28-08-19
Gm. Czersk. Zdjęcia
Jeździeckie półkolonie w stajni Cheval
w Złotowie(II turnus) - podsumowanie
II Turnus wakacyjny w sierpniu jeździeckie półkolonie dla dzieci w wieku 8 – 13 lat zorganizowała Stajnia Cheval w Złotowie w gminie Czersk (w pobliżu Ustronia). Zajęcia prowadzone były dla początkujących i średniozaawansowanych. Początkujący uczestnicy nabyli podstawowe umiejętności jazdy na lonży i zastępie, a średniozaawansowani udoskonalali równowagę w stępie, w kłusie i galopie, uczestnicy uczyli się przejazdów i pierwszych skoków przez przeszkody. Uczyliśmy się również fachowej pielęgnacji koni oraz ćwiczyliśmy woltyżerkę na kucyku. Codzienne odbywały się zajęcia teoretyczne.
Grupa średniozaawansowana utrwaliła wiedzę z poprzedniego I Turnusu oraz przygotowano dla nich program z wiedzy z zakresu jednej z dyscyplin jeździeckich, którą najbardziej się interesują a są to skoki przez przeszkody. Uczestnikom półkolonii wymieniono inne dyscypliny jeździeckie takie jak: WKKW - Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, ujeżdżenie, powożenie, woltyżerka oraz rajdy długo dystansowe. Omówiono zarys historyczny dyscypliny skoków przez przeszkody, jakie są zasady ogólne w zawodach w tej dyscyplinie oraz omówiono podstawową terminologię. Poznaliśmy kolejność klas w skokach przez przeszkody i ich wysokości i dla kogo są przeznaczone. Skupiliśmy się na klasach od mini LL, LL, L i P.
Uczestnicy dowiedzieli się jakie wyróżnia się konkursy skokowe takie jak: konkurs zwykły, dokładności, szybkości, konkurs z oceną stylu jeźdźca, dwufazowy, konkurs potęgi skoków, sztafeta oraz konkurs z Jokerem. Popularne konkursy w zawodach, które odbywają się w pobliskich Kwiekach zostały szczegółowo omówione. Poznaliśmy przyznawanie punktów karnych w zawodach skokach przez przeszkody. Dowiedzieliśmy się jakie wyróżnia się przeszkody i poznaliśmy ich nazwy. Mieliśmy możliwość poznania rang zawodów jakie występują.
W programie pół kolonii znalazł się czas na prace stajenne. Wszyscy uczestnicy przyznali, że pasja konna to nie tylko czerpanie przyjemności ale codzienna ciężka praca. W nagrodę za ciężką pracę był czas wolny. Były różne gry planszowe, puzzle, zabawy na świeżym powietrzu oraz basen.
Podczas półkolonii mieliśmy wyjątkowych gości z firmy Flexi Horse ze Starogardu Gdańskiego przyjechała do naszej stajni zoofizjoterapeutka pani Patrycja Wostal z córką Nataszą, która jest mamy prawą ręką w tej specjalizacji. Specjalistka w tej dziedzinie zrobiła pokaz masażu sportowego na koniu sportowym, który czynnie bierze udział w trzech dyscyplinach. jeździeckich. Celem zoofizjoterapii jest polepszenie jakości życia oraz redukcja bólu. Zoofizjoterapeuta jest osobą wchodzącą w skład weterynaryjnego zespołu medycznego. Celem pracy zoofizjoterapeuty jest poprawa stanu psychofizycznego pacjenta weterynaryjnego, poprzez zastosowanie zarówno zabiegów profilaktycznych jak i leczniczych. Zoofizjoterapeuta przeprowadza zabiegi z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii oraz masażu. Ściśle współpracuje z lekarzem weterynarii oraz właścicielem zwierzęcia czerpiąc od nich wiedzę o stanie zdrowia pacjenta, jego postępach i ograniczeniach w terapii. Miejscem świadczenia usług zoofizjoterapeutycznych są stajnie oraz lecznice dużych zwierząt. W przypadku koni zoofizjoterapia wpływa na redukcję bólu i przyspiesza proces zdrowienia po wypadkach, zabiegach chirurgicznych, chorobach neurologicznych.
Pani Patrycja pokazała nam masaż sportowy i powiedziała, że konie sportowe, aby prawidłowo funkcjonować, potrzebują podobnej opieki. Regularnie stosowany masaż utrzymuje konia w dobrej kondycji, niweluje negatywne skutki uboczne wyczerpującego treningu oraz pozwala mu na pełne wykorzystanie jego potencjału. Masaż koni w sporcie jest jedynym zabiegiem pozwalającym na poprawną pracę układu mięśniowo-kostnego a w rezultacie na długoletnie użytkowanie konia. Terapia masażem jest narzędziem wspomagającym trening sportowy. Regularnie stosowany masaż utrzymuje konia w dobrej kondycji, niweluje negatywne skutki uboczne wyczerpującego treningu oraz pozwala na maksymalne wykorzystanie jego możliwości. Wszyscy uczestnicy półkolonii wraz z całą obsadą stajni byli bardzo zainteresowani pokazanym masarzem i usłyszanymi informacjami. Bardzo zafascynował nas masarz elektryczną derką. Coś imponującego!. Wszyscy uczestnicy bardzo dziękują przybyłym gościom, a w szczególności klacz Mila Fly, która następnego dnia okazała fenomenalne lepsze samopoczucie.
Na koniec pół kolonii odbył się egzamin pisemny i praktyczny z budowy koni na koniu Szablonie. W komisji egzaminacyjnej uczestniczył trener Jarosław Pawłowski, prawa ręka trenera pomocnik Wanessa Kasprzak, oraz organizator i wychowawca Aldona Kasprzak. Wszyscy uczestnicy zaliczyli egzamin bardzo pozytywnie! Jesteśmy z Was dumni!
Na zakończenie odbyło wręczenie dyplomów i flo pamiątkowe oraz była wycieczka do Czerska na pizzę i lody. To był świetnie spędzony czas! Cieszymy się z wspólnych radości i gratulujemy coraz większych postępów jeździeckich. Zapraszamy na weekendy w siodle i codzienne lekcje jazdy konnej.
Ekipa stadniny Cheval oraz wszyscy uczestnicy pół kolonii bardzo dziękują, sąsiadom i wszystkim rodzicom za obdarowywanie nas smakowitościami : )!
Aldona Kasprzak z ekipą stajni Cheval w Złotowie