29-06-24
Gm. Czersk. ZDJĘCIA
GM. CZERSK. Nowa sołtys i rada w Sołectwie Złotowo. Na zebraniu m.in. o drogach oraz nowej ścieżce rowerowej. Pytania o przejazdy kolejowe i… schron (ZDJĘCIA, WIDEO)

W sali remizy OSP w Czersku odbyło się wczoraj zebranie sprawozdawczo-wyborcze Sołectwa Złotowo.

Przypomnijmy, na stanowisko sołtysa zgłoszono kandydaturę Aleksandry Wenta-Rekowskiej oraz Zenona Konefki, który początkowo nie chciał wyrazić zgody, jednak zmienił zdanie po namowie mieszkańców i zdobył 37 głosów. Zaznaczył jednak, aby głosować na kontrkandydatkę. Zadeklarował przy tym, że zgłosi się do pracy w radzie sołeckiej. Zobacz artykuł, zdjęcia - wybory - TUTAJ.
 

Zebrani oddając 50 głosów na Aleksandrę Wenta-Rekowską powierzyli jej tym samym pełnienie przez następnych 5 lat funkcję sołtysa Sołectwa Złotowo. Ustalono też skład rady sołeckiej: Aleksandra Wenta-Rekowska (sołtys), Marian Galikowski, Małgorzata Karczyńska, Zenon Konefka, Barbara Krenska, Michał Połom, Łukasz Pryba, Jan Sękowski, Remigiusz Zygmunt (na zdjęciu powyżej z burmistrzem i wiceburmistrz).

Podziękowania nowej sołtys - zobacz TUTAJ (WIDEO)

Na początku spotkania ustępujący sołtys Zenon Konefka odczytał sprawozdanie z działalności w mijającej kadencji. Następnie podziękował mieszkańcom, radzie sołeckiej a przede wszystkim swojej żonie. Burmistrz Daniel Szpręga wręczył mu list gratulacyjny, wyraził też słowa pełne uznania doceniając zaangażowanie sołtysa w różne przedsięwzięcia.

Obecność przedstawicieli samorządu - burmistrza, wiceburmistrz, pracowników ratusza czy radnych RM - była okazją do zgłaszania spraw. Wcześniej włodarz przedstawił bieżące informacje, zaproszenia, komunikaty dla mieszkańców.

Drogi, przejazdy kolejowe
Zebrani mieli szereg pytań i uwag do władz, np. w sprawie tłucznia na drogę, który nie trafił – pomimo decyzji zebrania – do m. Łukowo (decyzja miała zapaść w poprzedniej kadencji samorządu) czy kontynuacji utwardzania ul. Gajowej – jest już po przetargu (zadanie zaplanowano dużo wcześniej). Płyty yomb na odcinku 200 mb mają się tutaj pojawić we wrześniu br.
Zgłaszano też, w związku z planowaną likwidacją przejazdów kolejowych przez PKP, iż będzie problem z dojazdem. Burmistrz zaprosił mieszkańców na rozmowy, ubolewając, że poprzednia władza nie zorganizowała spotkań z mieszkańcami – obecnie może być już za późno aby zmienić decyzje PKP w kwestii likwidacji przejazdów.

Nowa ścieżka rowerowa

Mieszkańcy dowiedzieli się również o realizacji planowanej od dawna inwestycji – ścieżce rowerowej – która ma biec w kierunku Tucholi, terenem leśnym. W I etapie do skrzyżowania drogi wojewódzkiej z drogą prowadzącą do m. Dąbki. Uwaga! Na razie rowerzyści będą korzystać z mostu na Czerskiej Strudze (przeprowadzenie jednośladu) ponieważ Zarząd Dróg Wojewódzkich  chce w przyszłości remontować wspomniany most i przy okazji zamontować kładkę dla użytkowników ścieżki. Koszt kładki mógłby wynieść obecnie nawet ok. 800 tys zł.

Pytanie m.in. o… schron
Wkrótce rozpoczyna się modernizacja drogi Czersk – Śliwice, więc pojawiła się też prośba burmistrza o zgłaszanie na bieżąco wszelkich uwag m.in. do czerskiego ratusza.
Na zebraniu były też sygnały w sprawie powstania progów spowalniających czy budowy chodników, ale też… schronu. Gdzie takie schrony się znajdują? Włodarz wyjaśniał, że była robiona swego czasu inwentaryzacja przez PSP  i są wskazane konkretne miejsca, a mieszkańcy dowiedzą się o nich gdy będzie taka potrzeba. Dodał, że jest plan aby państwo polskie wydawało  wkrótce 0,3% PKB na m.in. zadania z podobnego zakresu.  

(red)





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.