26-01-24
Czersk. WIDEO, ZDJĘCIA, WYNIKI
GM. CZERSK. Młyńskie Koła 2023
Tegoroczni nominowani i laureaci Młyńskich Kół 2023`.
Dziś (26.01) w Hali Sportowej im. Romana Bruskiego odbyła się uroczysta gala Młyńskich Kół za 2023 rok. Uhonorowano osoby i organizacje, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju lokalnej społeczności w minionym roku. To wyjątkowe wydarzenie, w tym roku przed publicznością wystąpił Robert Janowski, który prowadził galę współnie z burmistrzem Przemysławem Bieskiem-Talewskim oraz wiceburmistrz Bogumiłą Ropińską.
Relacja WIDEO - TUTAJ
W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH NAGRODĘ OTRZYMALI:
Przedsiębiorczość – JUSTYNA I ARTUR MIESIKOWSCY Firma Art-Pol
Kultura – GRUPA TEATRALNA „TAK PAN MÓWI” ZA SPEKTAKL „IGRASZKI Z DIABŁEM” - nagrodę odebrała Aneta Golimowska-Kobus członkini grupy
Nauka i edukacja – DRUŻYNA ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W CZERSKU – UCZESTNICY „LIGI ROBOTÓW”
Sport i rekreacja – BOROWIACKA DYCHA – nagrodę odebrał prezes Stowarzyszenia Biegające Śliwice – Michał Rytlewski
Inicjatywa społeczna – WERNER ŚPICA Od 30 lat Przewodniczący Zarządu Osiedla „Tucholskie”
NAGRODA SPECJALNA BURMISTRZA CZERSKA – Ksiądz Zbigniew Straszewski, który ponad 25 lat pracuje i działa na terenie gminy Czersk, a od 10 lat pełni funkcję proboszcza czerskiej parafii. Nagroda jest również za zaangażowanie w odnowienie kościoła, życie lokalnej społeczności, otwartość i życzliwość.
– Spotkałem na drodze wiele wspaniałych ludzi, ta nagroda też im się należy. Mam nadzieję, że przeżytych wspólnych chwil i wspomnień będzie jeszcze wiele, bo plany mam, na przykład malowanie kościoła. To przecież jest taka perełka Ziemi Czerskiej. Nam wszystkim należą się gratulacje, że nam się chce – powiedział po odebraniu statuetki ksiądz proboszcz Zbigniew Straszewski.
Na koniec części oficjalnej burmistrz Przemysław Biesek-Talewski podziękował wszystkim nominowanym i laureatom, a także gościom – przemówienie podsumował słowami „Wiwat Czersk, wiwat mieszkańcy!”
Na scenie wystąpili: Michalina Muzioł, Julia Pruszak-Kowalewska, Grzegorz Niemczyk oraz Robert Janowski (koncert). Nie zabrakło także Grupy Tanecznej Mask, Mażoretek i Cheerleaderek.
Poniżej opis nominowanych i zwycięzców:
Przedsiębiorczość
Ogrodnictwo Engelhart
To idealny przykład rodzinnego biznesu. Działalność w branży rozpoczynał ojciec pana Mariusza. Najpierw rodzina hodowała pomidory, później jej specjalizacją stały się kwiaty. Firma Krystyny i Mariusza Engelhartów działa na naszym rynku już 28-my rok. Cały czas się rozwija i podnosi standardy produkcji swoich roślin. Powierzchnia upraw w gospodarstwie to 1400 m² ogrzewanych tuneli foliowych, w tym nowoczesny termiczny blok foliowy o powierzchni uprawowej 1100 m². W ogrodnictwie przy ulicy Śliwickiej w Czersku pracuje oboje małżonków oraz ich trzy córki.
Justyna i Artur Miesikowscy
Firma budowlana Państwa Justyny i Artura Miesikowskich istnieje od 2000 roku. Większość wykonywanych przez nią inwestycji była zlokalizowana w rejonie Trójmiasta, Słupska czy Bydgoszczy. Od kilku lat przedsiębiorstwo wykonuje inwestycje także w gminie Czersk. To właśnie firma państwa Miesikowskich wykonywała prace restauracyjne na czerskim kościele oraz zrealizowała gminne inwestycje w kulturę, czyli muszlę koncertową, salę na dworcu oraz domy kultury w Rytlu i Czersku. Buduje też m.in. salę sportową w Chojnicach czy ulice w Czersku W ostatnim czasie zajęła się działalnością deweloperską - budową bloków mieszkalnych w Czersku i innych miejscowościach naszego regionu.
