14-11-19
Region. Piąte miejsce w kraju – informacja o rynku pracy
Już pięć miesięcy z rzędu na Pomorzu
bezrobocie jest rekordowo niskie. Wynosi
tylko 4,4 proc.

Najniższa w historii województwa stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymuje się na poziomie 4,4 proc. od czerwca 2019 roku, podczas gdy w kraju jest o 0,6 punktów procentowych i wynosi 5,1 proc. Taki wynik daje Pomorskiemu piąte miejsce w kraju.


Fot. ©Depositphotos/vadimphoto1-gmail.com

Niższe bezrobocie w październiku 2019 roku odnotowano w województwach: wielkopolskim (2,8 proc.), śląskim (3,6 proc.), małopolskim (4 proc.) i mazowieckim (4,3 proc.). Z kolei najwyższe bezrobocie jest w województwie warmińsko-mazurskim (8,6 proc.).

Najwięcej nowych ofert w powiecie gdańskim
Stopa bezrobocia jest tak niska, że pobiła zeszłoroczny rekord Pomorskiego z czerwca 2018 roku. Wtedy bezrobocie wyniosło 4,8 proc. Taki sam wynik odnotowano także w październiku ubiegłego roku. W porównaniu do 2018 roku zmalała też liczba osób bezrobotnych o 7,4 proc., czyli o 3,3 tys. osób.

W październiku 2019 roku do urzędów pracy zgłoszono 8 tys. wolnych miejsc zatrudnienia lub miejsc aktywizacji zawodowej. Najwięcej nowych ofert pojawiło się w powiecie gdańskim (253). Jednak są też powiaty, w których miejsc pracy jest mniej niż w poprzednim miesiącu. To powiat słupski (mniej o 269 miejsc) oraz pucki (171 miejsc).

Zobacz - Podstawowa informacja o rynku pracy przygotowana przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku (TUTAJ)

Aleksandra Chalińska
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.