10-05-25
Gm. Czersk. WYWIAD
GM. CZERSK. Wywiad z nadleśniczym Łukaszem Rutkowskim. Już rok dowodzi Nadleśnictwem Rytel
Publikujemy wywiad z nadleśniczym Łukaszem Rutkowskim (na zdjęciu) - Nadleśnictwo Rytel.
Niedawno minął rok od objęcia przez Pana stanowiska Nadleśniczego Nadleśnictwa Rytel. Jak ocenia Pan ten czas?
Był to dla mnie czas intensywnej pracy – poznawania zasobów przyrodniczych Nadleśnictwa Rytel, jego infrastruktury, organizacji oraz otoczenia społecznego. Jednocześnie, w naszej jednostce wiele działo się w 2024 roku – przede wszystkim zakończyliśmy prace związane z odnowieniem lasu na powierzchniach poklęskowych. Zrealizowaliśmy również kilka ważnych inwestycji w infrastrukturę drogową i turystyczną, związanych z udostępnianiem lasów społeczeństwu.
Proszę opowiedzieć Czytelnikom o przebiegu swojej drogi zawodowej. Czy od początku wiedział Pan, że zostanie leśnikiem?
Z całą pewnością las towarzyszył mi od najmłodszych lat. Co prawda, moi rodzice nie są leśnikami, ale ojciec jest myśliwym i od kiedy pamiętam, zabierał mnie do lasu. Leśnikiem za to był mój dziadek i pewnie stąd wzięło się moje ukierunkowanie zawodowe.
Jestem absolwentem Technikum Leśnego w Tucholi oraz ukończyłem studia leśne na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Poznaniu. Ukończyłem również studia podyplomowe na kilku kierunkach, poszerzając kompetencje w różnych obszarach specjalistycznych związanych z leśnictwem.
Pracę zawodową rozpocząłem w Nadleśnictwie Starogard, gdzie na różnych stanowiskach przepracowałem 10 lat. Kolejnym miejscem zatrudnienia była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku, gdzie w latach 2017-2019 pracowałem w Wydziale Kontroli i Audytu Wewnętrznego. Następnie, przed rozpoczęciem pracy w Nadleśnictwie Rytel, przez 5 lat pracowałem w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych jako inspektor LP. Myślę, że doświadczenie zdobyte w trakcie pracy związanej z kontrolowaniem prawidłowości funkcjonowania jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych jest bardzo przydatne na stanowisku nadleśniczego.
Jak układa się współpraca z zespołem nadleśnictwa?
Bardzo pozytywnie oceniam współpracę z zespołem Nadleśnictwa. Oczywiście, jak w każdym zakładzie pracy, czasami zdarzają się też trudne sytuacje. Uważam, że najważniejszym elementem każdej organizacji są ludzie, a budowanie zespołu współpracujących ze sobą osób to proces ciągły i wymagający, który powinien opierać się na wzajemnych relacjach, szacunku oraz życzliwości.
Warto pamiętać, że ostatnie siedem lat było dla pracowników Nadleśnictwa okresem intensywnej walki z usuwaniem skutków nawałnicy z 2017 roku. Skala problemów, które z tego wynikają, wciąż znacząco obciąża zespół i może prowadzić do napięć wewnętrznych. Dodatkowym wyzwaniem w ostatnich latach były również częste zmiany kadrowe, w tym na stanowiskach kierowniczych, co miało bezpośredni wpływ na funkcjonowanie Nadleśnictwa Rytel.
Nadleśnictwo nie działa w próżni – jak ocenia Pan współpracę z lokalnymi samorządami, organizacjami społecznymi i innymi instytucjami?
Nadleśnictwo Rytel położone jest w zasięgu administracyjnym pięciu gmin: gminy wiejskiej Chojnice, miasta Chojnice, gminy Czersk, gminy Brusy oraz gminy Tuchola. Współpracę z lokalnymi samorządami prowadzimy w sposób transparentny, na zasadach partnerstwa i wzajemnego zrozumienia. Realizujemy wspólne przedsięwzięcia z samorządami, wspieramy finansowo inwestycje drogowe, angażujemy się także w promocję walorów turystycznych naszego regionu.
Począwszy od 2025 roku Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wprowadził obowiązek corocznego przekazywania radom gmin raportu z informacjami obejmującymi działalność poszczególnych nadleśnictw w minionym roku oraz zamierzeniach na rok bieżący. Raport jest narzędziem dialogu, który leśnicy chcą prowadzić ze stroną społeczną. Miałem już okazję przedstawić działalność Nadleśnictwa Rytel podczas sesji Rady Gminy Chojnice, w najbliższym czasie wezmę również udział w sesji Rady Miejskiej w Czersku.
