18-09-24
Gm. Czersk. Projekt uchwały poniżej
Radykalna zmiana w gminie Czersk.
Radni chcą przejąć kompetencje burmistrza
Szykują się radykalne zmiany w sposobie zatrudniania i odwoływania dyrektora Gminnego Centrum Kultury, a potem może jeszcze innych szefów jednostek gminnych.
Siedmioro radnych z klubu Dla Naszej Gminy stanowiącego większość w radzie miejskiej wnosi projekt (publikujemy poniżej) wprowadzający nowe zasady wyboru i odwołania dyrektora GCK w Czersku. Zmianie mają ulec zapisy w statucie mówiące o sposobie wyłaniania i odwoływania szefa, składzie komisji i decyzyjności burmistrza Czerska.
Do tej pory w komisji konkursowej, która oceniała kandydatów na dyrektora zasiadało dwóch członków rady miejskiej, dwóch burmistrza i jeden przedstawiciela środowisk artystycznych. Dyrektora na okres 5 lat powoływał burmistrz.
Po zmianie komisja ma liczyć osiem osób – sześciu członków z rady miejskiej oraz dwóch od burmistrza, w tym przedstawiciel środowisk artystycznych. Kadencja ma trwać 4 lata.
Co ciekawe, jest też zapis mówiący o tym, że w przypadku odmowy burmistrza powołania osoby wskazanej przez komisję konkursową konkurs przeprowadza się ponownie. Do czasu powołania nowego dyrektora burmistrz powierza pełnienie funkcji dyrektora jednemu z pracowników GCK, jednak na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Ponadto burmistrz będzie mógł odwołać dyrektora GCK przed upływem kadencji z przyczyn określonych w art. 15 ust. 6 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Miejskiej w Czersku.
fot. arch. Na zdjęciu Przemysław Biesek-Talewski (były burmistrz, obecnie radny - przew. rady miejskiej, szef klubu `Dla Naszej Gminy`) oraz odnowiony dom kultury, siedziba GCK w Czersku.
W takiej sytuacji (większość w radzie miejskiej ma wspomniany klub byłego burmistrza Przemysława Bieska-Talewskiego), gdy w składzie komisji będzie na przykład pięcioro radnych z klubu "Dla Naszej Gminy", w zasadzie kompetencje burmistrza przejmują ci radni. Burmistrz gdy odrzuci kandydaturę musi ponownie przeprowadzać postępowanie konkursowe. Ponadto odwołanie dyrektora (z przyczyn określonych w art. 15 ust. 6 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej) będzie możliwe tylko po pozytywnej opinii Rady Miejskiej w Czersku.
To radykalna zmiana istniejącego porządku w tej kwestii w gminie Czersk. W zasadzie kompetencje w zakresie powołania i odwołania dyrektora może przejąć rada miejska. Co ciekawe, słyszymy, że w przyszłości zmiany mogą dotyczyć jeszcze innych szefów jednostek organizacyjnych gminy – patrz wypowiedź poniżej (radny Krzysztof Przytarski).
Dlaczego mają być wprowadzone zmiany?
W uzasadnieniu czytamy, że proponowana zmiana statutu GCK bardziej precyzyjnie określa zasady przeprowadzenia konkursu oraz powołania i odwołania dyrektora tej instytucji.
Dopytaliśmy o w/w kwestię jednego z radnych wnoszącego projekt uchwały.
- Radni chcą też mieć większy wpływ akurat w tym przypadku na wybór dyrektora GCK w Czersku, a w przyszłości być może na wybór innych dyrektorów i kierowników gminnych jednostek organizacyjnych. Oczywiście tylko tam gdzie możemy mieć taki wpływ. I to w zasadzie wszystko co mam do powiedzenia, resztę prawdopodobnie padnie na sesji – mówi radny Krzysztof Przytarski, pełniący obecnie funkcję wiceprzewodniczącego rady miejskiej.
Szef mniejszościowego klubu „My Mieszkańcy” Łukasz Ossowski (z ugrupowania obecnego burmistrza Daniela Szpręgi) mówi, że jedyny komentarz jaki przychodzi mu na myśl to przysłowie – „Koń, jaki jest, każdy widzi”.
Burmistrz Daniel Szpręga powiedział, że nie będzie komentował propozycji radnych. Będzie się przysłuchiwał ich argumentacji na sesji RM.
Dodajmy, że w tym roku kończy się kanencja obecnej dyrektor GCK Małgorzaty Skwarek.
(red)
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.