14-09-22
Gm. Czersk. ZDJĘCIA
GM. CZERSK. Zebranie sołeckie w Rytlu



Wczoraj (13.09) w Zespole Szkół w Rytlu odbyło się zebranie sołeckie. Sołtys Romanna Czułowska powitała wiceburmistrz Bogumiłę Ropińską, naczelnika Wydziału Inwestycji i Infrastruktury Przemysława Blocha, dzielnicowego Marcina Jagodzinskiego, lokalnych działaczy, radnych i mieszkańców.


Przewodniczącą zebrania została pani Alicja Kamińska. Na wniosek wiceburmistrz - ze względu na ograniczenia czasowe czyli kolejne zebranie zaplanowane na godz. 19.00 w Krzyżu, w którym musiała uczestniczyć, zmieniono porządek obrad za zgodą zebranych i pierwszym punktem były sprawy bieżące i wolne wnioski. Wiceburmistrz opuściła zebranie ok. 18.45. W dalszej jego części (sprawozdanie, uchwalenie funduszu sołeckiego, wnioski do funduszu drogowego, budżetu gminy) udział brał nadal naczelnik Przemysław Bloch.

Mieszkańcy byli aktywni w dyskusji i zadawali wiele pytań dotyczących głównie przebudowy dróg oraz montażu oświetlenia. Padło pytanie o budowę chodnika w miejscowości Zapora Mylof - na jego budowę ma być zakupiona kostka brukowa z funduszu drogowego, na co zostanie rozpisany przetarg. Jednak mieszkańcy będą musieli jeszcze poczekać na realizację tej inwestycji.

Często omawianą ulicą była ulica Dworcowa - tutaj problemy dotyczą kilku kwestii - uszkodzonych płyt yomb, które wymagają wymiany w niektórych miejscach, naprawy chodnika, wniosku o ogrodzenie placu zabaw, który znajduje się przy tej ulicy i przeniesienia istniejącej ławki bliżej piaskownicy. Przed wjazdem na posesję jednego z mieszkańców ulica się zapada i prosił on o sprawdzenie tego problemu, apelował również o oświetlenie na końcu drogi ze względu na wzmożony ruch samochodowy i pieszy, a także o progi spowalniające ruch z powodu częstego przekraczania prędkości na tym odcinku. W jednym miejscu ulica się zapadła i podczas ulewy zbiera się tam sporo wody. Jedna z mieszkanek poruszyła również temat sprzątania chodników przed posesjami - zapytała co z odcinkiem, który jest zanieczyszczony i graniczący z polem - czy rolnik ma zająć się jego sprzątaniem? Sprawa zostanie przekazana do AZK.

Zgłaszano również problem jednoczesnego palenia się „starych” lamp ulicznych oraz nowych ledowych na kilku ulicach m.in. Chłopowskiej, Ostrowskiej czy Raciążskiej. Pytano gdzie w tym wypadku jest ekologia oraz oszczędności? Problem dotyczy także innych sołectw.

Modernizacji wymagają m.in. ulice: 22-lutego, Leśna, Odrodzenia czy Brzozowa. Jak to określiła wiceburmistrz - „w 4 lata nie da się nadrobić 30 lat zaległości i to wszystko musi być realizowane po kolei”.

Na ulicy Chłopowskiej nie jest respektowanie ograniczenie prędkości przez kierujących. Tam również podczas przebudowy ulicy doszło do uszkodzenia mienia jednego z mieszkańców przez budowlańców, jednak do dziś nie udało mu się uzyskać za to odszkodowania - do tematu powrócimy.

Mieszkańcy zgłaszali również zaniedbane, niekoszone trawniki oraz brak pracownika, który zajmował się wcześniej pracami porządkowymi. Dbał również o promenadę, która jest wizytówką Rytla i miejscem rekreacyjnym - ale obecnie bardzo zaniedbanym, jak przekazała jedna z mieszkanek. Mieszkańcy otrzymali odpowiedź, że AZK dba o porządek i że nie ma możliwości, aby ponownie kogoś przydzielić. Do AZK przekazana zostanie informacja, że jest to już czas na wykoszenia.

Dyrektorka Zespołu Szkół w Rytlu pani Maria Galińska podziękowała za pośrednictwem dzielnicowego policjantom czerskiego komisariatu, za częste patrole w okolicach szkoły i skierowała się również z prośbą o zwrócenie uwagi na panów przesiadujących na ławce w pobliżu szkoły i spożywających tam alkohol.



Jednym z tematów poruszonych przez mieszkańca była kwestia urlopu burmistrza w miesiącu, w którym od wielu lat odbywają się zebrania. Burmistrz wczoraj był nieobecny.

