Artykuł reklamowy
Inwestowanie w Trójmieście
Trójmiasto przez wielu inwestorów postrzegane jest jako jednolity obszar inwestycyjny. Te trzy miasta leżą tak blisko siebie, że osoby spoza aglomeracji często nawet nie zauważają, że właśnie znalazły się w innym mieście. Mieszkanie w Gdyni i praca w Gdańsku to dla mieszkańców Trójmiasta zupełnie normalny sposób funkcjonowania.
Trójmiasto jako pomysł na życie
W rankingach Gdynia i Gdańsk plasują się w czołówce miast pod względem jakości życia. Wpływa na to unikatowe połączenie atrakcyjnej przyrodniczo lokalizacji z czystym powietrzem, mocno obecnie docenianym kontaktem z przyrodą oraz rozbudzonej infrastruktury miejskiej, z coraz szerszą bazą miejsc pracy. Trójmiasto już od lat jest nie tylko obszarem przemysłowym i turystycznym, choć i te obszary nadal są popularne i przyciągają pracowników. W aglomeracji swoją siedzibę mają aż 24 uczelnie wyższe, w tym Akademia Marynarki Wojennej czy Uniwersytet Morski.
Dla funkcjonowania aglomeracji duże znaczenie ma rozbudowana infrastruktura komunikacyjna (obwodnica miasta, SKM, port lotniczy), która ma także znaczący wpływ na popularność inwestycyjną poszczególnych dzielnic Trójmiasta.
Lokalizacja ma znaczenie
Analizując Trójmiasto pod kątem atrakcyjności inwestycyjnej należy zauważyć, że ceny nieruchomości w Gdyni i Gdańsku są na podobnym poziomie, Sopot jest znacznie droższy. Widoczne jest zróżnicowanie ze względu na dzielnice. I tak obecnie średnia cena metra2 mieszkania na sprzedaż Gdynia to 11596/m2 dla rynku rynku pierwotnego, w Gdańsku 11500/m2 oraz 18980/m2 dla Sopotu. Różnice wynikają przede wszystkim z ograniczeń terenów wolnych pod zabudową w Gdyni i Sopocie. Sopot jest też miastem bardziej niż Gdynia i Gdańsk nastawionym na najem krótkoterminowy. Należy wspomnieć, że na wzrost cen nieruchomości w Trójmieście wpływa także nowy trend, czyli zakup własnego mieszkania w turystycznej lokalizacji (tzw „second home”).
Na ceny nieruchomości zdecydowanie wpływ ma dostępność gruntów. I tak w Sopocie deweloperzy mają ograniczone możliwości inwestycyjne i oferują niewielkie kameralne projekty, bo kurort już wypełnia gęsta zabudowa oraz brakuje nowych terenów pod inwestycje.
Gdańsk najintensywniej rośnie na peryferiach i dzielnicach pośrednich. W ubiegłym roku sporo nowych inwestycji powstało na Chełmie, Jasieniu i Ujeścisku, które w ostatnich latach zyskały na popularności dzięki rozwojowi infrastruktury komunikacyjnej. Tradycyjnie najdroższe mieszkania w Gdańsku znajdziemy w pasie nadmorskim i Śródmieściu. Najtańsze - w pobliżu obwodnicy Trójmiasta lub na terenach położonych w znacznej odległości od centrum, czyli m.in. Kowalach i Kokoszkach.
W Gdyni największym powodzeniem cieszy się Orłowo, dzielnica jest dobrze skomunikowana, blisko stąd nad Zatokę Gdańską. Inwestorzy realizują w tej części Gdyni przede wszystkim inwestycje o podwyższonym standardzie, co przekłada się na wysokie ceny. Jednymi z droższych pozostały Śródmieście i Redłowo.
Od czego zależą ceny mieszkania w Gdyni, Gdańsku i Sopocie?
Ceny mieszkań, a także czynsze najmu w Trójmieście w dużym stopniu uzależniona jest od lokalizacji. Przykładem może być tak zwane „Małe Trójmiasto Kaszubskie” ( Rumia, Reda i Wejherowo). Miasta te są połączone z głównymi metropoliami za pomocą linii SKM i oferują wciąż konkurencyjne ceny zakupu i najmu. Podobnym ośrodkiem jest Pruszcz Gdański, choć ostatnie lata przyniosły tam radykalny wzrost cen nieruchomości, ze względu na bliskość Gdańska i dobry dojazd. W samej aglomeracji również obserwujemy większą atrakcyjność nieruchomości położonych wzdłuż SKM, czyli na przykład w dzielnicach Chylonia, Leszczynki i Grabówek w Gdyni, lub dzielnicach południowych Gdańska. Widoczny jest także trend poprawy opinii dzielnic o historycznie gorszej reputacji, jak Chylonia w Gdyni czy Orunia Dolna w Gdańsku. Lokalizacje te w ostatnich latach uległy modernizacji, a wymiana pokoleniowa i ulepszenie infrastruktury miejskiej w tych obszarach sprawia, że najemcy coraz chętniej poszukują mieszkania w tej lokalizacji.
3 miasta na fali
Rynek najmu w Trójmieście zachęca do inwestowania bezpiecznego, ceny nieruchomości są wysokie, ale towarzyszy im duże zapotrzebowanie na mieszkania do najmu długoterminowego. Rynek pracy wciąż się rozwija, czemu towarzyszy niska stopa bezrobocia i stosunkowo wysokie zarobki. Szeroką grupę najemców stanowią pracownicy, którzy relokowali się z uwagi na atrakcyjny rynek pracy, poszukują więc oni samodzielnych mieszkań typu 1-2 pokoje, z wydzieloną strefą nocną. Popularne są mieszkania o wyższym standardzie, estetyczne lub wyróżniające się pod względem wykończenia. Najemcy wybierają lokalizacje nie tylko pozwalające na komfortowy dojazd do pracy/uczelni ale także pozwalające korzystać z walorów Trójmiasta jako aglomeracji nadmorskiej. Mimo wysokich cen nieruchomości, rynek ten jest bardzo atrakcyjny dla inwestorów szukających bezpiecznej lokaty swoich środków pieniężnych.
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.