Pizzeria „Julia”
Pizzerię „Julia” to jeden z najdłużej funkcjonujących lokali gastronomicznych w naszej gminie. Istnieje już od 20 lat. Na stałe wpisała się w krajobraz placu Ostrowskiego w centrum Czerska. Anna Kloskowska - obecna właścicielka - prowadzi ją od ….. roku. Właścicielka oprócz codziennej działalności angażuje się też i wspiera wiele inicjatyw społecznychW ciągu lat wnętrze pizzerii przeszło gruntowny remont. W menu pojawiło się też sporo nowych pozycji. W 2023 roku, z okazji dwudziestych urodziny pizzerii „Julia”, w centrum Czerska, odbył się koncert charytatywny, który przyciągnął tłumy mieszkańców i przyjezdnych.
SAŁATA Marcin Sałata
„SAŁATA” Marcin Sałata to prężnie rozwijająca się firma z siedzibą w Czersku. W ofercie firmy są okna, rolety zewnętrzne, żaluzje fasadowe, bramy garażowe, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, parapety oraz panele podłogowe. Młoda i zgrana ekipa stawia na rozwój i stara się sprostać potrzebom klientów. Dzięki takiemu działaniu może pochwalić się coraz większymi zleceniami i coraz większą liczbą klientów. W 2023 roku firma zrealizowała ponad czterysta zleceń. Dziś przedsiębiorstwo prowadzone przez Marcina Sałatę ma dziewięć ekip montażowych, które wykonują prace także w miejscowościach znacznie oddalonych od Czerska.
Zakład Hodowli Pstrąga Mylof sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo funkcjonuje nieprzerwalnie od 1975 roku. To jeden z największych tego typu zakładów w Polsce. Przez blisko 50 lat swojej działalności ZHP Mylof z siedzibą w Zaporze rozsławiał gminę Czersk w całej Polsce. Angażował się też w wiele akcji społecznych i wspierał różne przedsięwzięcia, szczególnie w organizowane od ponad 20 lat Święto Pstrąga w Wojtalu. W 2023 roku firma zmieniła właściciela, którym obecnie jest Gospodarstwo Rybackie „Gosławice” sp. z o.o. z siedzibą w Koninie – światowy potentat w produkcji kawioru.
Zakład Hodowli Pstrąga Mylof wkrótce zmieni swoją nazwę, co będzie symbolicznym zamknięciem jego blisko półwiecznego okresu funkcjonowania w dotychczasowej formie.
Kultura
Alicja Koprowska
Alicja Koprowska to rodowita czerszczanka, polonistka, która 37 lat przepracowała w zawodzie nauczyciela. Ukończyła podyplomowe studia dziennikarskie i współpracowała z lokalną prasą. Jest także autorką artykułów, które ukazały się w dwóch wydaniach „Zeszytów Czerskich”, między innymi w numerze z ubiegłego roku.
W 2023 roku swoją promocję miał tomik wierszy „Zatrzymać w locie” Alicji Koprowskiej. To debiut poetycki mieszkanki Czerska, choć znajdują się w nim wiersze, które autorka pisała przez niemal całe swoje życie.
Grzegorz Niemczyk
Grzegorz Niemczyk to wokalista, który pochodzi z Rytla. Obecnie mieszka w Chojnicach. Grzegorz Niemczyk był uczestnikiem kilku programów muzycznych w telewizji, takich jak „Szansa na sukces” czy „Idol”. Ambitny i pracowity, swoje zainteresowania wokalne rozwija u boku instruktora Gminnego Centrum Kultury w Czersku Wiesława Galikowskiego. Chętnie podejmuje nowe wyzwania muzyczne. W 2023 roku występował na wielu imprezach w gminie Czersk. Na scenie wykonuje głównie covery znanych artystów polskich i zagranicznych.
Małgorzata Nowak
Małgorzata Nowak z działalnością kulturalną związana jest od sześciu lat. Aktualnie pani Małgorzata Nowak podnosi swoje kwalifikacje studiując pedagogikę tańca i choreografię. W 2020 roku założyła zespół „Mask”. Później utworzyła zespół Mażoretek. Opiekuje się również Zespołem Pieśni i Tańca „Ziemia Czerska”. Instruktorka Gminnego Centrum Kultury w Czersku trenuje łącznie 12 grup w Czersku, Łęgu i Rytlu, w tym 2 zespoły Mażoretek, 2 grupy Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Czerska”, Zespół „Mask”, Młodzieżowy Zespół Tańca Nowoczesnego w Rytlu, 3 grupy seniorów, 2 grupy dzieci oraz od roku nowo powstały zespół Cheerleaderek. Dzięki jej pasji i zaangażowaniu taniec staje się znakiem rozpoznawczym naszej gminy.