- Burmistrz tak jak każdy ma prawo do zaplanowania sobie urlopu w terminie, który odpowiada jemu, który odpowiada jego rodzinie, gdzie członkowie mają też różne zobowiązania, różne terminy w swojej pracy, czy gdziekolwiek indziej. Oczywiście zebrania te, właśnie w których są składane wnioski do budżetu odbywają się we wrześniu, ale nie sposób jest wymagać, żeby na wszystkich 22 zebraniach był burmistrz. Myśmy podzielili się tymi zebraniami od samego początku. Począwszy od drugiego spotkania, na  pierwszym byliśmy razem, żeby się przedstawić, ale potem podzieliliśmy te zebrania po połowie żeby było sprawiedliwie to uznaliśmy że będziemy co drugi rok w innej miejscowości tak, żeby trafić co drugi rok do każdego sołectwa. I to o czym mówimy dotyczy tylko września. Jeżeli są oczekiwania mieszkańców, jeżeli są oczekiwania rady sołeckiej żeby burmistrz przyjechał w jakichkolwiek sprawach, to w uzgodnionym terminie, oczywiście nie w tej sesji nazwijmy to „wrześniowej”, gdzie jest tych zebrań bardzo dużo burmistrz przyjedzie, bo jeździ bardzo dużo. Jeździ na specjalne spotkania ze strażakami, bo sobie życzą, ostatnio był w Będźmierowicach bo był problem z farmami fotowoltaicznymi i tutaj też przyjedzie, więc naprawdę szanujmy się wzajemnie i nie odbierajmy burmistrzowi prawa do urlopu nawet we wrześniu, bo on tę połowę zebrań, które są jemu przyporządkowane od przyszłego tygodnia będzie w nich uczestniczył, a tak jak mówię wtorki to jest czas dla interesantów. Ja widzę bardzo dużo mieszkańców Rytla, którzy przyjeżdżają, swoje sprawy załatwiają indywidualnie. Można zadzwonić, niekoniecznie trzeba przyjechać i mieszkańcy dzwonią. Natomiast kiedy jest potrzeba, żeby były sprawy omawiane przy większej publiczności czyli na zebraniach, to takie zebranie można zorganizować. Oczywiście nie we wrześniu bo to są specjalne zebrania, tutaj fundusz sołecki wymaga tego, by mieszkańcy podzielili swoje środki i podzielili to właśnie na zebraniach. Więc powtarzam, burmistrz ma prawo do urlopu w terminie, który też jest dla niego dogodny i wygodny - udzieliła wyczerpującej odpowiedzi wiceburmistrz Bogumiła Ropińska.

Podział funduszu sołeckiego 2023 (54.580,00 zł) wygląda następująco - przegłosowany jednogłośnie:

1) Montaż oświetlenia ulicznego na ul. Dworcowej w kier. Nadleśnictwo Rytel (20.000,00 zł)
2) Zakup elementów do skateparku na promenadzie (20.000,00 zł)
3) Zakup huśtawki na plac zabaw w m. Zapora (4.000,00 zł)
4) Założenie skwerów zieleni w Rytlu (2.000,00 zł)
5) Utrzymanie sprawności bojowej OSP Rytel - zakup sprzętu wysokościowego (2.000,00 zł)
6) Zakup wózka do malowania linii na stadionie dla „Brdy Rytel” (2.000,00 zł)
7,8,9) Wyjazd pobudzający aktywność obywatelską dla seniorów z „Jesiennej Róży” oraz „Młodych Duchem”, KGW Rytlanki, Morsy Rytel (2.000,00 zł)
10)  Uzupełnienie stacji rowerowej w m. Zapora (280,00 zł)
11) „Dzień z wychowawcą”, „Zajączek w Przedszkolu”, „Dni Rytla” - przygotowanie stoiska. Łącznie: 2.300,00 zł



Do funduszu drogowego zgłoszono:


1) Budowę chodnika w m. Zapora od Bindugi do Baru Aga,
2) Budowę ul. Rynkowej w Rytlu,
3) Budowę linii oświetlenia ulicznego na ul. Ogrodowej w Rytlu,
4) Oświetlenie skweru pomnika nawałnicy przy ul. Dworcowej w Rytlu.

Do budżetu gminy zgłoszono:

- kompleksowy remont budynku, który znajduje się na stacji Rytel-Wieś.

Na końcu spotkania sołtys przedstawiła sprawozdanie z tego, co działo się w sołectwie od ostatniego zebrania. A wydarzeń było sporo - marsz patriotyczny, jarmark bożonarodzeniowy i wielkanocny, dożynki i wiele innych.

(red)





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.