Artykuł reklamowy
Internet światłowodowy w Polsce

Światłowody, czyli najnowocześniejsza obecnie technologia dostępu do internetu dociera do coraz większej ilości polskich domów, ale nadal daleko nam do tego, żeby większość Polaków mogła korzystać z takiej usługi. Czym właściwie jest światłowód? Jaka jest jego dostępność?

Światłowód – co to jest?

Światłowód pod względem technologicznym to włókno szklane, które wykorzystuje wiązkę skupionego światła do transmisji danych. Dzięki niemu można przesyłać dane z bardzo dużą prędkością. Największe plusy tego rozwiązania to stabilność i niezależność od pogody. Wprowadzenie tej technologii było ważnym krokiem w rozwoju prędkości internetu. Kluczowe znaczenie ma lokalizacja – np. internet UPC w Gdańsku dostępny jest dla osób prywatnych z prędkością od 500 MB/s, ale już w Warszawie klienci mogą wybrać łącze nawet do 1 Gb/s. Jak wygląda pod tym względem Polska, biorąc pod uwagę inne kraje Unii Europejskiej? Zależy, na jakie kwestie zwrócimy uwagę.

Według danych Idate z końca września 2018 roku z dostępu do internetu światłowodowego korzystało w Polsce 5,1 proc. gospodarstw, czyli około 700 tys. abonentów. Natomiast możliwość skorzystania z takiej usługi miało 28 proc. gospodarstw domowych. Wynik Polski nie jest dobry na tle innych krajów UE. Średnia liczba abonentów dla wszystkich państw Wspólnoty wynosiła wówczas 13,9 proc. Biorąc zatem pod uwagę liczbę abonentów, zajmujemy w zestawieniu 8 miejsce od końca. Prognozy są jednak optymistyczne – w 2025 roku liczba abonentów internetu światłowodowego w Polsce miałaby wynosić już 4,5 mln, a zatem z usługi tej będą korzystać mieszkańcy co trzeciego gospodarstwa domowego.

Nasz kraj wyróżnia przede wszystkim tempo rozwoju zasięgu sieci światłowodowych. Pod tym względem jesteśmy w ścisłej czołówce – zajmujemy 2. miejsce w UE. Przyrost liczby gospodarstw domowych znajdujących się w zasięgu światłowodów wyniósł we wrześniu 2018 roku (w porównaniu do tego samego miesiąca poprzedniego roku) 40,5 proc. Jedynym krajem, który wyprzedził Polskę, były Włochy z wynikiem 40,5 proc. Trzecią pozycję zajęła Wielka Brytania – 22,8 proc.

Z bardzo dobrego rezultatu możemy się cieszyć również, biorąc pod uwagę wzrost liczby abonentów, którzy mają dostęp do internetu za pomocą linii światłowodowej. Osiągnęliśmy wzrost na poziomie 36 proc., co dało nam 3 miejsce. Lepsze wyniki osiągnęły tylko dwa państwa: Wielka Brytania (83,2 proc.) i Włochy (72,5 proc.).

Światłowody w Polsce należą do najtańszych na świecie

Analitycy Picodi sprawdzili koszt internetu światłowodowego na świecie. W ramach analizy za standard przyjęto prędkość 100 MB/s, a następnie wyliczono, ile należy zapłacić za każdy MB/s w poszczególnych krajach. Okazuje się, że w 2019 roku mieszkańcy płacili najwięcej za światłowód w:

1. RPA – 78,96 euro miesięcznego abonamentu i 0,79 euro w przeliczeniu za każdym 1 MB/s.

2. Islandia – 62,51 euro abonamentu i 0,63 euro za każdy 1 Mb/s.

3. Norwegia – 62,05 euro abonamentu i 0,62 euro za każdy 1 Mb/s.

4. Australia – 58,75 euro i 0,59 euro za każdy 1 Mb/s.

5. Kanada – 56,47 euro i 0,56 euro za każdy 1 MB/s.

Polska zajęła w tym zestawieniu 8 miejsce od końca, co oznacza, że tylko 7 krajów ma tańszy internet światłowodowy. W przypadku Polski miesięczny abonament wynosi 10,63 euro. Z najtańszej sieci korzystają mieszkańcy Ukrainy (5,60), Rosji (6,96 euro) i Rumunii (8 euro).

Analitycy sprawdzili również, ile w poszczególnych krajach świata kosztuje superszybki internet, tj. z prędkością 1 GB. Okazuje się, że i w tym przypadku również mamy powody do zadowolenia. Średnia cena abonamentu w Polsce wynosiła 18,6 euro, a dla porównania mieszkańcy Austrii za tę samą usługę musieli płacić 199 euro, a Australii 209 euro. Możemy zatem być zadowoleni zarówno z tempa rozwoju dostępu do światłowodów w Polsce, jak i z kosztów takiej usługi. Oczywiście analizując ceny, należy również brać pod uwagę zarobki w poszczególnych krajach.





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.