30-09-24
Gm. Czersk. WIDEO
GM. CZERSK. Wybór sołtysa jak radnego?
Propozycja przewodniczącego RM. Jaki jest powód?
Na ostatniej sesji została przedstawiona informacja w sprawie zebrań wyborczych w jednostkach pomocniczych gminy Czersk (dokument – TUTAJ)
Podczas dyskusji pojawiły się nowe propozycje dotyczące zmiany statutu gminy.
WIDEO – od 5:19:15 - zobacz TUTAJ
(po wejściu w link należy kliknąć zakładkę archiwum i wybrać nagranie z 24 września 2024r.)
Dyskusja
Przemysław Biesek-Talewski: frekwencja – tendencja „im mniejsze sołectwo tym większa frekwencja”. Na czele z wynikiem 58% Mosna, na drugim miejscu sołectwo Zapora. Sołectwo Rytel i osiedla w Czersku to frekwencja zaledwie procentowa. Trzeba się zastanowić nad zmianą statutu – pierwsza w kwestii frekwencji i problemów generowanych przez wysoką obecność w dużych jednostkach pomocniczych (Rytel, osiedla), długości obrad oraz problemów z wyborem sołtysa/przewodniczącego oraz rady – tu propozycja na zmianę sposobu wyboru na analogiczny do wyboru radnych do Rady Miejskiej. Druga rzecz to kwestia stałego zamieszkania i wprost wynikające z tego czynne i bierne prawo wyborcze – doprecyzowanie kto może startować, głosować i konsekwencje za nieprawdziwą deklarację stałego zamieszkania.
Poruszona kwestia zmiany granic sołectw (w kontekście Złotowa i Łukowa).
Zbigniew Bieliński: tradycja wyboru sołtysa się sprawdza – jaka jest zasadność zmiany?
Łukasz Ossowski: problemem jest zachęcenie mieszkańców do przyjścia na zebrania kiedy nie ma spotkań wyborczych. Naszym (radnych) zadaniem jest zachęcenie społeczności do większej aktywności lokalnej, żeby na zebraniach wiejskich pojawiała się większa grupa niż kilkoro mieszkańców. Może rozwiązaniem jest gratyfikacja finansowa za wysoką frekwencję?
Maciej Deja: utrzymanie jedności Złotowo – mieszkańcy części sołectwa Złotowo znajdującej się przy miejscowości Łubna pojawiają się w Łubnej ze względu na większą dogodność lokalizacji. Konsultacja z mieszkańcami – czy woleliby zostać w Złotowie czy zostać przyłączeni do Łubnej/Czerska?
Zenon Konefka: sołectwo Łukowo funkcjonowało w latach 70 XX w., później zostało wchłonięte. Pro frekwencyjne byłoby danie mieszkańcom decyzyjności.
(red)
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.