W Nadleśnictwie Rytel działa również Zespół Lokalnej Współpracy, złożony z przedstawicieli naszych interesariuszy – samorządów, stowarzyszeń, szkół i instytucji. Zadaniem Zespołu jest wymiana informacji, prowadzenie dialogu społecznego, wyznaczanie i uzgadnianie lokalizacji lasów o zwiększonej funkcji społecznej oraz przedstawianie i konsultowanie zakresu niezbędnych prac gospodarczych i działań ochronnych planowanych do wykonania na tych powierzchniach.
Na podstawie zawartego porozumienia, w imieniu Starosty Chojnickiego, prowadzimy sprawy związane z nadzorem nad gospodarką leśną w lasach niepaństwowych.
Aktywnie współpracujemy także z działającymi w naszym zasięgu terytorialnym stowarzyszeniami i organizacjami społecznymi, przyrodniczymi i historycznymi – realizujemy wspólne przedsięwzięcia i wspieramy ich działalność. Naszymi ważnymi partnerami są również jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, Państwowa Straż Pożarna i inne służby mundurowe.
Które miejsca w Nadleśnictwie Rytel uważa Pan za szczególnie warte odwiedzenia? Czy są tu perełki przyrodnicze, które nie są jeszcze szeroko znane?
Nadleśnictwo Rytel to miejsce, które łączy w sobie bogactwo przyrody z atrakcjami edukacyjnymi i turystycznymi. Przez nasz teren przepływa rzeka Brda oraz Wielki Kanał Brdy – to malownicze i bardzo ciekawe przyrodniczo szlaki kajakowe Borów Tucholskich. Ponadto, przez lasy Nadleśnictwa Rytel przebiega mnóstwo szlaków turystycznych – pieszych i rowerowych. Szczególnie znane i chętnie uczęszczane przez rowerzystów są ścieżki rowerowe „Kaszubskiej Marszruty”.
Również tereny poklęskowe na swój sposób przyciągają turystów i osoby zainteresowane tym, jak wygląda las po klęsce. Nadleśnictwo Rytel od początku działało na rzecz jak najszybszego i bezpiecznego ponownego udostępnienia lasów po nawałnicy z 2017 roku. Jednym z obiektów turystycznych powstałych w tym celu jest punkt edukacyjny z wieżą widokową w Leśnictwie Młynki, zlokalizowany w pobliżu drogi krajowej nr 22. Z wieży usytuowanej na wzniesieniu o wysokości około 135 m n.p.m. rozciąga się panorama na lasy i tereny dotknięte skutkami nawałnicy z 2017 roku. Obiekt wyposażony jest również w tablice edukacyjne, które przybliżają procesy regeneracji leśnych ekosystemów.
Natomiast prawdziwą perełką historyczną, z pewnością wartą odwiedzenia, jest zabytkowy budynek Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie. Nasza wyłuszczarnia, wybudowana w 1913 roku, jest jednym z najstarszych obiektów tego typu w Europie. Obecnie pełni funkcję edukacyjną, pokazując przedwojenną myśl techniczną ówczesnych leśników i zasady pozyskiwania nasion drzew iglastych na potrzeby leśnictwa.
Nawałnica z 11 sierpnia 2017 roku odcisnęła trwałe piętno na wielu lasach w Polsce, szczególnie na Pomorzu. Jakie są dziś największe wyzwania gospodarcze, z którymi zmaga się nadleśnictwo w związku z tą klęską?
Nadleśnictwo Rytel jest jednostką Lasów Państwowych, której lasy w największym stopniu zostały dotknięte skutkami nawałnicy z 2017 roku. Nowe pokolenie lasu już rośnie, lecz leśnicy stoją przed kolejnymi wyzwaniami związanymi z utrzymaniem jego trwałości – pielęgnacją, ochroną przez szkodnikami, chorobami i pożarami. Klęska nie jest zamkniętym rozdziałem w historii Nadleśnictwa Rytel, z jej skutkami będziemy mierzyć się jeszcze przez wiele lat.
Praca nadleśniczego to nie wszystko – czy może Pan zdradzić, jakie są Pana pozazawodowe pasje i zainteresowania?
Interesuję się kynologią oraz sportem, a w szczególności siatkówką, którą sam również uprawiam. Choć ostatnio musiałem nieco ograniczyć wysiłek fizyczny z powodu kontuzji, nadal staram się być aktywny. Lubię biegać oraz jeździć na rowerze, zwłaszcza wspólnie z rodziną. Dużo czasu spędzam z moimi synami, którzy intensywnie trenują w klubie piłkarskim.
Na koniec: co chciałby Pan przekazać mieszkańcom regionu i wszystkim odwiedzającym lasy Nadleśnictwa Rytel?
Zapraszam wszystkich do odkrywania bogactwa przyrodniczego i korzystania z walorów turystycznych Nadleśnictwa Rytel. Zachęcam do odwiedzania naszych lasów, bliższego poznania i zrozumienia pracy leśników oraz aktywnej współpracy z naszym nadleśnictwem.
Dziękuję za rozmowę.
(red)
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.