Ogłoszenie
KANCELARIA ADWOKACKA JAKUBA SŁOMIŃSKIEGO - FILIA W CZERSKU
Praca sezonowa - podpowiadamy, najważniejsze
kwestie - PRZECZYTAJ



Adwokat Jakub Słomiński: ZAPRASZAM RÓWNIEŻ DO NASZEJ FILII W CZERSKU!

Czym jest praca sezonowa i czym się charakteryzuje?
Przepisy prawa pracy, w tym kodeks pracy nie określają jednoznacznie, czym jest praca sezonowa. Definicję pracy sezonowej przybliżył Sąd Najwyższy w swoim wyroku z dnia 3 kwietnia 1986 roku. Sąd Najwyższy wskazał, że pracę sezonową można nazwać każdą pracę, która jest wykonywana przez określony czas w roku, związany z porą roku i warunkami atmosferycznymi. 

Kto może wykonywać pracę sezonową?
Co do zasady pracę sezonową może wykonywać każda osoba pełnoletnia.
W przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia, a które ukończyły 15 lat, mogą być one zatrudnione na podstawie umowy o pracę przy wykonywaniu lekkich prac, które nie mogą powodować zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego. Dodatkowo nie mogą utrudniać wypełniania obowiązku szkolnego. W konsekwencji przyjmuje się, że co do zasady osoby, które ukończyły 15 rok życia, a nie ukończyły 18 roku życia mogą wykonywać pracę sezonową.

Powyższe dotyczy zawarcia umowy o pracę, natomiast umowy cywilnoprawne można zawrzeć z młodocianą osobą, która ukończyła 13 rok życia.

Forma umowy.
Zasadą jest, że podstawą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas określony. Umowa powinna zawierać datę, w której stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu. W przypadku umowy o pracę na czas określony w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym istnieje możliwość zawarcia więcej niż trzech takich umów z tym samym pracodawcą.

Umowa może być zawarta w formie ustnej (w takim przypadku będzie także skuteczna i wiążąca), jednak warunki zatrudnienia powinny zostać określone na piśmie. Zaleca się jednak, aby umowę zawsze zawierać w formie pisemnej.

Możliwe jest także powierzenie pracy sezonowej na podstawie umowy cywilnoprawnej np. umowy zlecenia, o dzieło lub umowy o pomocy przy zbiorach (jeżeli zawierane są z rolnikiem prowadzącym gospodarstwo rolne).

Nierzadko zatrudnienie może odbywać się także przez agencję pracy.

Czas pracy.
Dla umowy o pracę sezonową stosuje się najwcześniej równoważny system czasu pracy, który umożliwia wydłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12h.

Nierzadko stosuje się także ruchomy oraz weekendowy system czasu pracy.

Wypowiedzenie umowy.
Okres wypowiedzenia zależny jest od okresu zatrudnienia.

Jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, wówczas okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy, wówczas okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc. W konsekwencji zasadą jest 2 tygodniowy okres wypowiedzenia.

W przypadku umów cywilnoprawnych możliwość ich wypowiedzenia zależy od zastrzeżenia takiego uprawnienia w treści umowy.
Praca sezonowa za granicą:
Ogólne zasady zatrudniania pracowników sezonowych w państwach członkowskich UE na poziomie wspólnotowym reguluje dyrektywa 214/36/UE. W poszczególnych państwach członkowskich UE zasady zatrudniania pracowników sezonowych są uregulowane w lokalnym prawie.

Rozliczenie pracy sezonowej:
Pracownik sezonowy rozlicza się na takich samych zasadach jak inni podatnicy.  Wątpliwości pojawiają się jednak w momencie, gdy w grę wchodzi praca sezonowa za granicą.  Zgodnie z prawem podatkowym osoby na stałe mieszkające w Polsce i mające tutaj centrum interesów osobistych czy gospodarczych, a także osoby, które przebywały na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w danym roku kalendarzowym, powinny rozliczyć się wyłącznie z polskim urzędem skarbowym. Należy jednak pamiętać, że w momencie, gdy zachodzą powyższe przesłanki, konieczne jest złożenie deklaracji zawierającej cały roczny dochód, bez względu na to, w jakim kraju został on osiągnięty.



