1-09-22
Gm. Czersk. 22 września książka Roba Gifforda „Chińska droga”
Sierpniowe DKK w Rytlu. Omawialiśmy
"Empuzjon" Olgi Tokarczuk


W czwartek 25.08.2022 r. klubowicze DKK z Rytla omawiali „Empuzjon”, najnowszą powieść Olgi Tokarczuk – pierwszą po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla.

Olga Nawoja Tokarczuk: ur. 29 stycznia 1962 r. w Sulechowie – polska pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy, psychoterapeutka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Laureatka The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: „Bieguni” i „Księgi Jakubowe” 2015.
Empuzjon – czy warto było czytać? Według klubowiczów DKK warto, choć nie do końca jest to, czego oczekiwali od autorki. Czytając „Empuzjon” odnieśli wrażenie, że w powieści dużo jest cech wspólnych z „Czarodziejską Górą” Tomasza Manna. Wiele wątków jest podobnych, można zestawić Mieczysława Wojnicza z Hansem Castorpem, czy Görbersdorf (dziś Sokołowsko) ze szwajcarskim Davos z „Czarodziejskiej Góry”. Nawet okładka ukazująca samych mężczyzn, nawiązuje do książki Tomasza Manna.

Powieść Olgi Tokarczuk czyta się dobrze, poprzez interesująco prowadzoną fabułę, krótkie nieprzedłużające się sceny, wciągającą tajemnicę, horror przyrodoleczniczy, czy pytania co tam jest pod podłogą, gdzie to jezioro?

Klubowiczów zaskoczył dobór narratora/narratorek równie tajemniczych jak świat przedstawiony w powieści. Uczestnicy DKK prowadzili ożywioną dyskusję na temat kobiet, o których w ściśle męskim gronie przy nalewce Schwärmerei rozmawiali bohaterowie lektury. Nieoczywiste zakończenie książki nasunęło wiele pytań, które powstały podczas czytania.

Olga Tokarczuk zaskoczyła czytelników nową lekturą. Czytając poprzednie książki autorki widzimy, że każda jest inna. „Empuzjonem” udowodniła, że nie musi nam dawać kolejnych „Ksiąg Jakubowych”. Czy prowadzi grę z czytelnikami zwodząc ich oczekiwania, czy pokazała, że może nam dać coś innego? A może był to zamierzony cel, w którym autorka chce nam udowodnić, że pisze w różny sposób i literacko może nas jeszcze niejednokrotnie zaskoczyć?
Zapraszamy czytelników do przeczytania i zagłębienia się w tajemniczy górski, sanatoryjny, magiczny świat bohaterów oraz porównania, czy przez 100 lat coś się zmieniło w naszym postrzeganiu świata.

Kolejne spotkanie odbędzie się 22 września 2022 roku o godzinie 16.30.
Tym razem sięgamy po książkę Roba Gifforda „Chińska droga”. Zachęcamy do lektury.

Mat.: GCK Biblioteka Publiczna w Czersku





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.