2-07-19
Czersk. Interpelacja, odpowiedź, komentarz
Insygnia władzy - komentarz radnego
Daniela Szpręgi do udzielonej odpowiedzi
burmistrza Czerska

Na początku czerwca br. radny Daniel Szpręga złożył interpelację dotyczącą insygniów władzy (zobacz tutaj). Niedawno burmistrz Przemysław Biesek – Talewski udzielił mu odpowiedzi - zobacz poniżej. Radny komentuje odpowiedź włodarza – poniżej.


Na ostatniej sesji RM burmistrz Przemysław Biesek – Talewski nie miał założonego ozdobnego łańcucha.

 

Komentarz radnego Daniela Szpręgi:

„Insygnia władzy - komentarz do udzielonej odpowiedzi burmistrza

Odnosząc się do odpowiedzi Pana Burmistrza na moją interpelację dotyczącą insygniów władzy czerskiego samorządu należy ubolewać nad tym, że Panu burmistrzowi tak bardzo ciąży obowiązek ich zakładania. Na przestrzeni ostatnich lat wiele samorządów w Polsce podejmowało uchwały ustanawiające insygnia władzy samorządowej w swoich małych ojczyznach. Tego typu uchwały najczęściej mają pełne poparcie i podejmowane są przez radnych jednogłośnie. W Czersku na wieloletnią tradycję obecny włodarz próbuje machnąć ręką. Choć uzasadnienie włodarza, co do powodów niezakładania ozdobnego łańcucha (specjalnie wykonanego dla włodarza Czerska) cały czas ewaluuje, to  nie ulega wątpliwości, że burmistrz swą postawą łamie zapisy uchwały z 1999 r., która weszła wówczas w życie i nadal obowiązuje. Z punktu widzenia zwykłego mieszkańca można byłoby powiedzieć, że noszenie insygniów to zaszczyt i ogromny przywilej, a nie obowiązek. Burmistrz Biesek-Talewski z niego nie zamierza korzystać i komunikuje w swojej odpowiedzi, że uchwała z 1999 r. podejmowana była w innej rzeczywistości ustrojowej i prawnej dając do zrozumienia  mieszkańcom, że tamci radni byli być może „nie z tej epoki”. Pragnę przypomnieć, że niedawno obchodziliśmy 30 rocznicę pierwszych wyborów (częściowo wolnych) po upadku w 1989 r. poprzedniego systemu w Polsce. Zatem Pan burmistrz myli się i nieprawdą jest twierdzenie, że uchwała powstała w poprzedniej rzeczywistości ustrojowej.

Przypuszczam, że ówczesna Rada chciała zapewne uhonorować Burmistrza Czerska i Przewodniczącego Rady nadając im symboliczne insygnia władzy w postaci srebrnych, ozdobnych łańcuchów. Było to swego rodzaju „coś” co wyróżniało osoby reprezentujące władzę wykonawczą i uchwałodawczą w Czersku. Jednak ta szlachetna tradycja dobiega końca. To przykre i smutne. Być może radni obozu obecnego burmistrza wpłyną na jego niezrozumiałą postawę.

Daniel Szpręga
Radny Rady Miejskiej w Czersku”

(red)

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.