Ogłoszenie
IMPREZY CYKLICZNE W GMINIE KARSIN
W Gminie Karsin w ramach działalności instytucji kultury, przy współpracy z lokalnymi stowarzyszeniami: KGW, jednostkami OSP oraz jednostkami organizacyjnymi gminy, zwłaszcza w sezonie letnim, odbywają się liczne imprezy kulturalno-turystyczne. Spośród nich na szczególną uwagę zasługują te, które na stałe wpisały się w kalendarz ważnych lokalnie wydarzeń w tym:
• Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Kaszubskie Spotkanie z Folklorem Świata”
• Karsiński Rajd Weteranów Szos
• Wielewski Turniej Gawędziarzy
• Spartakiada strażacka
• Odpust w Wielu
• Regaty o Puchar Wójta Gminy Karsin
• Regaty o Srebrną Szeklę Przystani Lipa
• Dożynki
• Bieg Niepodległości
• Mikołajki
Międzynarodowy Festiwal Folkloru „ Kaszubskie Spotkanie z Folklorem Świata"
Każdego roku pod koniec lipca do Wiela zjeżdżają zespoły folklorystyczne i artyści ludowi na pełne barwnych korowodów i niezapomnianych wrażeń artystycznych wydarzenie o nazwie Międzynarodowy Festiwal Folkloru Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata. Odbywa się ono pod patronatem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF). CIOFF organizuje liczne festiwale w wielu zakątkach świata, m.in. w Wielu, na scenie nad Jeziorem Wielewskim w ostatnim tygodniu lipca. Festiwal zapoczątkowany został w 1994 roku, a w 2002 po raz pierwszy przyłączyła się do współorganizacji gmina Karsin. Tę wspaniałą i prestiżową imprezę z biegiem czasu zaczynają współtworzyć także sąsiednie miasta, jak Charzykowy, Chojnice, Bytów, Czersk. Inauguracja od 2007 roku ma miejsce w Wielu, imprezę rozpoczyna korowód ulicami Hieronima Derdowskiego i Dąbrowską, następnie efektowny przemarsz uczestników dociera do sceny letniej, gdzie odbywają się trwające kilka dni występy. Na scenie w Wielu wystąpiły już zespoły m.in. z Algierii, Armenii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Cypru, Ekwadoru, Filipin, Grecji, Hiszpanii, Indii, Irlandii, Keni, Kolumbii, Litwy, Macedonii, Puerto Rico, Rosji, Serbii, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Węgier oraz oczywiście Polski.
Wielewski Turniej Gawędziarzy
Turniej odbywa się rokrocznie od 1978 roku, a jego organizatorami są Dom Kultury im. Hieronima Derdowskiego w Wielu, gmina Karsin oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział Wiele Karsin. Ideą turnieju jest propagowanie ginącej sztuki gawędziarskiej w języku regionalnym (kaszubskim) oraz gwarach i dialektach poszczególnych regionów Polski. Trwająca dwa dni impreza odbywa się w sierpniu w Domu Kultury w Wielu i przyciąga grono osób zainteresowanych folklorem, gawędą i sztuką ludową. Gawędziarze rywalizują między sobą w czterech kategoriach turniejowych, którym patronują zasłużeniu dla kultury regionu: Hieronim Derdowski, Wincenty Rogala, Józef Bruski i Józef Brzeziński. Imprezie towarzyszą występy zespołów regionalnych, warsztaty rękodzieła oraz cieszący się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów jarmark sztuki ludowej.
Karsiński Rajd Weteranów Szos
Karsiński Rajd Weteranów Szos to parada uliczna starych samochodów, rowerów, motorowerów i motocykli na trasie Wiele–Karsin–Wiele. Program imprezy obejmuje także piknik dla uczestników rajdu, konkursy z nagrodami oraz koncerty zespołów. Organizatorzy zbierają wpisowe oraz przygotowują loterię fantową dla uczestników. Co roku do udziału zgłasza się około 150 chętnych do prezentacji swoich odrestaurowanych pojazdów. Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem i mieszkańców, i turystów, bacznie obserwujących korowód pojazdów.
