24-11-19
Region.25 listopada 2019r. - 3 stycznia 2020r.
Jak wyglądało Boże Narodzenie
na Kaszubach. Gwiôzdka jidze przez Wdzydze


Fot. mat. prasowe muzeum


Jakie były zwyczaje wigilijne? Jakie potrawy gościły na świątecznym stole? Skąd się wzięła na Kaszubach choinka? Jak się robi papierowe ozdoby choinkowe i kwiaty z papieru? Dowiesz się podczas warsztatów w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich.

Na cykl „Gwiôzdka jidze przez Wdzydze" muzeum zaprasza od 25 listopada 2019 r. do 3 stycznia 2020 r.

Świąteczny program edukacyjny
Podczas zwiedzania uczestnicy dowiedzą się o zwyczajach, obrzędach i wróżbach związanych z adwentem i Bożym Narodzeniem. Będzie też okazja, by zrobić tradycyjne świąteczne ozdoby choinkowe podczas warsztatów Boże Narodzenie na Kaszubach.

Gwiżdże
Wyjątkowym elementem programu jest  możliwość wcielenia się w rolę gwiżdży, czyli kaszubskich kolędników. Podczas zwiedzania będzie można wysłuchać opowieści o tradycyjnych adwentowych i bożonarodzeniowych zwyczajach oraz wróżbach.

Stałe warsztaty
W muzeum odbywają się również stałe warsztaty. W czasie spotkań uczestnicy poznają tajemnice tradycyjnych kwiatów z krepiny, które na Kaszubach powszechnie zdobiły kościoły, kapliczki i izby w chałupach, nauczą się malować na szkle, poznają tajniki tkactwa i haftu kaszubskiego.

Jak się zapisać?
Na warsztaty należy zgłaszać udział z 5-dniowym wyprzedzeniem. Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku w godz.10-15. Kto odwiedzi muzeum w sobotę, weźmie udział w bezpłatnym spacerze po terenie skansenu.    25 listopada 2019 – 3 stycznia 2020

    Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich

    Wdzydze Kiszewskie

    83-406 Wąglikowice

    strona internetowa Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego


Bożena Micun-Gusman
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.