27-09-24
Gm. Czersk. ZDJĘCIA, TREŚĆ PETYCJI
GM. CZERSK. Zebranie - Sołectwo Będźmierowice. Wśród tematów podział środków, petycja dot. drogi – autobus szkolny w rowie… Pytanie o nowgo dyrektora CUS w Czersku
Dziś (27.09) mieszkańcy Sołectwa Będźmierowice podzielili swój fundusz na 2025. Zebranie otworzyła sołtys Joanna Morawska. Tematów było bardzo dużo, najwięcej dotyczyło stanu dróg. Na ręce włodarza złożono petycję. Jej treść poniżej - załączono do niej zdjęcia, umieszczamy w galerii.
Burmistrz Daniel Szpręga razem z Małgorzatą Skwarek dyrektor GCK zwrócili się do mieszkańców z pytaniem jakich zajęć oczekiwaliby w swojej świetlicy. Wśród propozycji padły mające odbywać się co dwa tygodnie zajęcia taneczne dla dzieci i dorosłych. Była również zachęta od dyrektor GCK do wystąpienia sołeckiej grupy teatralnej w odbywającym się niedługo przeglądzie.
Dyrektor CUS, Anna Bielawska-Jutrzenka relacjonowała przebieg bogatego projektu integracyjnego (CUS) – zajęć dla mieszkańców z gminy Czersk (również z Będźmierowic). Zapowiedziała kontynuację działań – w ramach trwałości projektu.
CzBO - dwie pule środków?
Analogicznie jak miało to miejsce na poprzednich spotkaniach w jednostkach pomocniczych, dyskutowany był CzBO. Burmistrz ponownie przedstawił swoją propozycję, co spotkało się z kontrpropozycją profesora Andrzeja Kalety, by przynajmniej część środków została przyznana przez kapitułę. Przewodniczący RM Przemysław Biesek-Talewski zasugerował, że na przykład odpowiednim rozwiązaniem mogą być dwie pule środków – stała dla każdego sołectwa oraz kolejna poświęcona ciekawym, innowacyjnym projektom na obszarze gminy. Zofia Bielawska, mając na uwadze brak zgłoszonego zadania do CzBO przez Będźmierowice zaproponowała aby mieszkańcy oddawali głosy na pomysł sołectwa Mosna.
Śmieciarka gubi... śmieci
Mieszkańcy rozmawiali również o estetyce, zwracając się do burmistrza z prośbą o przykrywanie tyłu śmieciarki plandeką, ze względu na zaśmiecanie terenu podczas wywozu odpadów
W sprawach bieżących zwrócono się z prośbą do rolników, by podczas prac polowych nie naruszali kamieni granicznych i nie prowadzili orki na drogach. Omówiono również przedłożoną do burmistrza petycję o utwardzeniu drogi gminnej (gruntowej), pierwszej od DK22 – od strony Czerska, służącej jako trasa szkolnego autobusu. Sygnalizowano ponadto problem z parkowaniem i organizacją ruchu wokół szkół w gminie Czersk – przywóz dzieci przez rodziców, jest tłok uniemożliwiający dojazd autobusów.
Kto dyrektorem CUS?
Pojawiły się również prośby o przycinanie drzew oraz o umożliwienie dojazdu do jeziora Ostrowite od strony miejscowości Konewki. Padło pytanie o następcę dyrektor CUS Anny Bielawskiej-Jutrzenki.
Zbigniew Bielawski wskazał dwie kandydatki, podał nazwiska (dziś ogłoszono konkurs). Pytał burmistrza, która z nich zostanie dyrektorem? W odpowiedzi włodarz powiedział, że to nie jest temat zebrania, a postępowanie jest otwarte dla każdego spełniającego wymogi, dopiero się rozpoczęło i każdy może złożyć swoją ofertę.
Tekst petycji:
"Petycja mieszkańców Będźmierowic
Dotycząca budowy drogi nieutrwadzonej w Będźmierowicach
My, niżej podpisani mieszkańcy Będźmierowic (80 osób – przyp. red.) , na podstawie art. 63 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U, z 1997r., Nr 78 poz.483, z późn. Zm.) oraz ustawy z dnia 11 lipca 2014 o petycjach (tj. Dz. U. z 2018r. poz.870), zwracamy się z uprzejmą prośbą o utwardzenie drogi gminnej w miejscowości Będźmierowice poprzez zastosowanie płyt drogowych typu „YOMB”, wylanie asfaltu lub utwardzenie masą bitumiczną (droga nr 204, 174/1, informacja z geoportal360.pl) o łącznym odcinku 2,5 km.
Jest to odcinek drogi, przy której znajduje się dużo zabudowań. Droga jest corocznie naprawiana. Budżet sołecki jest zbyt mały i nie wystarczający nawet na pokrycie bieżącej naprawy, jednocześnie naprawa tej drogi nie jest efektywna, gdyż zmiana warunków pogodowych powoduje niszczenie się drogi w bardzo szybkim tempie, która jest w fatalnym stanie.
Ponadto droga nie spełnia warunków bezpieczeństwa, dla dzieci wracających ze szkoły, stanowiąc zagrożenie (cały odcinek drogi jest używany do przewożenia dzieci autobusem szkolnym).
W okresie jesienno-zimowym droga jest praktycznie nieprzejezdna przez auta osobowe i nie jest możliwe wyminięcie się dwóch pojazdów.
Jeżdżące autobusy szkolne są narażone na niebezpieczeństwo (w załączniku zdj. 1. Autobusu szkolnego na ww. odcinku, który wypadł z drogi przez zbyt nierówny, wąski i śliski stan jej nawierzchni). Ludzie się skarżą – ze względu na zły stan drogi, na uszkodzenia swoich aut, pomimo jazdy wolniejszej niż mówią przepisy ruchu drogowego.
Apelujemy o rozsądek i prosimy o rozpatrzenie tej petycji oraz w miarę możliwości wybrania najkorzystniejszego dla gminy ww. rodzaju nawierzchni. Taka inwestycja zapewniłaby wyższą jakość funkcjonowania wsi, oraz jej mieszkańców, wraz z poprawą bezpieczeństwa nie tylko dla dzieci, ale i dla każdego uczestnika tej drogi."
Podział funduszu sołeckiego na 2025:
1. Bieżące utrzymanie dróg poprzez mulczerowanie poboczy (dla poprawy bezpieczeństwa przy niebezpiecznych poboczach) – 3 000,00 zł
2. Modernizacja drogi Będźmierowice poprzez układanie płyt YOMB na danym odcinku drogi (wybrano odcinek drogi wskazanej w petycji – przyp. red.) – 20 000,00 zł
3. Wykonanie boiska do piłki siatkowej plażowej (na terenie gminnym przy LCKEiOP mamy miejsce, które wymaga modernizacji i zagospodarowania. Boisko do piłki plażowej byłoby dodatkową atrakcją sportowo-turystyczną w naszej miejscowości) – 5 000,00 zł
4. Utrzymanie terenów zielonych (dla poprawy estetyki i dodatkowo utrzymania czystości) – 4 000,00 zł
5. Organizacja i współorganizacja imprez takich jak Dzień Babci i Dziadka, Bal karnawałowy/ maskowy, Dzień Dziecka, Dzień Lata/Wakacji, Mikołajki (organizacja dla dzieci atrakcyjnych zabaw i jednocześnie edukacji. Integracja mieszkańców Wsi wraz z zachceniem do aktywnego spędzania czasu wolnego) – 9 871,00 zł
Razem: 41 871,00 zł
(red)