CZERSK. KANCELARIA ADWOKACKA
JAKUBA SŁOMIŃSKIEGO - FILIA W CZERSKU

Szanowni Państwo,

niezmiernie mi miło poinformować, że z dniem 12 stycznia 2024 roku rozpoczęła działalność filia mojej Kancelarii Adwokackiej w Czersku. 

Kancelaria mieści się przy ul. Ostrowskiego 16, na pierwszym piętrze czerskiej „Krystyny” (wejście od strony cmentarza) i czynna jest w każdy piątek od godziny 8:00 do godziny 16:00. 

Siedziba Kancelarii mieści się przy ul. Bohaterów Monte Cassino 51/3, 81-767 Sopot.

Od 2018 roku jestem członkiem Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku.

Posiadam doświadczenie w reprezentacji osób fizycznych i prawnych przed sądami powszechnymi obu instancji, organami ścigania oraz organami administracji publicznej i sądami administracyjnymi.

Jako absolwent studiów podyplomowych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II na kierunku prawo kanoniczne legitymuję się także dyplomem „Diploma in iure matrimoniali et processuali” zaświadczającym o znajomości prawa małżeńskiego i procesowego kościoła rzymsko-katolickiego. 

W ramach prowadzonej Kancelarii zajmuję się sprawami z zakresu:

1. prawa rodzinnego
(sprawy alimentacyjne, sprawy dotyczące kontaktów rodziców z dziećmi, władzy rodzicielskiej, miejsca pobytu, sprawy dot. osób i majątku małoletnich dzieci, sprawy rozwodowe i separacyjne oraz sprawy z zakresu podziału majątku);

2. prawa spadkowego
(sprawy dotyczące stwierdzenia nabycia spadku, działu spadku, zachowki, doradztwo w zakresie sporządzania testamentów);

3. prawa karnego, prawa wykroczeń oraz prawa penitencjarnego;

4. prawa kontraktowego
(sporządzenie i opiniowanie umów cywilnych i handlowych);

5. prawa pracy
(reprezentacja pracowników oraz pracodawców w sporach przedsądowych i sądowych);

6. prawa handlowego
(zakładanie spółek prawa handlowego, prowadzenie spraw spółek prawa handlowego);

7. prawa bankowego
(sporządzanie reklamacji, sprawy dotyczące kredytów CHF);

8. prawa nieruchomości;


9. prawa cywilnego
(windykacja należności, sprawy o odszkodowanie i zadośćuczynienie, zniesienie współwłasności, sprawy dotyczące ustalenia nieważności umów, sprawy dotyczące ubezwłasnowolnienia);

10. prawa kanonicznego
(sprawy z zakresu prawa małżeńskiego kościoła rzymsko-katolickiego, w szczególności pomoc w sporządzaniu pozwów tzw. skarg powodowych);

11. prawa pobytowego (legalizacja pobytu cudzoziemców, legalizacja zatrudnienia cudzoziemców);

12. prawa własności przemysłowej
(sprawy z zakresu rejestracji znaków towarowych).

KANCELARIA ADWOKACKA
JAKUB SŁOMIŃSKI
FILIA W CZERSKU
UL. OSTROWSKIEGO 16

Czynna:
W każdy piątek w godz. 8.00-16.00

Facebook/kancelariaslominski - KLIKNIJ
Instagram - KLIKNIJ
www.kancelariaslominski.pl
 
Kontakt z Kancelarią możliwy jest pod nr tel: +48 606-910-807
lub pod adresem e-mail: [email protected] 
 

adw. Jakub Słomiński

 
 
 
 
KANCELARIA ADWOKACKA
JAKUB SŁOMIŃSKI
FILIA W CZERSKU
UL. OSTROWSKIEGO 16

Czynna:
W każdy piątek w godz. 8.00-16.00

Facebook/kancelariaslominski - KLIKNIJ
Instagram - KLIKNIJ
www.kancelariaslominski.pl
 
Kontakt z Kancelarią możliwy jest pod nr tel: +48 606-910-807
lub pod adresem e-mail: [email protected] 
 
 

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.