Artykuł sponsorowany
Jak wybrać światłowód w Warszawie i w innych miastach?
Z roku na rok coraz więcej gospodarstw w Polsce ma dostęp do internetu światłowodowego. Do jego największych zalet zalicza się szybkość i niezawodność. Nie ma ograniczeń transferu, może z niego korzystać wielu użytkowników jednocześnie – grać online, oglądać filmy i nie tylko. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając światłowód?
Dostępność światłowodów w Polsce
Nie każdy może korzystać z internetu światłowodowego. O ile często mieszkańcy bloków mogą wybierać nawet z kilku ofert, to już w małych miejscowościach nie ma na to szans. Często też dostępność takich usług jest ograniczona na przedmieściach. Z raportu „Włączenie cyfrowe”, przygotowanego na zlecenie Fiberhost, wynika, że 61% badanych ma możliwość podłączenia do internetu światłowodowego. 57% z nich już to zrobiło, a 43% wciąż stawia na inne technologie. Dlaczego nie wybierają szybszego internetu? Uważają, że aktualna prędkość jest dla nich wystarczająca – to najczęstszy powód, wskazany przez 35% ankietowanych. 25% boi się wyższych kosztów, a 14% nie wie, jaką wybrać ofertę.
Ile wynosi średnia prędkość internetu światłowodowego w Polsce? Z analizy przeprowadzonej przez SpeedTest wynika, że w I kwartale 2023 roku było to 126 MB/s. Wynik ten uzyskano na podstawie 9 mln testów. Jeśli chodzi o zmianę rok do roku, to prędkość wzrosła o 26% w stosunku do I kwartału 2022 roku.
W Warszawie mieszkańcy mogą przebierać w ofertach dostępu do światłowodu, ale oczywiście wszystko zależy od lokalizacji. Są takie miejsca, w których można skorzystać z usług kilku firm, a i takie, gdzie światłowód nie jest dostępny. Firmy intensywnie inwestują w infrastrukturę. W stolicy w wielu lokalizacjach można korzystać z internetu o prędkości do 1 GB/s. To już parametry, które umożliwiają dostęp do sieci dla wielu użytkowników, nawet, jeśli będą oni wykonywać działania, które znacznie obciążają łącze. Idealnie, jeśli mamy kilka opcji wyboru internetu. Na co warto zwrócić uwagę?
Światłowód w Warszawie – na co zwrócić uwagę?
Warto poświęcić czas na wytypowanie optymalnej propozycji. Nie zawsze mamy wybór, może być i tak, że w danej lokalizacji jest aktywna wyłącznie jedna oferta. Jakie kwestie są istotne? Co ma znaczenie?
- Dostępność – to, że zobaczyliśmy w okolicy reklamę światłowodu danej firmy, nie oznacza, że w budynku, w którym mieszkamy, na pewno możemy korzystać z sieci. Trzeba się co do tego upewnić, zanim w ogóle zacznie się sprawdzać szczegóły danej propozycji. Jeśli oferta jest dostępna, wtedy warto analizować ją dalej. Najprościej zweryfikować to odwiedzając serwis Teletropiciel, który porównuje wszystkie dostępne oferty pod danym adresem.
- Prędkość wysyłania i pobierania danych – to od tych wartości zależy szybkość działania internetu. Wyrażone są one w Mb/s (czasami GB/s), czyli megabajtach na sekundę. Im wynoszą więcej, tym lepiej, gdyż zwiększa to płynność działania wszystkich usług. W przypadku oglądania seriali, przeglądania stron WWW czy pobierania plików prawdopodobnie wystarczy już nawet 100 MB/s. Jeśli z sieci korzystać będzie wielu użytkowników, to wtedy warto postawić na szybsze łącze. Zazwyczaj w ofertach prędkość wysyłania danych jest znacznie szybsza niż pobierania. Wysyłamy dane, kiedy np. uploadujemy film na YouTube, a pobieramy, kiedy np. odbieramy e mail.
- Limit danych – to ograniczenie pojawia się w przypadku internetu mobilnego. W ramach światłowodów nie musimy myśleć, ile pobieramy czy wysyłamy.
- Koszt instalacji – nie zawsze będzie to symboliczna złotówka czy brak opłaty. Kwotę tę warto uwzględnić, analizując ofertę.
- Okres umowy – przeważnie im dłuższy, tym możemy uzyskać lepsze warunki, np. bezpłatny dostęp do telewizji na życzenie. Najczęściej umowę zawiera się na 12 lub 24 miesiące.
- Testowanie usługi – jeśli nie jesteśmy przekonani do oferty, to warto skorzystać z takiej możliwości, o ile jest dostępna. Można wtedy ocenić działanie internetu bez zobowiązań. Warto dowiedzieć się, jakie zasady obowiązują w przypadku takiej opcji.
- Gratisy – często umowa obejmuje dostęp do serwisów z wideo na życzenie, takich jak Netflix czy HBO GO.
- Rabat – przeważnie podawana stawka uwzględnia wyrażenie zgody na otrzymywanie faktury za usługę elektronicznie i przesyłanie wiadomości marketingowych. Jeśli nie zamierzamy zaakceptować tych zapisów, to należy pamiętać, że wpłynie to na cenę.
- Darmowy okres – to również częsta promocja. W takich ofertach znacznie obniżona jest ostateczna, średnia miesięczna cena za usługę. Jeśli porównujemy propozycje, to wyliczmy, ile wyniesie opłata w przeliczeniu na miesiące po uwzględnieniu promocji.
Większość mieszkańców Warszawy ma dostęp do wielu ofert internetu światłowodowego. Warto poświęcić czas na ich porównanie, by zdecydować się na najlepszy wariant.
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.