciela bądź opiekuna zwierząt. W przypadku nieustalenia właściciela bądź opiekuna zwierzęcia, AZK podejmuje działania zmierzające do odłowienia zwierzęcia.
Odłowienie psa jest ostatecznością. Psy rasy posokowiec bawarski są psami myśliwskimi, które mają tendencje do ucieczek. To, że właściciel nie zapełnił właściwej opieki nad zwierzętami nie oznacza, że są to od razu bezdomne psy. Znalezienie właściciela było kwestią czasu.
Nie mniej jednak w ciągu 1 godziny od zgłoszenia była podjęta interwencja przez służby gminne.
Telefony do osób zajmujących się bezdomnymi psami, są podawane przy każdym ogłoszeniu o poszukiwaniu psa.
Urząd Miejski - Wydział Bezpieczeństwa i Środowiska – 52 395 48 14, 609 338 809
AZK – 602 657 547
Przysposobienie znalezionego psa automatycznie powoduje, że zostajemy jego czasowymi opiekunami i ponosimy za to pełną odpowiedzialność. Na terenie Gminy Czersk nie ma systemu znakowania psów. Znalezionego psa można zgłosić na policję.” - poinformował Wojciech Laska, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Środowiska Urzędu Miejskiego w Czersku.
- "Odpowiadając na zapytanie portalu Wizjalokalna.pl informuję, że opisane w mailu zgłoszenie dotyczyło błąkających się psów. Z relacji zgłaszającego wynikało, że zwierzęta nie były agresywne wobec ludzi oraz nie potrzebowały pomocy. Zbliżyły się jedynie do zabudowań, gdzie otrzymały w misce wodę. Z uwagi na powyższy fakt, że nie było w tym przypadku zagrożenia dla zdrowia, życia ludzi oraz mienia, a także z uzyskanych informacji nie wynikało, że psy potrzebują udzielenia natychmiastowej pomocy, wobec tego dyżurujący przy telefonie alarmowym funkcjonariusz udzielił informacji dzwoniącemu o tym, która instytucja zajmuje się zabłąkanymi zwierzętami i do kogo może się zwrócić w tej sprawie" – poinformowała z kolei Justyna Przytarska, rzecznik chojnickiej policji.
(red)
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.