Spartakiada Strażacka
Spartakiada jest doroczna imprezą, podczas której zawodnicy prezentują swą sprawność fizyczną, uczestnicząc w szeregu konkurencji, które każdorazowo przygotowuje Komendant Gminny Straży Pożarnej Krzysztof Datta. Spartakiada rozgrywana jest obok stadionu gminnego. Teren wyznaczony do rywalizacji sąsiaduje z jednej strony z placem zabaw dla dzieci (oraz stoiskiem kuchennym dla uczestników), a z drugiej strony z miejscami dla publiczności. Zapewnia to dobrą widoczność widzom przyglądającym się: a strzelaniu w bramkę w alkogoglach, a to ewakuacji poszkodowanego, a to biegom do pożaru. Każda z konkurencji wymaga nieco innych umiejętności. Najbardziej mokrą konkurencją jest budowa magistrali wodnej – dostarcza ona widzom sporo uciechy. Do rywalizacji zapraszane są zespoły z okolicznych gmin. Straży pomocą służy Dyrektor Domu Kultury w Karsinie Henryk Szultka. To oni oceniają szybkość i sprawność startujących zespołów z poszczególnych jednostek. Na koniec wręczane są nagrody oraz puchary. Licznie zgromadzona publiczność nie może narzekać na nudę. Zmaganiom strażaków towarzyszą atrakcje dla dzieci, a rywalizującym druhom przygrywa Orkiestra Dęta z OSP Osowo. Spartakiadę kończy wesoła zabawa uczestników przy muzyce zespołu.
Odpust w Wielu
Odpust jest duchowym świętem wszystkich wiernych. Pielgrzymi z różnych stron Pomorza, a niekiedy i spoza regionu spotykają się w Wielu w niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego. Tysiące wiernych przybywa do Wiela, by wziąć udział w uroczystościach odpustowych na Kalwarii. Kalwaria Wielewska jest jedyną w Diecezji Pelplińskiej i jedną z najpiękniejszych w Polsce. Nic dziwnego, że wielu pielgrzymów z niecierpliwością wyczekuje corocznego odpustu kalwaryjskiego. Odpust ma przede wszystkim wymiar duchowy. Drugi odpust w roku odbywa się w ostatnią niedzielę sierpnia. Przez dwa dni parafianie oraz pielgrzymi świętują odpust ku czci Matki Boskiej Pocieszenia. W ramach tych
Regaty o Puchar Wójta Gminy Karsin
Co roku na początku lipca odbywają się Regaty o Puchar Wójta Gminy Karsin w klasie Optimist. Zawody gromadzą młodych zawodników ze Szkoły Podstawowej z gminy Karsin oraz zaprzyjaźnionych żeglarzy z gminy Czersk. Odbywają się w Borsku w Ośrodku wypoczynkowym Largo nad Jeziorem Wdzydze lub w Wielu nad Jeziorem Wielewskim. Poprzez udział w konkursie młodzież szlifuje swoje umiejętności doskonalone w ramach szkoleń w Klubie Żeglarskim Wda Borsk. Organizację regat rokrocznie wspiera właściciel ośrodka wypoczynkowego Largo, który przechowuje łódki i propaguje rozwój turystyki wodnej w regionie. Całe zaplecze to pięć jachtów, które pozwalają nawiązać równorzędną rywalizację z naszymi kolegami Czerska i okolic.
