24-09-21
Gm. Czersk. Mieszkaniec: Trudno nawet wózkiem z dzieckiem przejechać
GM. CZERSK. Światłowód wisi na drewnianych słupach...

Mieszkaniec Łęga za naszym pośrednictwem prosił burmistrza Czerska o interwencję w sprawie postawionych niedawno drewnianych słupów, na których umieszczono światłowód (Łąg, ul. Długa, droga powiatowa).


Mężczyzna wskazuje, że zadziwiające jest to, iż po pierwsze sieć nie jest w ziemi, tak jak w innych miejscach. Ponadto jeśli już zdecydowano się na linię napowietrzną to dlaczego nie zdemontowano istniejących tam innych starych drewnianych słupów po to by sieci telefoniczna i światłowodowa były na jednym słupie, tym bardziej że to chyba jest jeden operator. W ten sposób na chodniku są m.in. takie sytuacje jak na zdjęciach czytelnika (poniżej). Nowe słupy z światłowodem są też  przechylone, nie są w pionie.

Z kolei na ul. Polnej (droga gminna) w tej miejscowości informuje, że są wstawione metalowe słupki ok. 1 m wysokości ustawione w pewnej odległości od ogrodzeń, na wyznaczonym ciągu pieszo-jezdnym, części przeznaczonej dla pieszych.

 - Patrząc po sąsiednich miejscowościach wszędzie widać, że światłowody "idą" zakopane w ziemi. U nas jednak nie wiem czemu "zawisły" na słupach. Pewnie nie było by w tym nic dziwnego, tylko ,że słupy stanęły obok słupów już istniejących, na których wisi linia telefoniczna, też chyba tego samego operatora. Nie chcę już nawet wspominać o walorach estetycznych, skupmy się na praktycznych. I to może też nic dziwnego by nie było, tylko ,że sąsiedztwo tych słupów , to jakiś absurd-moim zdaniem. W niektórych miejscach na chodniku jest trudno nawet wózkiem z dzieckiem przejechać, a przewody są tak nisko , że można je sięgnąć. Nie trzeba być inżynierem, czy budowlańcem ,aby zobaczyć na własne oczy ,że słupy te nie są w pionie i chyba to kwestia czasu ,jak się przewrócą. Budując coś nowego, zawsze uważałem ,że trzeba robić coś dobrze i z dużym przemyśleniem, a tu chyba jest inaczej – napisał mieszkaniec Łęga.

- Czy gmina Czersk może w tej sprawie zwrócić się do firmy ORANGE aby położyła linię  ziemi lub na jednym słupie (ul. Długa), a w przypadku ul. Polnej, by przesunięto słupki do granic posesji? - takie pytania zostały zadane burmistrzowi Czerska.

- Ulica Długa w Łęgu jest drogą powiatową i decyzję uzgadniającą w sprawie sieci światłowodu wydawał Zarząd Powiatu Chojnickiego. Firma Orange Polska S.A. również do Gminy Czersk zwróciła się o uzgodnienie wykorzystania istniejącej napowietrznej linii telekomunikacyjnej w ul. Kościelnej w Łęgu celem dowieszenia na niej dodatkowego kabla światłowodu. Gmina Czersk uzgodniła takie rozwiązanie negatywnie. Natomiast firma Orange uzależniła realizację tego zadania jedynie w przypadku możliwości wykorzystania właśnie istniejącej infrastruktury, z uwagi na opłacalność inwestycji. Wobec powyższego, ale również mając na uwadze niedawną modernizację ulicy Kościelnej (konieczna byłaby wtedy rozbiórka części chodnika), wyrażono taką zgodę, jednak pod poniższym warunkiem:

"W przypadku działki nr 441 obręb Łąg (ul. Kościelna) prace należy wykonać tak jak w przedłożonym projekcie, tj. wybudowanie infrastruktury telekomunikacyjnej napowietrznej. Ponadto, w związku ze złym stanem technicznym napowietrznej sieci telekomunikacyjnej w tej ulicy, konieczne jest sprawdzenie stanu istniejących słupów oraz ewentualny ich demontaż i montaż nowych. Trzeba zachować skrajnię odległości słupów telekomunikacyjnych od krawędzi jezdni (przesunięcie do granicy pasa drogowego) wraz z montażem linii światłowodu na odpowiedniej wysokości wzdłuż jezdni (min. 4 m wys.).".

Wykonawca realizujący w/w zadanie (ul. Kościelna) wykonał je zgodnie z wydanym uzgodnieniem.

Natomiast w przypadku ul. Polnej w Łęgu słupki telekomunikacyjne tak jak inne skrzynki, np. energetyczne, czy gazowe, są stawiane zgodnie z obowiązującymi przepisami przy poszczególnych posesjach na granicy pasa drogowego, w celu łatwiejszego dostępu dla firm zarządzających poszczególnymi mediami
– wyjaśnił naczelnik Przemysław Bloch z UM w Czersku.

 
Pytamy zatem starostę chojnickiego:

- Skoro udało się na ul. Kościelnej zamontować światłowód na tych samych słupach co telefoniczne, to dlaczego nie zrobiono tego również na ul. Długiej?

Poprosiliśmy też starostę o odniesienie się do sprawy i możliwości poprawienia inwestycji w ten sposób, aby sieć telekomunikacyjna i światłowód znajdowały się ostatecznie na tych samych słupach, tak jak na ul. Kościelnej.

Poniżej stanowisko Wydziału Inwestycji i Infrastruktury Drogowej Starostwa Powiatowego w Chojnicach:

- Pierwsza decyzja  wydana przez Zarząd Powiatu Chojnickiego w ramach realizacji projektu „Chojnicki Orange Światłowód”   uzgadniająca nowy światłowód   z wykorzystaniem istniejącej  infrastruktury w ul. Długiej w Łęgu  była negatywna. Zarząd nakazał budowę nowego kanału, a z tą decyzją Orange Polska  S.A. się nie zgodziło. Zgodnie z wymogami Centrum Projektów Polska Cyfrowa i UKE przy realizacji projektów z dofinansowaniem środków unijnych w pierwszej kolejności beneficjent musi wykorzystać istniejącą infrastrukturę, a zatem w tym przypadku założono wykorzystanie istniejących słupów. Zarząd powiatu nie zgodził się na  wykonanie światłowodu  śladem starych słupów, których większa część stała na skraju chodnika a ich stan był przeciętny. Wybudowano  nową linię napowietrzną.  Stara linia przeznaczona do demontażu nie została jeszcze zdemontowana gdyż zapewne nie wszyscy zostali przełączeni.  Kwestię demontażu  starych słupów bada kierownik projektu odpowiedzialny  z ramienia Orange S.A który odpowiada za projekty światłowodów – informuje rzecznik chojnickiego starostwa, Monika Garstecka.

(red)





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.