29-12-18
Region. Sprawdź, gdzie i kiedy wybrać się na łyżwy [LISTA MIEJSC]
Już działają lodowiska
w Pomorskiem, m.in. w ChojnicachFot. facebook.com/Lodowisko Władysławowo

Bezpiecznie jeździć na łyżwach można tylko na specjalnie przygotowanych ślizgawkach, których w województwie pomorskim nie brakuje. Piruety i axle można ćwiczyć m.in. w Trójmieście, Chojnicach, Tczewie, Władysławowie i Wejherowie. W Lęborku lodowisko jest bezpłatne.

Zobacz, gdzie działają już lodowiska, na których świetnie bawić się mogą całe rodziny.

Ślizgawka tylko na lodowisku

Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne. Nie ważne, jak długo utrzymuje się ujemna temperatura. Nigdy nie wiadomo, jak gruba jest lodowa pokrywa. Nawet, jeśli w jednym miejscu jest wystarczająco gruba, to za kilka metrów może być na tyle cienka, że nie utrzyma ciężaru. Szok termiczny wywołany kąpielą w lodowatej wodzie, skutecznie uniemożliwi wydostanie się z lodowej pułapki. W wodzie o temperaturze poniżej 5 stopni człowiek wytrzyma nie dłużej niż 20 minut. To zbyt krótko, aby nadeszła pomoc.


Chojnice

Ślizgawka na Starym Rynku w Chojnicach działa od 15 grudnia 2018 r. Sztuczne lodowisko będzie funkcjonować do 10 marca. Ma wymiary 30 x 10 m. Z atrakcji korzystać można codziennie w godzinach 8-21. Dzieci do lat 14 od poniedziałku do piątku za bilet wstępu i wypożyczenie łyżew zapłacą po 3 zł, w soboty, niedziele i święta 4 zł. Młodzież i dorosłych obowiązuje stawka 7 zł w tygodniu i 8 zł w weekend.


Człuchów

Kryte lodowisko mają także mieszkańcy Człuchowa. Ślizgawka przy ul. Koszalińskiej 2 (tzw. biały Orlik) otwarta jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.30 (z przerwą techniczną między 15.00 a 16.00). Natomiast w weekendy i święta od 9.00 do 20.30 z przerwą w tych samych godzinach, jak w dni powszednie. Cena wejścia na lodowisko w Człuchowie to 8 zł (dorośli) lub 4 zł (dzieci i młodzież). Wypożyczenie łyżew kosztuje tyle samo.


Gdańsk

Gdańszczanie mają do dyspozycji dwa kryte lodowiska. Na Placu Zebrań Ludowych przez cały okres zimowy działa lodowisko miejskie. Specjalny namiot przykrywa lodową taflę, na której pomieści się nawet do 300 osób. Za godzinę jazdy na łyżwach trzeba zapłacić 8 złotych za bilet ulgowy lub 12 za normalny. Można również zakupić karnet na 11 wejść. Wypożyczenie łyżew kosztuje 9 zł. Bilety można kupić przez Internet. Dla osób indywidualnych lodowisko jest dostępne w dni powszednie w godzinach popołudniowych i wieczornych. Natomiast w weekendy na lód można wyjeżdżać już od 11.30. Szczegóły na stronie Sceny Muzycznej Gdańsk.

Drugie gdańskie lodowisko znajduje się w Hali Olivia. Ślizgawka prowadzona jest przez Gdański Klub Sportowy Stoczniowiec. Na lód można wchodzić w weekendy od 10.30 do 19.30. Godzina jazdy kosztuje 12 zł. Dostępne są również karnety na 10 wejść. W hali można skorzystać z szatni oraz wypożyczyć łyżwy lub oddać do naostrzenia własne. Jest to jeden z najlepiej wyposażonych obiektów. Zamontowane w 2017 roku specjalne elastyczne bandy otaczające lodową taflę sprawiają, że jazda jest bezpieczniejsza. Dodatkowe informacje na stronie GKS Stoczniowiec.


Gdynia

Prowadzona przez Gdyńskie Centrum Sportu ślizgawka znajduje w śródmieściu, przy ulicy Bema 33. Jeździć można na lodowej tafli o wymiarach 20 na 30 metrów. Nie trzeba przynosić własnego sprzętu, bo na miejscu można wypożyczyć łyżwy (10 zł) oraz kask (1 zł). Własne łyżwy można oddać do naostrzenia za 5 zł. Jednorazowe wejście na lód kosztuje 5 zł dla dzieci oraz 10 zł dla osób dorosłych. Godziny otwarcia lodowiska dla osób indywidualnych ustalane są w grafiku tygodniowym, który dostępny jest na stronie Gdyńskiego Ośrodka Sportu.


