Artykuł sponsorowany
Jak dbać o swoją wątrobę? Profilaktyka chorób wątroby
Wątroba to niezwykle ważny organ w ciele człowieka. Ma ona duże zdolności regeneracyjne, należy jednak pamiętać, że są one ograniczone. Jeśli uszkodzenia będą zbyt duże lub dojdzie do jej marskości, nie będzie ona funkcjonować prawidłowo. Dowiedz się, jak dbać o swoją wątrobę!
Po co nam wątroba? Za co odpowiada ten organ?
Wątroba jest niezwykle ważnym organem układu pokarmowego i największym gruczołem w ciele człowieka. Jej głównym zadaniem jest filtrowanie krwi, w tym neutralizowanie toksyn, magazynowanie i niszczenie szkodliwych substancji. Odpowiada również za dezaktywację hormonów, przekształcanie amoniaku w mocznik, a także za produkcję żółci, której zadaniem jest m.in. przekształcanie tłuszczów. Co więcej, wątroba dzięki zdolności przekształcania węglowodanów w glukozę i tłuszcze wytwarza energię dla organizmu. Magazynuje też witaminy i cenne pierwiastki, które w razie potrzeby może uwolnić. Wytwarza także aż 85% białek oraz filtruje zużyte czerwone krwinki. Wątroba pełni też ważną funkcję odpornościową. Dzięki siateczkowej strukturze jej komórek możliwe jest filtrowanie różnego typu wirusów, bakterii i grzybów, a także antygenów i pasożytów.
Jakie są najczęstsze choroby wątroby?
Chociaż wątroba ma niesamowitą zdolność regeneracji – zwykle cały proces zajmuje od 4 tygodni do kilku miesięcy – jej choroby mogą skutecznie zaburzyć czy nawet uniemożliwić ten proces. Do najczęściej występujących należą:
- Marskość wątroby – często pojawia się w końcowej fazie innych chorób wątroby, szczególnie narażone są na nią osoby nadużywające alkoholu oraz zakażone wirusem HBV lub HCV; w przebiegu choroby tkanki wątroby ulegają zwłóknieniu, tworzą się też tzw. guzki regeneracyjne niemające połączenia z układem krwionośnym czy drogami żółciowymi. W wyniku tego wątroba zaczyna tracić swoje funkcje. Choroba daje niespecyficzne objawy, jest więc niezwykle niebezpieczna.
- Niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD) – schorzenie to polega na nadmiernym odkładaniu się tłuszczów w hepatocytach, o stanie stłuszczenia mówimy, gdy ich obecność przekracza 5%. NAFLD diagnozuje się, kiedy pacjent przyjmował nie więcej niż 10-20g czystego alkoholu dziennie. Objawy to między innymi sporadyczny ból w obrębie wątroby, zmęczenie i zaburzenia snu, rzadziej rumień rąk czy naczyniaki. Do przyczyn zalicza się głównie nieodpowiednią dietę i otyłość. Schorzenie to występuje też u osób z cukrzycą typu II.
- Alkoholowa choroba wątroby (AchW) – prowadzi do stłuszczenia, stanu zapalnego czy marskości wątroby. U chorego występuje ból w okolicach zajętego organu, nudności i wymioty, ogólne złe samopoczucie, rumień dłoni oraz powiększenie wątroby i śledziony.
- Polekowe uszkodzenie wątroby – może być spowodowane między innymi przez antybiotyki, leki przeciwbólowe czy przeciwdepresyjne, może prowadzić do żółtaczki lub nawet niewydolności organu.
- Ostre wirusowe zapalenie wątroby (OWZW) – wywołują je wirusy HCV i HBV, którymi zarazić można się przez kontakt z płynami ustrojowymi chorego, oraz HAV, które przenoszą się przez zanieczyszczoną wodę i pokarmy oraz w wyniku kontaktów seksualnych. Specyficznym objawem są żółtaczka oraz odbarwienie stolca.
- Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby (PWZW) – wywoływane głównie przez wirusy HBV lub HCV, może pozostawać w fazie uśpienia nawet przez 20 lat. W zaawansowanym stadium może prowadzić m.in. do wodobrzusza i/lub marskości wątroby.
Jaka dbać o wątrobę?
W większości przypadków wymienionych wyżej chorób i innych problemów z wątrobą można uniknąć. Najważniejsze wskazania to:
- zdrowa dieta – bogatą w produkty roślinne i antyoksydanty oraz NNKT, ubogą w fast-foody, tłuszcze trans i produkty słodzone oraz przetworzone,
- w miarę możliwości ogranicz stosowanie leków,
- ogranicz spożycie alkoholu,
- nie łącz leków z alkoholem,
- zaszczep się przeciwko WZWB i WZWA,
- wykonuj regularne próby wątrobowe ALT, ALP, GGTP, AST - badania te pozwalają sprawdzić aktywność enzymów wątrobowych,
- zawsze myj ręce przed posiłkiem,
- jeśli podróżujesz do krajów rozwijających się, zachowaj szczególną ostrożność, m.in. pij tylko butelkowaną wodę z pewnych źródeł,
- pamiętaj o środkach ochrony osobistej przy kontakcie z niebezpiecznymi substancjami.
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.