FILM Z REGAT MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ-KLIKNIJ
Regaty O Srebrną Szeklę Przystani Lipa
Co roku, gdy czas wakacji dobiega końca, na Półwyspie Lipa odbywa się ostatnia na Jeziorach Wdzydzkich impreza żeglarska – to Regaty o Srebrną Szeklę Przystani Lipa i Puchar Wójta gminy Karsin. Formuła tego wydarzenia obejmuje nie tylko sportowe zmagania żeglarzy, ale również całodzienne atrakcje, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Ostatnia sobota wakacji to dzień pełen zabaw i konkurencji dla młodszych i starszych. Wielu emocji dostarczą zawody w przeciąganiu liny kobiet i mężczyzn – na najlepszych czekają medale i puchary. Do atrakcji szczególnie uwielbianych przez dzieci należy organizowany zazwyczaj w tym dniu pokaz strażacki, podczas którego ratownicy prezentują swoje umiejętności i sprzęt. Pokaz wieńczy wspaniała zabawa w strumieniach wody tryskających prosto ze strażackich węży. Podczas trwania imprezy można korzystać z Restauracji Letniej, oferującej pyszne tradycyjne dania przygotowane z lokalnych produktów. Podniebienia smakoszy raczone są smażonymi rybami, pieczenią z dzika, pierogami z kurkami i z dziczyzną, zupą rybną czy golonką w piwie, a na deser restauracyjne ciasta na ciepło z lodami. Nie brakuje również ulubionych przekąsek – domowego chleba ze smalcem i bigosu oraz zimnego piwa. Podczas trwania Regat organizator przygotowuje loterię dla uczestników imprezy. Zwieńczeniem wydarzenia jest wieczorny koncert.
Dożynki Gminne w parafiach Karsin, Wiele i Osowo
Dożynki to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Dożynki gminne są imprezą cykliczną, a ich organizacją co roku zajmuje się inna spośród wspólnie świętujących miejscowości Wiele, Karsin i Osowo. Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika – wyrażają radość i są wydarzeniem kojarzonym z możliwością odpoczynku po ciężkiej pracy. W okazałych i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych, utkanych z kłosów zboża i kwiatów polnych, kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale też wdzięczność za zbiory. Dożynki są świętem, które na przestrzeni wielu dziesięcioleci nabrały wyrazu głębokiego przywiązania do narodowej tradycji. Uroczystości związane ze świętem plonów rozpoczynają się mszą świętą stanowiącą podziękowanie rolnikom za trud ich codziennej pracy. W czasie mszy kapłan święci dożynkowy bochen chleba oraz dożynkowe wieńce, przygotowane przez poszczególne sołectwa z terenu gminy. Po mszy świętej ulicami miejscowości przemaszerowuje dożynkowy korowód, prowadzony przez orkiestrę dętą OSP Osowo. Po czym następuje dalsza część uroczystości, którą rozpoczyna przekazanie przez delegację rolników dożynkowego chleba na ręce przedstawicieli władz samorządowych. Podczas uroczystości dożynkowych ma miejsce finał gminnego konkursu Piękna Wieś, w którym rok rocznie uczestniczy około 100 zagród, rywalizując w kategoriach zagrody rolnicze i nierolnicze. Zwycięzcy oraz wyróżnieni otrzymują nagrody.
Bieg Niepodległości
Co roku 10 listopada w przeddzień Święta Niepodległości organizowany jest Bieg Niepodległości na trasie Karsin – Wiele. Trasa wiedzie przez malowniczą ścieżkę rowerową, która znajduje się między tymi miejscowościami. Metę zlokalizowana jest koło budynku Urzędu Gminy w Karsinie.
Odbywają się rywalizację w kilku kategoriach wiekowych, a najlepsi otrzymują nagrody rzeczowe ufundowane przez Dom Kultury w Karsinie. Na mecie na wszystkich uczestników czeka poczęstunek. Tradycyjnie każda osoba, która dobiega do mety, bierze udział w losowaniu nagród rzeczowych, które zostają wręczone przez Wójta, Dyrektora Domu Kultury oraz Dyrektorów szkół z terenu gminy.
Tuż po biegu delegacje poszczególnych szkół oraz przedstawiciele Urzędu Gminy w Karsinie składają wiązanki kwiatów przed obeliskiem ku czci poległych w II Wojnie Światowej.
Mikołajki
Co rocznie w okresie 5-6 grudnia w poszczególnych sołectwach odbywa się akcja – Mikołajki. Podczas której Urząd Gminy w Karsinie, Sołtysi oraz Rady Sołeckie organizują wręczanie paczek mikołajkowych dla wszystkich dzieci zameldowanych na terenie gminy Karsin.
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.