Artykuł reklamowy
Jak zaoszczędzić, kompletując szkolną
wyprawkę - kupujemy tanie podręczniki!


Wyprawka szkolna - dwa słowa, które nierozerwalnie kojarzą się rodzicom z ogromem wydatków. Nowe przybory, dobry plecak, obuwie na zmianę i artykuły papiernicze kosztują. Z listy zakupów, którą sporządzamy co roku wraz z końcem wakacji, aby przygotować nasze dzieci do rozpoczęcia roku szkolnego, najdroższym punktem bez wątpienia są podręczniki szkolne. I tak jak plecak z ubiegłych lat może jeszcze posłużyć, tak wydatki na książki do nauki i zeszyty do ćwiczeń musimy ponosić co roku. Jak uniknąć przepłacania za podręczniki, gdzie ich szukać i ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić?

Dlaczego podręczniki są tak drogie?
Każdy rodzic odczuwający kumulację wydatków w okolicach września zadaje sobie pytanie o, nierzadko horrendalne, ceny szkolnych podręczników. Pojedyncza książka do nauki języka obcego potrafi kosztować nawet 70 zł (nie wliczając zeszytu ćwiczeń). Żeby zaś wyposażyć dziecko wchodzące dopiero na edukacyjną ścieżkę w komplet podręczników dla klas I-III, trzeba przygotować się na koszty rzędu ponad 300 złotych. Skąd takie ceny? Wydawnictwa tłumaczą, że poza kosztami produkcji książki ponoszą wydatki związane z podatkiem VAT, prawami autorskimi, redakcją, składem, korektą, transportem do księgarni, w efekcie czego cena pojedynczego podręcznika zostaje wywindowana do niebotycznej kwoty.

Gdzie szukać niedrogich podręczników szkolnych?
Jeszcze kilkanaście lat temu aktualność podręczników do nauki była długotrwała. Oznaczało to, że książki można było odsprzedawać młodszym rocznikom lub oddawać rodzeństwu, z kolei Ci po zakończeniu roku, w ramach szkolnego kiermaszu mogli posyłać skrypty dalej w świat. Ostatnie reformy systemu edukacji, których efektem jest ciągle uaktualniająca się podstawa programowa, zmieniły ten stan rzeczy. Jak zatem sobie radzić, kiedy antykwariaty nie są rozwiązaniem?

Tanie podręczniki są dostępne w asortymencie wielu księgarni internetowych, które kuszą klientów rabatami i promocjami przy zakupie całych kompletów. Różnica między zakupem w wydawnictwie a księgarnią internetową to nawet 20-30 procent na pojedynczym podręczniku, a to oznaczałoby oszczędność dla naszej kieszeni sięgającą kilkunastu złotych. Zakup książek do nauki w jednym sklepie internetowym zazwyczaj pozwoli nam również uniknąć kosztów dostawy - księgarnie internetowe przy większych zakupach wysyłają bowiem towar bez dodatkowej opłaty. Warto zorientować się także, czy szkoła naszego dziecka nie jest objęta programem dofinansowań do podręczników szkolnych.





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.