22-03-21
Gm. Czersk. Śladem naszych publikacji
GM. CZERSK. Śmieci w lesie – kolejny list. Do sprawy
odnosi się naczelnik (ZDJĘCIA)


Publikujemy list czytelnika (poniżej) dotyczący śmieci pozostawionych w lesie. Mężczyzna interweniuje kolejny raz w tej samej sprawie, przesyła również zdjęcia. Do podnoszonych kwestii odnosi się naczelnik z czerskiego magistratu.

„DZIKIE WYSYPISKO ŚMIECI NA TERENIE GMINY CZERSK cz. 2

26 listopada 2020 roku na stronie wizjalokalna.pl umieszczony został artykuł oraz zdjęcia mojego autorstwa dotyczące nielegalnego wysypiska śmieci znajdującego się w bliskim sąsiedztwie nieczynnego dworca kolejowego Szałamaje ( link do artykułu: https://wizjalokalna.pl/b-dzikie-wysypisko-smieci-na-terenie-gm-czersk-zdjecia-b-art39804 ). Intencją mojego postępowania była chęć zainteresowania władz gminy, policji oraz innych instytucji tym miejscem oraz doprowadzeniem do jego oczyszczenia z pamiątek po osobach, którym z pewnością daleko jest do inteligentnych form życia (przy odrobinie szczęścia także odpowiednio surowe ich ukaranie).

Cztery miesiące po opublikowaniu w/w artykułu ponownie odwiedziłem to miejsce. Ku mojemu nie tyle zdziwieniu co rozczarowaniu, okazało się, że nic nie uległo zmianie. W związku z tym ponownie za Państwa pośrednictwem proszę, a wręcz domagam się, by odpowiednie służby zajęły się w końcu tym bulwersującym nas wszystkich tematem, a o swoich poczynaniach poinformowały mieszkańców gminy. Mam nadzieję, że w tym przypadku nie chodzi o dobrze znaną taktykę działania: „nic nie robimy, w końcu temat sam się wyciszy” i odpowiedzialne za przestrzeganie prawa jak również szeroko pojętą ochronę środowiska na terenie Gminy Czersk osoby zainteresują się tematem.

Hasło „W SERCU BORÓW CZERSK” to nie tylko slogan mający na celu promowanie gminy w świecie lecz przede wszystkim pewnego rodzaju zobowiązanie. Skoro chwalimy się terenami zielonymi robiąc z nich największy atut naszej małej ojczyzny naturalnym wydaje się podejmowanie wszelakich działań mających na celu ochronę tychże terenów.

Dla zwiększenia szans na to, że temat nie zostanie „zamieciony pod dywan” informację na temat tego miejsca oraz jego zdjęcia wysłałem również w wiadomościach mailowych do dzielnicowego Komisariatu Policji w Czersku mającego pod swoją opieką m.in. miejscowości Szałamaje, Stare Prusy oraz do naczelnika wydziału Bezpieczeństwa i Środowiska Urzędu Miejskiego w Czersku.”
- pisze czytelnik, załącza też zdjęcia (poniżej). Dziś poinformował nas, że otrzymał już informację z policji. Funkcjonariusze wyjaśniają, że sprawa jest im znana, a obecnie są prowadzone czynności zmierzające do ustalenia sprawcy składowania odpadów.

„W listopadzie pracownicy Urzędu Miejskiego w Czersku wraz policją dokonali oględzin wskazanego terenu. Oględziny potwierdziły fakt istnienia w  tym miejscu nielegalnego składowiska odpadów. W związku z tym do właścicieli nieruchomości zostały wysłane wezwania do uprzątnięcia terenu. Na nasze pismo zgłosił się właściciel działki, który od wielu lat zamieszkuje za granicą. Sytuacja związana z COVID-19 nie pozwala mu wcześniej przyjechać do Polski. Właściciel zadeklarował uporządkowanie swojej nieruchomości do końca kwietnia 2021 r. Jest on w stałym kontakcie z pracownikami urzędu. Równolegle policja prowadzi swoje postępowanie w sprawie ustalenia sprawcy.” - brzmi z kolei odpowiedź Wojciecha Laski, naczelnika Wydziału Bezpieczeństwa i Środowiska Urzędu Miejskiego w Czersku.

(red)


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.