Artykuł sponsorowany

Jakie prawa przysługują klientowi, który kupuje towar stacjonarnie?

Kupując towar stacjonarnie, masz prawo do różnych form ochrony konsumenckiej. Oto szczegółowy przewodnik po najważniejszych prawach, które Ci przysługują. Poznaj je!
 
Odstąpienie od umowy przy zakupach stacjonarnych

W przypadku zakupów stacjonarnych prawo do odstąpienia od umowy nie jest tak szerokie, jak przy zakupach online. W sklepach stacjonarnych możliwość zwrotu towaru zależy głównie od polityki sklepu. Niektóre sklepy oferują możliwość zwrotu lub wymiany towaru w określonym czasie, ale nie jest to obowiązkowe.

Warto zawsze zapytać sprzedawcę o ewentualne odstąpienie od umowy przed dokonaniem zakupu. Możesz spotkać się z różnymi warunkami, takimi jak zachowanie paragonu, oryginalnego opakowania czy nienaruszony stan produktu. Jeśli sklep oferuje możliwość zwrotu, jest to zazwyczaj wyraz dobrej woli i dbałości o klienta.

Jeśli zależy Ci na robieniu zakupów w miejscu, które cieszy się zaufaniem i renomą lub poszukujesz pracy właśnie w tego typu firmie, na stronie GoWork możesz znaleźć opinie pracowników o sprzedawcach detalicznych. 
 
Reklamacja towaru zakupionego stacjonarnie

Reklamacja to jedno z podstawowych praw konsumenta. Jeśli zakupiony towar ma wadę, możesz złożyć reklamację w sklepie. Warto pamiętać, że masz na to dwa lata od momentu zakupu. W tym czasie sprzedawca jest obowiązany przyjąć Twoją reklamację i odpowiednio ją rozpatrzyć.

Składając reklamację, musisz dostarczyć dowód zakupu, na przykład paragon lub fakturę. Opisz dokładnie wadę towaru i wskaż swoje oczekiwania – naprawę, wymianę, obniżenie ceny lub odstąpienie od umowy. Sklep ma 14 dni na rozpatrzenie twojej reklamacji i udzielenie odpowiedzi.
 
Rękojmia jako ochrona praw konsumenta

Rękojmia to ustawowa forma ochrony konsumenta, która obowiązuje przez dwa lata od daty zakupu. Oznacza to, że sprzedawca odpowiada za wady fizyczne i prawne towaru, które istniały w chwili zakupu lub ujawniły się w trakcie użytkowania.

Jeśli odkryjesz wadę, masz prawo do zgłoszenia jej w ramach rękojmi. Możesz żądać naprawy, wymiany towaru na nowy, obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy. Sprzedawca ma obowiązek odpowiedzieć na reklamację w ciągu 14 dni. Rękojmia działa niezależnie od gwarancji, co oznacza, że możesz z niej skorzystać nawet wtedy, gdy produkt jest objęty gwarancją producenta.
 
Gwarancja na produkty kupione w sklepie stacjonarnym

Gwarancja to dodatkowa forma ochrony konsumenta, dobrowolnie udzielana przez producenta lub sprzedawcę. Czas trwania gwarancji oraz jej warunki są określane przez gwaranta i mogą się różnić w zależności od produktu i marki.

Gwarancja zazwyczaj obejmuje naprawę lub wymianę towaru na nowy w przypadku stwierdzenia wady. Warunki gwarancji są szczegółowo opisane w dokumencie gwarancyjnym, który otrzymujesz przy zakupie. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z jego treścią, ponieważ zawiera on informacje o sposobie zgłaszania reklamacji oraz obowiązkach gwaranta.

Robiąc zakupy stacjonarne, masz wiele praw, które chronią Cię jako konsumenta. Warto je znać i umieć z nich korzystać!
 




Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.