Grupa Teatralna „Tak Pan Mówi” – spektakl „Igraszki z Diabłem”
Aktorzy teatrów amatorskich z Gminnego Centrum Kultury w Czersku oraz z grupy „Tak Pan Mówi” z Łęga przygotowali spektakl „Igraszki z diabłem” czeskiego prozaika Jana Drdy. Widowisko zachwyciło swoją energią, żywiołowością i grą aktorów. Na uwagę zasługuje też zbudowanie ruchomej, piętrowej sceny, na której mogliśmy oglądać niesamowitą grę świateł. Warto podkreślić, że przygotowania spektaklu trwały półtora roku. Za reżyserię, scenografię i kostiumy odpowiada Jarosław Grzelak, za dźwięk i oświetlenie Wojciech Bruski i Wojciech Rydzkowski.
Koncert „Razem dla Natalki”
Dnia 5 maja 2023 roku w centrum Czerska odbyło się duże wydarzenie charytatywne. Koncert, który miał na celu zbiórkę pieniędzy na leczenie Natalii Halickiej. W jego organizację zaangażowało się wiele osób z Joanną Orlikowską i Anną Kloskowską na czele. Efekt był taki, że na imprezę przyszły tłumy widzów. Gwiazdą wieczoru był zespół Power Play, a lokalne firmy, instytucje i organizacje wsparły wydarzenie swoimi usługami, produktami czy po prostu swoim zaangażowaniem.
Nauka i Edukacja
150 lat kolei w Czersku
W sierpniu 2023 roku obchodziliśmy 150-tą rocznicę wjazdu na stację w Czersku pierwszego pociągu. Obchody 150-lecia kolei w Czersku rozpoczęły się konferencją popularno-naukową przygotowaną przez gminę Czersk i pracowników Muzeum Ziemi Kościerskiej pod przewodnictwem dyrektora Krzysztofa Jażdżewskiego. Muzeum Ziemi Kościerskiej przygotowało także interaktywną wystawę kolejową w Sali na Dworcu oraz współuczestniczyło w organizacji festynu kolejowego w drugim dniu rocznicowych obchodów. Wystawa upamiętniająca 150-lecie kolei w Czersku cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i dorosłych, popularyzując wiedzę o historii kolejnictwa w Czersku i na Pomorzu.
Barbara Brzezińska
Barbara Brzezińska to wieloletnia dyrektorka Przedszkola Samorządowego im. Kubusia Puchatka w Czersku. Pracę w placówce rozpoczęła w 1982 roku, a kieruje nią od roku 2005. Przez ten czas cały czas dokładała i dokłada wszelkich starań, żeby jednostka rozwijała się, a jej pracownicy podnosili swoje kompetencje. W poprzednim roku szkolnym kierowane przez nią przedszkole realizowało zadanie polegające na utworzeniu oddziałów przedszkolnych w Będźmierowicach. Misja ta została wykonana bardzo dobrze i przedszkole powiększone o oddziały zamiejscowe działa prężnie i sprawnie.
Liceum Ogólnokształcące im. Wincentego Pola w Czersku
Liceum Ogólnokształcące w Czersku to najstarsza szkoła średnia w naszej gminie. W 2023 roku obchodziło siedemdziesięciolecie swojego istnienia. W sumie przez siedem dekad mury budynku przy ulicy Szkolnej opuściło 5757 absolwentów. Obchody jubileuszu liceum były dużym przedsięwzięciem organizacyjnym, w które zaangażowało się liczne grono pracowników i sympatyków szkoły, a na które przybyło wielu jej absolwentów. W roku obchodów rocznicy, na murze przy szkole, dzięki Stowarzyszeniu Dla Naszej Gminy pojawił się piękny mural przedstawiający patrona szkoły - swde
Maciej Jakubowski
Maciej Jakubowski od niespełna pięciu lat jest dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 2 w Czersku. Przez ten czas placówka angażowała się w wiele inicjatyw społecznych, a jej uczniowie osiągali liczne sukcesy. Szkoła bierze udział w wielu gminnych uroczystościach i promuje patriotyczne postawy. Maciej Jakubowski jest też prezesem MKS Handball Czersk. Klub jest bardzo aktywny na niwie sportowej, ale także jest inicjatorem wielu akcji społecznych. W 2023 roku Maciej Jakubowski napisał duży projekt, który otrzymał dofinansowanie między inni na wyjazdy na basen dla dzieci czy fitness dla dorosłych. W ubiegłym roku kierowana przez niego szkoła obchodziła jubileusz 25-lecia nadania imienia Jana Pawła II.
Drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czersku – uczestnicy Ligi Robotów
Drużyna w składzie Julian Miszewski, Julian Goździowski, Fabian Janikowski, Hubert Ryduchowski, Jan Rozmarynowicz i Adrian Kukliński z opiekunem Marcinem Gradą w 2023 roku zajęła 1. miejsce na wojewódzkim szczeblu Turnieju Ligi Robotów. Dało to awans na turniej ogólnopolski. 7 grudnia, na Stadionie Narodowym w Warszawie, drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czersku zajęła 6 miejsce na 33 ekipy w Ogólnopolskim Turnieju Ligi Robotów. Młodzi informatycy skonstruowali pojazd z klocków Lego Spike.
Sport i rekreacja
5. Borowiacka Dycha
W 2023 roku odbyła się piąta, jubileuszowa edycja Borowiackiej Dychy, biegu na 10 kilometrów i marszu na 5 kilometrów zaliczanych do cyklu Grand Prix Borów Tucholskich. W zawodach wzięło udział ponad 300 biegaczy i zawodników nordic walking oraz 150 dzieci. W zeszłym roku zawody były wyjątkowe, bo padły na niej rekordy trasy wśród kobiet i mężczyzn. Borowiacka Dycha to największa i najlepiej zorganizowana impreza biegowa w gminie Czersk, która na stałe wpisała się do kalendarza imprez sportowych. Organizuje ją stowarzyszenie „Biegające Śliwice”, którego członkami są także mieszkańcy naszej gminy, przy wsparciu samorządu, przedsiębiorców oraz licznych wolontariuszy.
Bratek – Sekcja Klubu Olimpiad Specjalnych
Sekcja Klubu Olimpiad Specjalnych „Bratek” została założona w 1994 roku, a więc w tym roku obchodzi swoje 30-lecie. Klub jest członkiem Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska. Realizuje misję zapewnienia osobom niepełnosprawnym intelektualnie całorocznego cyklu treningów i startów w zawodach sportowych. Członkowie klubu to uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Specjalnych w Czersku. W 2023 r. drużyny z klubu wygrały wojewódzkie turnieje w koszykówkę, piłkę nożną i unihokeja. Wywalczyły także 4. miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Bydgoszczy oraz zdobyły awans na Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych do Białegostoku.
Kamil Szarmach
Kamil Szarmach to człowiek, dla którego codzienna praca, i to praca niełatwa, jest także pasją. Mieszkaniec gminy Czersk umiejętności, które zdobywa na co dzień, wykorzystuje podczas zawodów drwali. I robi to z dużymi sukcesami. W 2023 roku Kamil Szarmach wystartował w licznych zawodach, w których najważniejsze były kwietniowe Mistrzostwa Świata Drwali w Estonii. Nasz reprezentant zajął w nich wysokie, dziewiąte miejsce, co jest jego najlepszym wynikiem na tej imprezie. Kamil Szarmach jest też promotorem wielu inicjatyw związanych z jego zawodem.
Klub Karate „Inazuma”
Karate Klub „INAZUMA” istnieje od 2021 roku i liczy 60 członków. Klub jest zrzeszony w Polskim Związku Karate Tradycyjnego. Głównym instruktorem w klubie jest sensei Marek Szyca 1 DAN – licencjonowany instruktor Polskiego Związku Karate Tradycyjnego. W 2023 roku zawodnicy klubu startowali w regionalnych, ogólnopolskich, a nawet w międzynarodowych zawodach karate tradycyjnego. Odnosili sukcesy na zawodach w Gdyni, Kraśniku, Sopocie, Wejherowie czy w Pruszkowie, zdobywając wiele medali. Najlepszymi zawodnikami są Adrian Szyca, Wiktoria Narloch, Aurelia Kołodziej i Gabriel Sledź.
