17-11-21
Gm. Czersk. ZDJĘCIA
Uczniowie ze szkoły w Gotelpiu dzięki wsparciu finansowemu MEiN zwiedzają Warszawę
„Warszawa da się lubić, tutaj serce można zgubić…” śpiewał Adolf Dymsza. O tym, że nasza stolica to osobliwe i piękne miasto przekonali się w pierwszych dniach listopada uczniowie klas IV-VIII ze Szkoły Podstawowej w Gotelpiu. Nowoczesne i jednocześnie pełne pamiątek po minionych wiekach miasto zauroczyło młodych turystów. Wszyscy byli pod wrażeniem wysokich, oszklonych budynków, a w szczególności tego, który znajduje się przy ulicy Złotej 44, gdzie mieści się apartament Roberta Lewandowskiego.
Warszawa w promieniach jesiennego słońca zapraszała do spaceru po Starym Mieście i Łazienkach Królewskich, zwłaszcza, że przewodnik opowiadał ciekawe historie. Można było pogłębić wiedzę na temat tego, co kiedyś się wydarzyło. Niezwykle tajemniczy i przepiękny okazał się Zamek Królewski. Nikt z wycieczkowiczów nawet nie podejrzewał, że w czasie wojny to, co podziwia, zostało doszczętnie zniszczone. Ocalały tylko fragmenty murów, które potem wmurowano w budowlę.
Pobyt w Centrum Nauki Kopernik okazał się świetnym sposobem na aktywne spędzenie czasu. Każdy mógł tam wczuć się w rolę odkrywcy i samodzielnie wykonać różne doświadczenia.
Bardzo ciekawe okazały się zajęciami w Centrum Pieniądza NBP. Prowadzący tak umiejętnie kierował zwiedzającymi, że później umieli oni sami znaleźć odpowiedzi na stawiane pytania, a na koniec zostali obsypani pieniędzmi, oczywiście wirtualnymi, bo kiedy chcieli podejść, aby zgarnąć górę monet, one natychmiast zniknęły.
Ósmoklasistów szczególnie zainteresowało Muzeum Powstania Warszawskiego, którego inicjatorem był ówczesny prezydenta m.st. Warszawy - Lech Kaczyński. Mogli tam zobaczyć to, o czym słyszeli na lekcjach historii i języka polskiego, a także czytali w książce Aleksandra Kamińskiego.
Jednak najwięcej emocji wycieczkowiczom dostarczył pobyt na Stadionie Narodowym. Nie tylko zwiedzili ten piękny i nowoczesny obiekt, ale także poznali wiele ciekawych faktów z życia piłkarzy.
W programie wycieczki zaplanowano również czas na modlitwę i zadumę w Świątyni Opatrzności Bożej oraz na zwiedzenie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Uczniowie poznali życie dwóch niezwykłych kapłanów XX wieku, którzy swoimi postawami zdobyli autorytet wśród milionów ludzi na całym świecie.
Wyjazd do stolicy Polski był możliwy dzięki złożeniu wniosku przez dyrektora szkoły do Gminy Czersk z prośbą o udzielenie wsparcia finansowego w roku szkolnym 2021/2022 na realizację zadania wycieczki w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”.
(SP Gotelp)
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.