Kościerzyna

W Kościerzynie działa miejskie lodowisko przy Szkole Podstawowej nr 9. Ślizgawka niedawno została wyremontowana i powiększona. Tafla jest oświetlona. Łyżwiarze mogą jeździć codziennie od 10.00 do 20.30 na miejscu działa wypożyczalnia łyżew i kasków. Można również skorzystać z pomocy instruktora nauki jazdy. Więcej informacji na stronie Kościerskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.


Lębork

Od połowy grudnia 2018 r. można na łyżwach jeździć w Lęborku na boisku Orlika przy pl. Piastowskim. Lodowisko czynne jest codziennie w godzinach 8.00-20.00 z przerwą techniczną w godz. 14.00-15.00. Ślizgawka w Lęborku jest bezpłatna.


Łeba

Lodowisko przy Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Łebie jest czynne od godz. 10.00 do 20.00. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 5 zł, dla uczniów 3 zł, natomiast dzieci do lat 7 zamieszkałe na terenie gminy miejskiej Łeba wejdą bezpłatnie. Wypożyczenie pary łyżew kosztuje 5 zł. Więcej informacji na stronie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Łebie.


Malbork

Na ślizgawkę w Malborku można wybrać się od poniedziałku do czwartku o godz. 18.00 i 19.30, a w piątek o 16:30, 18:00, 19:30. Do południa jeździć mogą wyłącznie grupy szkolne. W sobotę z kolei ślizgawki zaplanowano między 9.00 a 19.30, a w niedzielę między 13.30 a 19.30. Wstęp na lodowisko przy ul. A. Mickiewicza 59 kosztuje 8 zł, a wypożyczenie łyżew 7 zł. Więcej informacji na stronie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Malborku.


Reda

W Redzie na łyżwach można jeździć na lodowisku przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Łąkowej 59. Ślizgawki są czynne codziennie: od poniedziałku do piątku do 14.00 jeżdżą uczniowie szkół, a od 15.00 do 20.50 wszyscy chętni. W weekendy lodowisko jest czynne od 10.00 do 20.50 dla wszystkich. Dorośli zapłacą 5 zł, a dzieci 3 zł. Koszt wypożyczenia łyżew to 5 zł. Więcej informacji na stronie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Redzie.


Słupsk

Do końca lutego Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na lodowisko przed słupskim ratuszem. Lodowisko nie jest zadaszone, dzięki czemu na łyżwach można jeździć przy świecącym słońcu lub padającym śniegu. Bilet normalny kosztuje 8 zł, a ulgowy 6 zł. Obok działa wypożyczalnia sprzętu łyżwiarskiego, a parę łyżew można wypożyczyć za 2 zł. Informacje dodatkowe na stronie Słupskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.


Sopot

Sztuczne lodowisko na Skwerze Kuracyjnym przy wejściu na molo to jedyne w Polsce miejsce, gdzie jeżdżąc na łyżwach można podziwiać widok na morze. Jednorazowo z lodu może korzystać około 100 osób. Obiekt jest czynny codziennie od godziny 16.00 do 20.00. W weekendy łyżwiarze mogą korzystać z lodowiska już od 11.30. Ceny biletów są zróżnicowane od 5 zł w dni powszednie do 8 zł w soboty i niedziele. Można zakupić również karnety biletowe. Za 8 zł można wypożyczyć kask czy łyżwy. Więcej informacji na stronie Sopotu.


Tczew

Jednym z najtańszych lodowisk w województwie jest ślizgawka Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji. Za godzinę spędzoną na lodzie przy Szkole Podstawowej nr 11 zapłacimy jedynie 5 zł, a dzieci 3 złote. Kask wypożyczymy za darmo. Wypożyczenie łyżew kosztuje 3 zł. Lodowisko jest czynne w dni powszednie od godz. 14.30 do 20.00, a w weekendy jeździć można już od godziny 10. Szczegóły na stronie Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji.


Wejherowo

Położona przy Szkole Podstawowej nr 8 w Wejherowie zadaszona hala sportowa, zimą zamienia się w lodowisko. Do godziny 15.00 korzystają z niego uczniowie. Natomiast popołudniami i w weekendy lodowisko otwarte jest dla wszystkich chętnych. Godzina jazdy kosztuje 7 zł (bilet normalny) lub 3 zł (bilet ulgowy). Drugie tyle trzeba zapłacić za wypożyczenie lub ostrzenie łyżew. Do dyspozycji chętnych jest szatnia. Szczegółowe informacje na stronie Zespołu Szkół nr 3 w Wejherowie.


Władysławowo

Kryte lodowisko miejskie działa także we Władysławowie przy Zespole Szkół nr 1. Ślizgawki są otwarte w dni powszednie od 15.30 do 21.00, a w weekendy już od 9.30. Cena jednorazowego wejścia wynosi 5 zł, karnet na 10 wejść to kwota 30 zł. Lodowisko ma być czynne do 28 lutego 2019 roku. Więcej informacji na stronie lodowiska we Władysławowie.

Aleksandra Chalińska / Aleksander Olszak
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.