22-01-20
Czersk. Największy sukces w historii udziałem naszych szermierzy. Gratulacje!
"Grad złota !"

W miniony weekend w Łodzi odbyły się XII Mistrzostwa w Szermierce Historyczne Bronia Go Now.

6 złotych medali, 1 srebrny, 4 brązowe i jeszcze 2 x czwarte miejsce - to łup jaki przywieźli z Mistrzostw zawodnicy LUKS-Pol Czersk, uczniowie i absolwenci Akademii Sukcesu i LO im. W. Pola w Czersku.

Poniżej relacja z zawodów:

W sobotę w rekordowej frekwencji, po 10 a niektórzy nawet 14 godzinach na hali, po stoczeniu 16-20 walk młodzież z czerskiego ogólniaka i Akademii Sukcesu odniosła największy sukces w historii Mistrzostw. Tego dnia rozdano 10 kompletów medali, połowa złotych zawisła ma szyjach naszych szermierzy ! Sukcesy zresztą odnoszono "dubeltowo".

Antoni Niechajczuk (klasa IV AS) i Hubert Połom (klasa V AS) w swoich kategoriach wiekowych byli bezkonkurencyjni w obu broniach : mieczu i szabli. Jedną z najtrudniejszych chwil dla Huberta był finał miecza - tu stanął na przeciw swojego kolegi z drużyny Jakuba Grzelaka. Zwyciężyło doświadczenie (Jakub treningi zaczął dopiero jesienią) a w efekcie do Czerska powędrowało i złoto i srebro. Do 10 lat brąz zdobyła ubiegłoroczna mistrzyni Joanna Krause (z Karsina, także reprezentująca jak wszyscy nasi zawodnicy LUKS-Pol Czersk).

Popis dali uczniowie czerskiego ogólniaka: cała ósemka wyszła ze swych grup eliminacyjnych w szabli, czterech zameldowało sie w ćwierćfinale, dwóch w półfinale, a po niezwykle dramatycznej walce z pięcioma dogrywkami złoto zawisło na szyi Jakuba Burchata (IIA). Obok podium na czwartym miejscu stanął Krystian Czapiewski (ID), który jeszcze większy sukces odniósł walcząc  w mieczu - zdobył brąz

Dzień drugi był popisem Weroniki Skwierawskiej. Absolwentka liceum w Czersku po raz trzeci z rzędu zdobyła tytuł wałcząc na miecze. Stała się tym samym jedną z najbardziej utytułowanych postaci w historii go now. Do złota w mieczu dorzuciła jeszcze brąz w szabli, a w kategorii open wałcząc mieczem z mężczyznami, zatrzymana została  dopiero w ćwierćfinale przez najlepszego zawodnika mistrzostw - zdobywcy 2 złotych medali w kategorii open Konrada Kramarza z Łodzi. Ten sam zawodnik w półfinale szabli okazał sie lepszy od naszego Darka Jażdżewskiego (także absolwenta LO)

Za postawę na planszy, zaangażowanie w turniej, za wytrwałość i odporność fizyczną i psychiczną gratulacje należą się całej ekipie którą oprócz wymienionych tworzyli jeszcze:

Marcel Mliczek, Maciej Jabłonecki, Anna Rydzkowska, Karolina Skwierawska, Paulina Peplinska, Szymon Synak, Damian Krause, Mateusz Mientki, Piotr Nasiek i Sambor Zabrocki. Wszyscy punktowali i wszyscy wracali z tarczą z Mistrzostw Polski.

Trenerem ekipy jest Hieronim Kucharski.

(HK)


Hubert Połom z dyplomami i medalami.


Jakub Grzelak ze srebrnym medalem.


Weronika bez zmian - na najwyższym podium.


Jakub Burchat triumfuje. Krystian Czapiewski na 4 miejscu.


Antek Niechajczuk pierwszy, Joanna Krause trzecia.


Antek i Asia czyli nr 1 i nr3.

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.