20-06-23
Gm. Czersk. ZDJĘCIA
GM. CZERSK. Wycieczka uczniów kl. IV i V
ze szkoły w Gotelpiu do Czerska
„Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie.”
To słowa, pochodzące z wiersza „Wieś” Stanisława Jachowicza. Uczniowie z klasy IV i V ze szkoły w Gotelpiu postanowili to zmienić i wraz z opiekunami wybrać się na wycieczkę do Czerska. Swoją przygodę zaczęli rankiem, 19 czerwca od szkoły nr 1 i od zadumy przy pomniku poległych w okresie II wojny światowej. Potem udali się na dworzec kolejowy, który w tym roku obchodzi 150. rocznicę powstania. Okazało się, że w latach świetności z tej stacji pociągi odjeżdżały co 15 minut w różne strony. Koleją można było dojechać nawet do Berlina. Dworzec stał się , jak gdyby takim oknem na świat ówczesnej wsi Czersk.
To niewiarygodne, że w naszej okolicy zachowała się taka perełka, która była świadkiem tylu wydarzeń historycznych, a także przyczyniła się do rozwoju okolicy. Uczniowie również zobaczyli dwie zabytkowe wieże ciśnień i żurawia wodnego, nieodłączne elementy dawnych stacji kolejowych.
Następnie młodzi turyści zobaczyli dawny sąd, cukiernię „Landus” i w końcu dotarli do Urzędu Miejskiego w Czersku. Tu dowiedzieli się, że pierwsze wzmianki o miejscowości Czersk pochodzą z XIV wieku i , że wówczas była to wieś. Miastem Czersk stał się dopiero w 1926 roku. Kolejnym punktem programu było uczestnictwo w nabożeństwie i obejrzenie zabytkowego obrazu, który znajduje się w nawie głównej. Ksiądz dr Zbigniew Straszewski, proboszcz parafii przywitał nas serdecznie i opowiedział o znajdujących się w kościele zabytkach. Uświadomił nam również, że dworzec kolejowy nie jest najstarszym budynkiem w mieście, tylko – jest nim plebania.
Po chwilach przesyconych informacjami z dziejów Czerska nadszedł czas na relaks na stadionie „Borowiaka” i w Parku Borowiackim, a potem na pyszne lody przy fontannie. Jednak, aby tam dotrzeć, trzeba było pokonać Czerską Strugę. I znów historia dała o sobie znać. To niesamowite! W jakiej pięknej okolicy mieszkamy i ile skrywa ona tajemnic.
mat. SP Gotelp
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.