25-03-25
Gm. Czersk. Różne głosy
GM. CZERSK. O jakości powietrza na sesji.
Dlaczego nie działają czujniki?
Na dzisiejszej (25.03) sesji podejmowany był m.in. temat czujników jakości powietrza, o których pisaliśmy wcześniej – zobacz apel Czytelnika (TUTAJ).
Radni dyskutowali w tej kwestii podczas jednego z punktów sesji RM dotyczącego informacji o jakości powietrza w Gminie Czersk i działaniach na rzecz jego poprawy (opracowanie tutaj).
Przypomnijmy, na mapie nie było odczytów czujników, które monitorują jakość powietrza na terenie gminy Czersk. Czytelnik, sygnalizował, że problem był już zgłaszany, w publikacji w portalu apelował publicznie w tej sprawie (TUTAJ).
Czujniki mają monitorować 24 godziny na dobę jakość powietrza, mierząc stężenia PM 2,5 i PM10, temperaturę, ciśnienie i wilgotność.
Jakość powietrza – odczyty czujników były umieszczane na stronie: https://airly.eu/map/pl/
Dziś (25.03) na sesji o jakości powietrza mówiła kierownik Wydziału Ochrony Środowiska Izabela Knapik – na zdjęciu powyżej. Stwierdziła, jak wynika z opracowania, że jakoś powietrza w gminie jest dobra – takie były wyniki odczytów z czujników.
Radna Elwira Bieszke-Binnebesel mówiła, że w przyszłym roku mile widziane byłoby porównanie wyników i określenie tendencji. Radny Krzysztof Przytarski mówił, że prawdopodobnie nie będzie to możliwe bo aplikacja od czujek nie działa. Próba wyjaśnienia u kierowniczki działu zakończyła się fiaskiem i odniesieniem/przekierowaniem do burmistrza.
Pytano burmistrza dlaczego aplikacja nie działa i jeśli została wyłączona to czy konsultowano decyzję? Okazuje się, że włodarz zdecydował o wyłączeniu czujek, które są własnością prywatnej firmy. Jest ich 11. Umowa była zawierana na rok i kosztowała samorząd 13 tys. zł rocznie. Burmistrz wymieniał miejscowości, w których nie ma czujek.
Radni z klubu My Mieszkańcy przekonywali, że czujki nic nie wnoszą. Radna Justyna Kozłowska, jako przewodnicząca osiedla "Starogardzkie", dostawała wiele zastrzeżeń od mieszkańców co do jakości powietrza. Od pracowników urzędu dowiedziała się, że czujki mają mały zasięg i są niemiarodajne.
Z kolei radna Elwira Bieszke-Binnebesel stwierdziła, że pozbawie mieszkańców raportów pozbawi ich też świadomości co do jakości powietrza. Dodała, że nie można polegać tylko na odczuciach organoleptycznych.
Radni dyskutowali także o funkcjonowaniu programu Czyste Powietrze - są m.in. problemy z przekazywaniem dofinansowania za wykonane prace przez wnioskujące osoby.
Padły też wnioski o kontrole urzędników, gdy mieszkańcy zauważą przypadki zanieczyszczenia powietrza na terenie konkretnej posesji (np. intensywny dym). Włodarz apelował, że można w takich sytuacjach, przekazywać informacje do urzędu w celu sprawdzenia zgłoszenia.
Zobacz również artykuł w portalu Chojnice.tv:
"Gmina Czersk bez dostępu do danych z czujników jakości powietrza"
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.