29-11-22
Gm. Karsin. Co potrafi dron strażaków?
GM. KARSIN. Dron dla OSP Karsin

"Kto nie idzie do przodu, ten się cofa", wiedzą o tym doskonale nasi strażacy. Dlatego też już kilka miesięcy temu podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu naszych możliwości ratowniczych poprzez doposażenie jednostki w bezzałogowy statek powietrzny (dron). Niestety, zakup wymarzonego sprzętu, jak się później okazało, sporo wykraczał poza nasze możliwości finansowe. Postanowiliśmy więc poszukać ludzi dobrego serca, którzy pomogą w realizacji tego zadania. Z pomocą przyszła lokalna firma z branży drzewnej.

W dniu 15 listopada 2022r. w siedzibie Zakładu Produkcyjnego SYLVA Sp. z o.o. w Wielu nastąpiło uroczyste przekazanie bezzałogowego  statku powietrznego (drona) Mavic 2 Enterprise Advanced dla jednostki OSP Karsin. To jeden z najnowocześniejszych dronów, z najwyższej półki, zaprojektowany i stworzony specjalnie dla służb ratowniczych. Wartość otrzymanego zestawu, czyli drona z osprzętem dodatkowym to kwota 33.541 zł., która w całości została sfinansowana przez Firmę SYLVA Sp. z o.o. Sprzęt na ręce naszych strażaków osobiście przekazali Dyrektorzy Pan Piotr Taube i Roman Gowin.
Bezzałogowe statki powietrzne na wyposażeniu OSP to zdecydowanie przyszłość. Jesteśmy jednostką bardzo ambitną, często podejmującą nowe wyzwania stawiane nam przez postęp technologiczny. Drona można wykorzystać do  monitorowania rozwoju i rozprzestrzeniania się pożarów, monitorowania zagrożeń związanych z powodziami, wichurami itp. oraz do działań poszukiwawczo ratowniczych. To pierwszy dron na terenie powiatu kościerskiego i jeden z nielicznych w województwie pomorskim.
Bardzo dziękujemy Zarządowi Firmy SylvaDrewno za spełnienie naszego marzenia, które w znaczny sposób zwiększy bezpieczeństwo na naszym terenie. Należy dodać, że firma ta, w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, od wielu lat wspiera lokalne inicjatywy skierowane dla dobra wszystkich mieszkańców Gminy Karsin.

Co potrafi nasz dron?
Przyszła pora, aby oficjalnie przedstawić najnowszy, specjalistyczny sprzęt w naszej jednostce - bezzałogowy statek powietrzny Mavic 2 Enterprise Advanced. Najnowsza technologia w służbie ratowniczej już w naszych rękach.
To zaawansowany technologicznie, 4-wirnikowy dron wyposażony w dwie kamery - pierwszą termowizyjną 640x512 MPX, natomiast druga to standardowa kamera RGB 48 MPX, dzięki której możemy rejestrować bardzo szczegółowy obraz o wysokiej rozdzielczości. Obie kamery posiadają zoom. Kamera termowizyjna umożliwia mierzenie temperatury z dokładnością do ± 2°C. Obsługiwane funkcje to pomiar punktowy i pomiar powierzchniowy. Moduł RTK, zapewnia dokładność pozycjonowania na poziomie jednego centymetra. To wszystko, w połączeniu z prędkością do 72 km/h i czasem lotu do 31 minut na jednej baterii, sprawia, że ta wszechstronna platforma jest najbardziej wydajna w swojej klasie i doskonale sprawdza się w wielu zastosowaniach.
Dron Mavic 2 Enterprise Advanced wyróżnia się kompaktową konstrukcją, niską wagą i bardzo dobrymi parametrami zasięgu. Dzięki kompaktowym rozmiarom może być przewożony na każdym samochodzie ratowniczym. Dodatkowo wyposażony jest w dołączany megafon o projekcji do 100 dB, który pozwala na przekazywanie komunikatów głosowych, a także w reflektor o mocy 2400 lm do oświetlenia pola pracy i migający stroboskop, który jest widoczny z odległości do 4,8 km. Ilość akumulatorów i osprzęt ładujący zostały tak dobrane, aby zmaksymalizować ciągłość wykorzystania maszyny w powietrzu.
Wyposażony został w 6-kierunkowy moduł wykrywania przeszkód, dzięki któremu skutecznie unika kolizji. Specjalne akumulatory samonagrzewające umożliwiają stosowanie platformy przy temperaturach sięgających nawet -10°C. Co więcej, zaawansowany system AirSense odbiera sygnały transponderów ADS-B ze śmigłowców oraz samolotów, a następnie przekazuje operatorom informacje o innym ruchu lotniczym w pobliżu. To nie wszystko - tryb dyskretny pozwala bezpiecznie latać dronem z wyłączonymi światłami nawigacyjnymi. Dzięki transmisji na żywo przekazywanej na 32" telewizor możemy mieć stały podgląd na sytuację podczas pożaru, zarówno obiektów jak i w przestrzeni otwartej (np. pożar hali produkcyjnej lub pożar lasu). Sprzęt posiada także możliwość transmisji zdalnej.
Drony stają się swoistymi oczami strażaka, który może monitorować z szerszej perspektywy rozwój kryzysowej sytuacji i postępy podjętych działań ratunkowych.  Aby obsłużyć otrzymanego drona kilku naszych strażaków ukończyło niezbędne kursy z zakresu obsługi dronów, a w najbliższym czasie nastąpi praktyczne doskonalenie lotów nowym nabytkiem.

OSP Karsin





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.