Patryk Pozorski
Patryk Pozorski to pasjonat badmintona. Promuje i rozwija tę dyscyplinę sportu. Także w Czersku. W lutym 2023 roku zorganizował Mistrzostwa Czerska w Badmintonie. Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. W ciągu 13-godzinnego turnieju na parkiecie zaprezentowało się 61 zawodników z naszej gminy oraz przyjezdnych między innymi z Trójmiasta, Poznania, Szczecinka czy Bytowa. Drugie Mistrzostwa Czerska w Badmintonie odbędą się 3 lutego w sali sportowej przy ZS w Malachinie. Patryk Pozorski aktywnie angażuje się także w Czerską Ligę Badmintona.
Inicjatywa społeczna
Akcja „Jedno dziecko, jedno drzewo”
W 2023 roku odbyła się piąta edycja akcji „Jedno dziecko, jedno drzewo”, którą zainicjowało Nadleśnictwo Czersk i współorganizuje ją z gminą Czersk. Przez pięć lat trwania przedsięwzięcia w czerskim parku Borowiackim zostało posadzonych ponad 100 drzewek, które mają swoich małych patronów, dzieci urodzone w ciągu 12 miesięcy poprzedzających akcję. Najmłodsi wraz z rodzicami sadzą drzewka, które później pielęgnują. Każdemu drzewku przydzielany jest specjalny certyfikat, a mały patron otrzymuje upominek.
Koło Gospodyń Wiejskich „Łężanki”
Koło Gospodyń Wiejskich „Łężanki” liczy 32 osoby. Koło ma na swoim koncie wiele sukcesów. Jego 21 potraw regionalnych znajduje się na Liście Produktów Tradycyjnych Województwa Pomorskiego. KGW z Łęga angażuje się też w wiele inicjatyw w gminie i współorganizuje wydarzenia kulturalne, jak „Łęskie Kapuśniaki”. Członkinie koła organizują wspólne wyjazdy i zajęcia, pozyskują też dotacje na swoją działalność. Koło Gospodyń Wiejskich „Łężanki” to najdłużej działające KGW w naszej gminie. W 2023 roku obchodziło 75-lecie swojej działalności.
Werner Śpica
Werner Śpica to przewodniczący zarządu osiedla, który na tym stanowisku ma najdłuższy staż ze wszystkich szefów jednostek pomocniczych w gminie Czersk. Z czteroletnią przerwą kieruje samorządem osiedla Tucholskiego od 1990 roku, a więc przez 30 lat. Wcześniej również działał w ówczesnym komitecie osiedlowym. Przewodniczący zabiega o realizacje inwestycji, angażuje się w organizację imprez i uczestniczy we wszystkich lokalnych wydarzeniach. Co roku bardzo aktywnie angażuje się w pozyskiwanie środków w ramach Czerskiego Budżetu Obywatelskiego. Od 25 lat jest też przewodniczącym społecznej komisji mieszkaniowej w gminie Czersk.
Ochotnicza Straż Pożarna w Złym Mięsie
Druhowie ze Złego Mięsa to nie tylko jednostka strażacka, ale też prężnie działająca organizacja społeczna. Organizuje ona biwaki i spływy kajakowe dla młodych strażaków, współorganizuje marsz na orientację, dzień dziecka, sołeckie festyny czy Mikołajki. Druhowie pozyskują dofinansowanie na strażacki sprzęt oraz specjalistyczne szkolenia. Bardzo dbają też o swoją remizę i jej wyposażenie wykonując wiele prac we własnym zakresie. Ochotnicza Straż Pożarna w Złym Mięsie jest wzorcowym przykładem stowarzyszenia łączącego sprawność bojową z działalnością integrującą i aktywizującą lokalną społeczność.
Sołectwo Łubna
W ostatnich latach obserwujemy duży wzrost aktywności mieszkańców sołectwa Łubna. Duża w tym zasługa Sołtysa Piotra Witkowskiego, który funkcję tę sprawuje od pięciu lat. We wsi powstała wiata biesiadna, a obok niej plac zabaw. Sołtys oraz jego współpracownicy biorą czynny udział w imprezach i wydarzeniach w gminie Czersk. Sami też organizują różnego rodzaju spotkania i atrakcje dla mieszkańców sołectwa. W 2023 roku sołectwo Łubna było gospodarzem Dożynek Gminnych i doskonale stanęło na wysokości zadania. Dzięki zaangażowaniu i pomysłowości wielu osób mieliśmy okazję uczestniczyć w wyjątkowym święcie plonów.
(red)
opisy – UM Czersk