Artykuł reklamowy
Inwestycje giełdowe długoterminowe czy krótkoterminowe? Sprawdź, co je różni


Inwestowanie na giełdzie wymaga regularnego śledzenia informacji płynących z różnych rynków i odpowiedniego reagowania na sygnały z gospodarki i polityki. Dla niedoświadczonych osób rozumienie wszystkich trendów i zmian politycznych może wydawać się niemożliwe, jednak grono osób inwestujących na giełdach na całym świecie jest naprawdę duże. Należą do niego zarówno osoby, które interesują się inwestycjami długoterminowymi, jak i te, które preferują day trading. Sprawdź, co różni inwestycje długoterminowe i krótkoterminowe na giełdzie.


Inwestycje długoterminowe na giełdach - czy są bezpieczne?

Zwykle uznaje się, że inwestycje długoterminowe cechują się wyższym poziomem bezpieczeństwa niż krótkie spekulacje i handel dzienny. W przypadku inwestowania na giełdzie ta zasada nie zawsze się sprawdza. Kursy giełdowe najważniejszych indeksów zmieniają się w długim okresie nawet o kilkadziesiąt procent! Inwestor nie jest w stanie przewidzieć wszystkich czynników, które będą wpływać na dany kurs za 5 czy 10 lat, gdyż do załamania na giełdzie może dojść nawet na kilka dni przed planowaną sprzedażą aktywów. Może się tak stać, nawet gdy przez kilka lat kurs danego indeksu stabilnie wzrastał i notował niewielkie wahania.

Inwestycje długoterminowe na giełdach są zatem obarczone podobnym ryzykiem jak inwestycje krótkoterminowe. Na zakup aktywów w celu inwestowania w długim terminie mogą zdecydować się osoby, które mogą pozwolić sobie na elastyczność w kwestii sprzedaży posiadanych aktywów. Jeżeli nie muszą z nią czekać na konkretną datę lub nie muszą odzyskiwać zainwestowanej gotówki na konkretny, zaplanowany w czasie cel, mogą zdecydować się na inwestycję długoterminową przy ograniczonym ryzyku.


Na czym polega handel dzienny?

Handel dzienny, czyli day trading, to alternatywa dla inwestycji długoterminowych na giełdzie. Jak sama nazwa wskazuje, taki obrót aktywami odbywa się w obrębie jednego dnia i opiera się na chwilowych wahaniach kursów. Day trading jest zatem przykładem dynamicznego podejścia do inwestowania, w którym zakup i sprzedaż aktywów odbywa się w ciągu jednej sesji.

Day trading umożliwia zarabianie na spekulacjach kursowych. Nagłe wahania cen z powodu ogłoszenia sprawozdania finansowego spółki, czy też zapowiedzi wprowadzenia nowej ustawy, sprawiają, że na danej walucie, surowcu lub innym aktywie można zarobić od kilku do nawet kilkudziesięciu procent. Zwykle w dłuższym okresie kursy dążą do stabilizacji, dlatego dzienne wahania nie mają wpływu na ich ostateczną wartość. Traderzy skupiają się jednak na wahaniach pojawiających się w krótkim czasie i to właśnie na nich zarabiają. Wykorzystują przy tym różne strategie, które pozwalają szybko wykorzystać nadążającą się okazję.


Inwestycje długoterminowe a krótkoterminowe na giełdzie

W przypadku inwestycji długoterminowych na giełdzie inwestorzy skupiają się na rzeczywistej wartości danego instrumentu i jego wzrostach lub spadkach w dłuższym okresie. Przy ocenie ryzyka takiej inwestycji skupiają się na wielu czynnikach, które pozwalają dokonać rozbudowanej analizy ryzyka zysków i strat. Day traderzy z kolei nie przyjmują się rzeczywistą wartością aktywów, a jedynie chwilowymi wahaniami kursu i możliwością zarabiania na nagłych zmianach. Tym samym, interesują ich przede wszystkim spekulacje, z kolei inwestorów długoterminowych - rozwój danej spółki, czy też zapotrzebowanie rynkowe na określony surowiec.

W handlu dziennym wiele decyzji należy podejmować natychmiast, stawiając na inwestorską intuicję. Z kolei długoterminowe inwestycje powalają na dogłębną, spokojną analizę czynników mikro i makroekonomicznych dotyczących danej spółki.





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.